1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. 10 Adımda Sosyal Medya Detoksu

10 Adımda Sosyal Medya Detoksu

sosyal medya detoksu
Reklam alanı 2

Sosyal medya bağımlılığı ya da normal kullanımdan daha fazlası günümüzde artık bir hastalık gibi görülmekte. Hepimizin hayatında sosyal medya ağları büyük yer kaplıyor. İstesek de istemesek de sosyal medya kullanımına karşı koymak düşünüldüğünden oldukça fazla. Peki çoğu zaman işimize yarayan ve büyük bir haberleşme kaynağı olan sosyal medya neden tehlikeli hale geldi? Özellikle bağımlılık derecesine gelmesi, reel hayattan kopuşlar gibi sorunları getirmesinin bu durumda etkisi oldukça fazla. Sosyal medya detoksu de bu noktada popüler bir tanım haline geldi. Özellikle son günlerde yalan haberlerin hızlı bir şekilde dağılmasıyla pek çok kişiyi ruhsal anlamda dibe çekiyor. Siz de dibe çekilenler arasındaysanız ya da biraz sosyal medya kullanımına ara vermek istiyorum diyorsanız size tavsiyelerim var;

1.Tüm uygulamaları silmekle başlayın.

Sosyal medya detoksu için kararınızı verdiğinizde yapmanız gereken ilk adım oldukça basit. Hızlı bir şekilde normal süreden daha fazla kullandığınız uygulamayı telefonunuzdan silin. Silmeye özellikle asla bırakamayacağınız Whatsapp, Twitter gibi uygulamalardan başlayabilirsiniz. İlk aşamada zorlanabilirsiniz. Bir alışkanlık haline gelmesi nedeniyle baş ağrılarınız da olabilir ama inanın bu sizin ruh sağlığınız için en önemli adım!

2.Şifreleri değiştirmesi için birinden yardım alın.

Eğer girmeden duramıyorum diyorsanız şifrelerini değiştirmekle işe başlayın. Şifreleri güvendiğiniz bir arkadaşınız tarafından değiştirilmesini sağlayın. Böylece her istediğiniz de ya da kriz anında sosyal medyada aktif olamayacaksınız. Siz yapamıyorsanız bırakın sizi seven biri bunu sizin için yapsın.

3.Takip sayınızı azaltın.

sosyal medya detoksu

Sosyal medya detoksu için üçüncü adımımız da takip ettiklerinizin listesini güncellemeniz. Öncelikle yoğun olarak takip ettiğiniz kişileri listeden çıkarın hatta engelleyebilirsiniz. Hiçbir şekilde ona dair paylaşım görmemek için bu önemli bir adım.

4.Sevdiğiniz site ve sayfaları engelleyin.

Takipçisi olduğunuz her siteyi cihazınızdan engelleyin ve sosyal medya hesaplarına tek tek engel atın. Onlara dair tek bir şey bile görmeden geçirdiğiniz kısa sürede sizin için önemini kaybedecektir. Zamanınızın değerli olduğunu ve bu zamanın kontrolünün sizin elinizde olabileceğinizi hatırlayın. Detoks bittiğinde her şeyin daha berrak bir hal aldığını göreceksiniz.

5.Kurallarınızı bir kağıda yazın.

sosyal medya detoksu

Sosyal medya detoksu ile atacağınız her adımı net bir şekilde belirleyin. Kendinize yapılabilir ve etkili kurallar koyun. Sert bir çizgi çektiğiniz zaman kendinize karşı sözünüzü dinleyebilirsiniz. Çünkü burada atacağınız her adım sizin iyiliğiniz için ve sizin iyiliğinizi sizden başkası daha iyi isteyemez. Bu kuralları bir kağıda yazabilir ya da cihazınızın arka planı yapabilirsiniz. Bu sayede sürekli görecek ve hatırlayacaksınız.

6.Liste yöntemi ile yola devam edin.

Kendinize bir liste oluşturmakla devam edin. Sosyal medya detoksu için bu adıma gelmişseniz zaten çok iyi işler başarmışsınız demektir. Şimdi kendinize az ve öz bir liste oluşturun. Okumanın ya da takip etmenin sizi keyiflendirdiği sayfaları, kişileri not alın. Sosyal medyada aktif olduğunuz an sadece listedeki kişilere bakın ve liste bittiğinde çıkın. Bu kontrollü bir şekilde davranmanıza yardımcı olacak.

7.Aradığınız içeriğe odaklanın.

Bir sosyal medya kullanımı esnasında dikkatinizin dağılmasına izin vermemeye çalışın. Ne arıyorsanız sadece ona odaklanın ve işiniz bittiğinde bir sonraki içeriğe bakmadan çıkın. Bu durum bir alışkanlık haline geldiğinde odaklanma sorunları yaşanıyor. Ancak dikkatinizi toplamak için kendinizi zorlamanız durumunda oluşabilecek bir sorunu önleyebilirsiniz.

8.Özel günler için defter kullanın.

sosyal medya detoksu

Sosyal medya ile sevdiklerimizin doğum günü gibi özel günlerini aklımızda tutmayı unuttuk. Sürekli olarak onların doğum günlerini hatırlatan platformlar sayesinde not tutmamıza ya da hafızamızı yormaya ihtiyaç kalmamıştı. Siz de bu grupta yer alıyorsanız hemen bir deftere tek tek özel günleri not etmeye başlayın. Böylece bu sebep ile sosyal medyaya girmek zorunda kalmazsınız.

9.Sade renklerin hakim olduğu alanlarda var olun.

Karışık, göz ve beyin yoran renklerin hakimiyetinde kurulan sosyal medya uygulamalarını hızlı bir şekilde cihazlardan silin. Sizi en çok yoran bu tasarımlara sahip olan uygulamalardır. Az ve öz prensibini burada da kendinize ilke edinin. Hızlı bir şekilde en sade görünen uygulamalar ile yolunuza devam edebilirsiniz.

10.Olmadı mı? Hesaplarınızı silin!

Evet sosyal medya detoksu için son adıma geldik. Yukarıda yer alan tüm adımları denediniz ve istediğiniz şekilde detoks etkili olmadı. O zaman geriye en zor ama heyecanlı bir önerimiz var. Tüm uygulamalarınızda var olan hesaplarınızı tek tek silin. Geriye dönüşü olmayan bir şekilde silebilirsiniz. İnanın bu sizin için en doğrusu olacak. Ama kıyamıyorsanız şimdilik dondurma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Yalnız unutmayın buraya kadar adımlar işe yaramadıysa dondurma işlemi de pek etkili olmayacaktır. Bu nedenle komple üyeliklerinizi silmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Sosyal medyadan uzaklaşmanın tadını özellikle birkaç hafta sonra anlayacaksınız. Tüm zamanınızın kontrolünün onda olduğunu ama o olmadığında hayat kalitenizin nasıl arttığına şahit olacaksınız. Unutmayın sadece 21 günde her şeye alışabilirsiniz. Umarım size yardımcı olabilmişimdir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap