İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir?

Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir?

Reklam alanı 2

Alexa Sıralaması Nedir?

Öncelikle size Alexa’nın ne olduğundan bahsedeceğim daha sonra Alexa sıralaması hakkında bilgiler paylaşacağım. Web site işleriyle ilgilenen pek çok kişi bilse de henüz yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmak isterim. Alexa için kısaca web sitenizin detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlayan sistem diyebilirim. 1996 yılında kurulmuş olan Alexa, inanılmaz güçlü bir veri tabanına sahiptir. Bir web sitesi kurmaya karar verdiğiniz de dikkat edeceğiniz etkili ve önemli bir sistemdir. Buradaki sıralamanız pek çok kriter ele alınarak ortaya çıkar. Sıralamanızın iyi bir değerde olması da web sitenizin değerini ve belirler diyebilirim. Mesela yatırımcı, reklam verenler ya da iş ortakları sizinle çalışmadan önce buradaki değerinizi kontrol edeceklerdir.

Alexa sıralaması sorguları herkese açıktır. Sizinle çalışmak isteyenler de bu durumda rahat bir şekilde web sitenizin değerine ulaşabiliyor. Aynı zamanda siz de rahat bir şekilde sıralamanızı sorgulayabiliyorsunuz. Öncelikle sorgulama yapmanız için web sitenizin belirli bir sayıda trafiğinin olması gerekiyor. Söz konusu olan sitenin değerlendirmeye girecek bir verisi olmadığında Alexa web siteyi sıralamaya dahil etmeyebilir. Alexa üzerinden sorgulama yaparak dilediğiniz bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Alexa.com adresinden bu sorgulamayı yapabilir ve düzenli bir şekilde bu sorgulamayı gerçekleştirerek iyileşmenizi kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda yazdığım şekilde sorgulamanızı yaptıktan sonra elde ettiğiniz analiz ile web sitenizin sıralamasını yükseltmeniz mümkündür. Bunun için gerekli noktalara güzel dokunuşlar yapmanız yeterli olacaktır. Tabi bunun için düzenli ve doğru bir çalışma da oldukça önemlidir.

Alexa Sıralamasında Rol Oynayan Kriterler?

Birazdan yazacağım detayların yalnızca bir tanesinde iyi olmanız yeterli değildir. Tabi Alexa sıralamasını yükseltmek istiyorsanız.

 • Web sitenizin tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı.
 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıların sayfalarda geçirdiği toplam süre ve siteden hemen çıkma oranı.
 • Sitenize giriş yapan kullanıcıların hangi link üzerinden web sitenize geldiği de oldukça önemlidir.
 • Tabi ki Alexa’da backlink sayısı da oldukça önemli bir kriterdir. Bu konuda yardım almanız için daha önce yazdığım yazıyı inceleyebilirsiniz.
 • Siteniz için yapılan yorumlar ve yorum sayısı.

Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir?

Alexa sıralaması için çalışmalara başlamadan önce rakiplerinizi ve anahtar kelime analizlerini yapmanızı tavsiye ederim. Buralardan elde edeceğiniz veriler ışığında çalışmalarını daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Buraya tıklayarak Türkiye için web sitelerin Alexa sıralamalarını görebilirsiniz. İyi değerler elde eden ve üst sıralarda olan web sitelerini güzel bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

 • Sıralamanızı artırmak için öncelikle ziyaretçi sayısını artırmanız gerekiyor. Ziyaretçi sayınızı artırmanın en önemli yolu da paylaştığınız içeriklerin orijinal olması ve kaliteli olmasıdır. Bazı durumlarda kodlarla ziyaretçiler oluşturabiliyor ancak bu durum SEO açısından zararlı bir adım olacaktır. Bu nedenle organik bir şekilde ziyaretçilerinizi artırmanın yolunu bulmalısınız.
 • Doğru kanallar ile reklam yönetimi sayesinde web sitenizin değerini artırabilirsiniz.
 • Web sitenizin her aşamasında kaliteli bir SEO çalışması yapmanız oldukça önemlidir. SEO hedefleri olan bir web sitesi için büyük önem taşıyor. SEO çalışmaları da Alexa sıralaması üzerinde etkilidir. SEO çalışmaları ile web sitenize organik ziyaretçileri çekebilirsiniz. İçeriklerin SEO’ya uygun olması ile de ziyaretçilerin uzun süre web sitenizde gezinmesini sağlayabilir ve hemen çıkma oranlarının düşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sitenizin ziyaretçilerinden Alexa Tool indirmelerini rica edebilirsiniz. İndirme sonrasında sitenizin trafiğinin ölçülmesine ve sıralamanızın yükselmesine yardımcı olabilirler. Her ne kadar yükseltme desem de aslında düşürme de diyebiliriz. Çünkü Alexa sıralamasında sayı ne kadar düşüyorsa web siteniz o kadar yukarıya çıkıyor.
 • Web sitenizin açılma hızını artırmak için çalışmalar yapın. Site hızı oldukça önemli bir yükselme kriteridir.

Alexa sıralaması hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru ya da sorun varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 

 

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap