İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Alan Adı Uzantısı Nasıl Seçilmelidir?

Alan Adı Uzantısı Nasıl Seçilmelidir?

Reklam alanı 2

Alan adı yani domain seçimi, hakkında sizin için daha önce bir yazı yazmıştım. İsterseniz buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz. Bu yazımda daha çok alan adı uzantısı hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum. Basit gibi görünse de uzantıların seçimlerinin doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Mesela sitenizin içeriği ya da kuruluş amacına yönelik bir uzantı tercihi yapabilirsiniz. Haliyle web sitenizin alan adını almadan önce detaylı bir plan oluşturmanız önemlidir. Tabi ki isterseniz aynı isimle pek çok uzantıyı da alabilirsiniz ama bu biraz maliyetli olabilir.

Alan Adı Uzantısı Nedir?

Alan adı uzantıları her birimizin aşina olduğu com, net ya da org olan kısımlara verilen addır. Bu kısmın seçimini belirleyen pek çok kriter vardır. Uluslararası olmasını istediğiniz bir web site için uzantıyı “.com” seçmeniz doğru olacağı hizmete yönelik farklı uzantıları seçmeniz de daha doğru olacaktır. Alan adı uzantısı kısaca kullanıcıya bu sitenin ne amaç ile kurulduğunu anlatır. Bu nedenle doğru uzantıyı seçmenin önemi de artıyor.

Domain ya da alan adı seçiminde hızlı davranmanıza gerek yok. Burada önemli olan web sitenizin amacını net bir şekilde açıklayan alan adını almaktadır. Etrafımıza bakıldığında en çok yapılan yanlışlardan bir tanesinin bu olduğunu söyleyebilirim. Marka oluşum sürecinde de fikirlerinizin değişebileceğini unutmamalısınız. Doğru analizler ve plan doğrultusunda karar verdikten sonra web sitenizin alan adını satın almalısınız. Genellikle bir başkası alabilir korkusu ile ilk olarak alan adı alınıyor. Bugün hayatımızda yer edinmiş olan büyük ağların geçmişlerini incelediğinizde bu söylediğimi destekleyen bir öykü çıkıyor.

Alan Adı Uzantısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Alan Adı Uzantısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Alan Adı Uzantısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Neredeyse her meslek grubunu anlatan bir uzantı bulunuyor. Ayrıca her geçen gün yeni uzantılar da ekleniyor. Böylece internet dünyasında var olmak istediğiniz ama önceden alamadığınız bir ismi bu yeni uzantılar ile alabilirsiniz. Seçimi esnasında direkt com ya da net üzerinden bir arama yapmayın. Genellikle bu aramalarda karşılık bulunamadığında vazgeçiliyor. Bu durumda vazgeçmek yerine web sitenize uyan diğer uzantıların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İlla ki com ya da net istiyorsanız da site isminde farklılığa gidebilir ya da o alan adının düşmesini bekleyebilirsiniz.

Alan Adı Uzantılarının Anlamı Nedir?

Bu kısımda sizinle website.com kısmındaki “.com” uzantısının neden ve neye göre seçilebileceğini anlatacağım. Bu şekilde en doğru uzantıyı bulabilirsiniz.

.com: Bu uzantı başlangıçta yalnızca ticari hizmet veren web siteleri tarafından kullanıyordu. Daha sonra ise neredeyse her site .com uzantısını kullanmaya başladı. Tabi ki ilk olarak kullanıcıların rahatlığı ve alışkanlığı düşünülerek herkes .com uzantısını tercih edebilir. Özellikle uluslararası bir hizmet vermek istiyorsanız .com sizin için doğru bir seçim olacaktır. .com alan adı uzantısı, ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen uzantıdır.

.com.tr: Bu uzantıyı almak basit değildir. Resmi bir kuruluş olmanız gerekiyor. Uzantıyı almak için başvurduğunuzda istenen evrakların da şartlara uyması gerekiyor.

.net: servis sağlayıcı ya da servis sunucuları tarafından kullanılıyor. Ayrıca .com uzantısını alamama durumunda kişiler bu uzantıya yönleniyor.

.org: Herhangi bir kar amacı olmayan kurumlar ve kuruluşlar bu uzantıyı tercih ediyor. Dernek ya da vakıfların web sitelerinde bu örneği görebilirsiniz.

.info: info uzantısı daha çok bilgi vermek amacı ile kurulan web siteler tarafından kullanılıyor.

.gov: Bu uzantı sadece resmi bir başvuru ile alınabilir. Firma ya da kişiler bu uzantıyı alamaz. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan resmi kurumlar tarafından bu uzantı kullanılabiliyor. Tabi ki bu noktada baz açıklar da meydana geldi ve kötü niyetli kişiler tarafından bu uzantı kullanıldı. Ayrıca bizde bu alan adı uzantısı .gov.tr şeklinde oluyor.

.edu: .edu uzantısı daha çok eğitim kuruluşları tarafından kullanılmaktadır.

.biz: Kayıt zorunluluğu olmaması nedeniyle rahat bir şekilde tercih ediliyor. Firmalar ve uluslararası organizasyonlar bu uzantıyı tercih ediyor.

.travel: Seyahat acenteleri ve bu alanda hizmet veren firmalar tarafından kullanılıyor.

.name: Ülkemizde örneğini pek görmüyoruz ancak bu uzantı kişi isimlerinde tercih ediliyor. Bizde ilk tercih olarak bu durumda .com alan adı uzantısı tercih ediliyor.

.xyz: Yetişkinlere özel içeriklere sahip web sitelerin uzantılarında tercih ediliyor.

.shop: E-ticaret siteleri tarafından bu uzantı tercih ediliyor.  Bu uzantıyı artık Instagram butiklerinin de tercih ettiğini görebilirsiniz.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap