1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Alan Adı Otoritesi Nedir ve Nasıl Artırılır?

Alan Adı Otoritesi Nedir ve Nasıl Artırılır?

alan adı otoritesi
Reklam alanı 2

Alan adı otoritesi, web sitenizin sahip olduğu domaine dair değerdir. DA diye gösterilen Domain Authority değeri tüm domain değerini belirtirken PA kısaltması ile gösterilen Page Authority değeri yalnızca belirli bir sayfayı kapsar.

Alan Adı Otoritesi Neden Önemli?

Elde edilecek puanların yüksek olması ile arama sonuçlarında web siteniz o kadar iyi sonuçlar elde ediliyor. Google ve diğer arama motorları web site sıralamasında bu değerleri baz alıyor. Bu puanların yüksek olması için de bazı çalışmalar yapmanız gerekiyor. Sitenizin değerini bilmiyorsanız sizinle bu durumu öğrenebileceğiniz web siteleri paylaşacağım.

Alan Adı Otoritesi Sorgulayan Siteler

Otorite sorgulama işlemi oldukça basit bir işlemdir. Aşağıda paylaştığım siteler yardımı ile web sitenizin alan adı otoritesi değerini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 1. PageSpeed Insights
 2. ClickMinded
 3. Bulk DA Checker
 4. RobinGupta
 5. SmallSEOTolls

alan adı otoritesi nedir

Domain Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?

Web sitenizin değerlerinin düşük olması moralinizi bozmasın. Size bahsedeceğim işlemleri yaparak bu değerleri yükseltebilirsiniz.

 • Domain yaşınızın iki yıl ve üzeri olması DA değerini yükselten önemli bir unsur. Satın alma esnasında en az 2 yıl süre ile domain adınızı almanızı öneririm. Alan adınızın süresi dolmaya yaklaştıysa en hızlı şekilde bu durumu uzatmalısınız. Ayrıca sitenizi hemen kurmayacaksanız bile domaini satın alabilirsiniz. Alan adınız ne kadar eski ise bunun size geri dönüşü de o kadar iyi olacak.
 • Hali hazırda kurmuş olduğunuz web sitenize gelen bağlantılar C Class IP özelliğini taşımalıdır. Sayısı da değerleri yükseltmekte oldukça etkilidir.
 • Sayfalarda kullanıcıların çok vakit geçirmesi de DA değerleri üzerinde büyük oranda etkilidir. Bu durumu sağlamak için uzun ve kullanıcıları sayfada tutan içerikler paylaşmaya özen göstermelisiniz.
 • Sitenizdeki her içeriğin size ait olması gerekiyor. Özgünlük burada da çok önemli bir kriter. Ne yaparsanız yapın kopya içerikleri web sitenizde bulundurmamaya çalışın.

Page Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?

Domain Authority değeri kadar basit olmasa da Page Authority değerinizi de yükseltebilirsiniz. İşlemler zor gelirse de bu alanda uzman olan profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz.

 • Web sitenizin sayfa içeriklerinde faydalı bilgilerin olmasına özen gösterin. Eğer bu konuya ayıracak zamanınız yoksa uzman kişilerden yardım alın ve faydalı bilgiler ile kullanıcılarınızın karşısına çıkın.
 • Sitenize gelen ve sitenizin aldığı linklerin kaliteli ve güçlü sitelerden almasına özen gösterin. Her siteden sayfanıza link almak inanın hiç mantıklı bir işlem değil. Tabi ki sitenize gelen linklerin sayısı da önemli ancak doğru web sayfalarından bunu sağlamak önemli.
 • Yine kullanıcıların sayfanızda uzun süre kalmasını sağlamak PA değeri için etkili bir detay. Web sayfanızın saygınlığını artırıyor diyebilirim. Aynı zamanda arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza da bu durumun katkısı oldukça büyük.
 • Sosyal medyayı da web siteniz gibi düzenli ve doğru bir kullanım ile yönetmelisiniz.

Bu söylediğim detaylara dikkat ederek alan adı otoritesi değerlerini rahatlıkla artırabilirsiniz. Unutmayın bu aynı zamanda önemli bir SEO çalışmasıdır. Daha doüğrusu SEO çalışması aşamalarınan bir tanesidir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap