İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Alan Adı Ne Zaman Düşer?
Trendlerdeki Yazı

Alan Adı Ne Zaman Düşer?

Reklam alanı 2

Alan adı ne zaman düşer? Bu çok sık duyduğum sorulardan bir tanesi. Çevrimiçi dünyada yer almayı düşünen herkes, alan adının başarı için çok önemli olduğunu bilmelidir. Tabii ki, hayallerinizdeki alan adını almak ve saklamak her zaman göründüğü kadar kolay değildir. Aslında alan adınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Alan adı süreçleri ona karar vermenizle başlar ve yaşam döngüsü sizin tercihlerinize göre şekillenir.

Alan adı süreçleri, herhangi bir yeni web yöneticisinin kendi alanlarına yatırım yapmadan önce öğrenmesi gereken ilk unsurlardan biridir. Bu süreç herkes için aynı başlar ancak zamanla bazıları lisanslı hale gelirken bazıları da düşer. Bu metinde alan süreçlerini; alan adının nasıl alındığı, nasıl aktif hale getirildiği ve ne zaman düştüğü sorularına cevap vererek açıklayacağız.

Alan Adı Süreçleri

Bu metnin özüne geçmeden önce alan adı süreçleri hakkında anlamanız gereken ilk şey, alan adlarının aslında “sahip olunan bir mülk” olmadığıdır. Pek çok insan alan adına para ödedikleri için bu alanın sonsuza kadar mülkleri haline geldiğini varsayar. Ancak gerçek şu ki alan adları küresel bir sicilden kiralanır. Google.com alan adının bile süresi birkaç yılda bir dolar, haliyle sizin kiraladığınız alan adı da sürelidir.

Herhangi bir web sitesinin son kullanma tarihini ve durumunu www.whois.net’te arama yaparak kontrol edebilirsiniz. Bir alan adı aktif durumunda olduğunda, o adı kaydettirmeyi seçen kişi tarafından belirli bir süre kullanılabilir. Ancak, süre dolduktan sonra ad yenilenmezse, başka birinin ona erişebileceği kayıt defterine geri gönderilecektir.

Alan adı süreçleri aşağıdaki aşamaları içerir:

  • Kayıt
  • Aktif
  • Beklemede
  • Kefaret
  • Düşme

Kayıt

Kullanılabilir bir alan adı, şu anda başka bir aktif şirket veya işletme tarafından seçilmemiş olan bir alan adıdır. Genellikle, kullanılabilir alan adları bir ila on yıllık bir süre için kaydedilebilir. Bu süre zarfında alan adınızın başkaları tarafından kullanılabilir olmasını engellemek için adınızı aktive etmelisiniz.

Aktif

Uygun alan adını seçtikten ve ödemenizi yaptıktan sonra isim aktif hale gelir. Aktivasyondan sonra alan adı en az 60 gün boyunca mevcut kayıt kuruluşunda kalmalıdır. Ardından isterseniz adı başkasına aktarabilirsiniz.

Ödeme yaptıktan sonra seçtiğiniz dönem boyunca alan adınız kayıtlı kalır. Bu süre dolduktan sonra adınızı tutmak istiyorsanız alan adının yenilenmesi için ödeme yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Çoğu zaman kayıt şirketleri, web sitenizi çalışır durumda tutma şansınızı kaçırmamanızı sağlamak için alan adının sona ermesinden çok önce bir hatırlatma gönderir. Yenileme işlemini, süresi dolmadan çok önce gerçekleştirmeniz en iyisidir.

Beklemede

Yenilenmemiş bir alan adı, ad sürelerinin sona ermesinden 24 saat sonra devre dışı bırakılır. Alan adı kayıt şirketi genellikle alan adına sahip olduğu için e-postanızın ve web sitenizin çalışmasını engeller. Alan adınızın bekleme sürecine girmesinin ardından ilk 45 gün adınızı standart fiyat üzerinden tekrar yenileyebilirsiniz.

Alan adınızı yenilemeden farklı bir kayıt kuruluşuna aktarmanız da mümkün değildir. Süresi dolmuş ve bu sebeple beklemede olan alan adlarını yönetmesi oldukça güçtür. Bir alan adının ne kadar süreyle beklemede olacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kayıt şirketi politikalarınızı ve süreçlerinizi kontrol etmeniz gerekir.

Kefaret

Bir alan adının süresi sona erdiğinde ad 30 günlük bir süreye girer ve bu süre zarfında çoğu kayıt şirketi, alan adında bulunan bilgileri silmeye başlar. Alan adı internetten tamamen kaldırılabilir, bu da ayarlarınızı ve bilgilerinizi geri almanızın çok pahalı olabileceği anlamına gelir.

Kefaret süresi boyunca alan adınızı hala geri alma şansınız vardır ancak çoğu şirket bunun için yüksek bir ücret talep edecektir. Bu nedenle mümkünse işleri kefaret sürecine getirmemeniz sizin için yararlıdır.

Düşme

Son olarak 30 günlük kefaret süresinin ardından 5 günlük düşme aşaması başlar. Bu süre içinde alanınızı yenileyemezsiniz. Diğer bir deyişle, adınızın kayıt defterinden silinmesini önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Alan adınız silinmeyi beklerken, sizin de beklemeniz ve ardından beş gün dolduğunda aynı adı tekrar kaydetmeyi denemeniz gerekir. Bu aşamada alan adınız herkes için kullanılabilir olduğundan onu kaybetme riskiniz mevcuttur. Tüm bu süreçler göz önünde bulundurulduğunda alan adı ne zaman düşer sorusunun cevabı, 80 gündür.

Alan Adlarınızı Daima Erken Yenileyin

Çevrimiçi varlığınızı oluşturmak söz konusu olduğunda aklınıza gelen ilk şey bir alan adı olmayabilir. Ancak alan adı müşteriler için bir tanıdıklık hissi sağlar ve  kaybetmeniz durumunda trafiğinizi ve karınızı kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Alan adınızı elinizde tutmak istiyorsanız onu olabildiğince erken yenilediğinizden emin olmalısınız. Bu, alan adınızı kaybetme riskini azaltırken aynı zamanda tasarruf etmenizi de sağlar. Çoğu kayıt şirketi, alan adınızı korumayı hiçbir zaman kaçırmamanızı sağlamak için otomatik yenileme çözümleri bile sunar.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap