İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı Nedir?
Reklam alanı 2

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcı artık hayatımızda duymaya alıştığımız gibi kullanmaya alıştığımız önemli cihazlardan bir tanesi oldu. Pek çok yönden avantaj sağlayan bu cihazlar, 3 boyutlu üretim cihazlarıdır. Bilgisayar üzerinden tasarlanan veya 3 boyuta sahip modelleri, farklı malzemeleri kullanarak oldukça hızlı bir şekilde üreten bu cihazlara bu ismi veriyoruz. Diğer çeşitlerinin aksine kalıp ya da fikstüre ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da tercih edilmesinin nedenlerinden yalnızca bir tanesidir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Üç boyutlu bir modelin katmanlama teknolojisinin sağladığı avantajlar ile plastiğin eritilmesinin ardından direkt olarak üretimine dayanan bir mantığa sahiptir.

  1. Modelleme

İlk adımda 3 boyutlu tarama sistemi ile ürünün datası oluşturulur. Modelin oluşturulmasından sonra çoğunlukla STL formatına çevrilir. Bu çevrilme adımı 3D baskı için ilk adımdır.

  1. 3D Baskı

3D baskı işlemlerinin yapıldığı aşama dışarıdan bakıldığında en katmanlı kısım olabilir. Burada baskıya gönderilen model, baskı işlemi esnasında obje katmanları halinde üst üste serilerek oluşur. Bu katmanlar arasında laset sinterleme, plastik ergitme ya da sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleşir.

  1. Yüzey İyileştirme

3D yazıcı kullanımında yüzey iyileştirme adımı, hatalar içeren objeleri bir nevi düzenler. Bu hatalar boyutsal olabilir. Böyle bir sorun olduğunda son olarak geliştirme, temizleme ve iyileştirme işlemleri uygulanabilir.

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcıların Fiyatları

Öncelikle 3D yazıcıları alırken ne amaçla alındığı önemlidir. Bu durumda cihazların fiyatlarını belirler diyebilirim. Çünkü burada yelpaze çok geniş. 2000 Dolar’a bulabileceğiniz gibi 1 Milyon Dolar’a da 3D yazıcılar bulabilirsiniz. Net bir karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmanızı öneririm. Amacınızdan fazlasını size sunan bir teknoloji maddi anlamda yüksek gelebilir. İşinizi halledebileceğiniz modeller ise bütçenizi zorlamayabilir. Daha net bir fiyat bilgisi için HepsiBurada gibi online alışveriş platformlarından cihazları inceleyebilirsiniz.

Hangi 3D Yazıcıyı Almalıyım?

Yukarıda bahsettiğim gibi amacınızı bilmeden size bir tane 3D yazıcı önermek hata olur. Burada önemli olan sizin ihtiyaçlarınızdır. Mesela hangi boyutlarda bir baskı almanız gerekiyor? Küçük modeller bastırmak için tercih edeceğiniz model ile büyük yazdırma alanına sahip modeller için gerekli olan cihaz değişebilir. Tecrübeniz, kullanım kolaylığı, ekstrüder sayısı, baskı hızı ve çalışma durumu gibi sorulara verdiğiniz cevaplar ile almanız gereken cihazı belirleyebilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap