İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Algoritma Nedir?

Algoritma Nedir?

Reklam alanı 2

Algoritma bir matematiksel terim olarak karşımıza çıkıyor. Her birimizin en az bir kez duymuş olduğu da bir kavramdır. Tabi tanımı birebir hatırlamıyor da olabilirsiniz. Ancak yazılımla alakalı bir çalışma yürütmek istediğinizde bu kavram isteseniz de istemeseniz de karşınıza çıkacak. Önemli olan buradaki temel mantığı anlamaktır.

Algoritma Nedir?

Var olan bir sorun ya da problemin çözümüne ulaşmak için planlanan yola yani çözümün basamaklarına algoritma denir. Algoritmaların bir başlangıcı ve sonu vardır. Çözüme ulaşmak için atılacak adımlar sırasıyla belirlenir ve algoritmalar bu sıraları takip ederek mantıklı bir sonuca ulaşır. Yazılım dünyasında henüz yeniyseniz başlamadan önce bu kavramı tam anlamıyla öğrenmeye bakın. İşinizi rahatlatacak ve herhangi bir kursa gidiyorsanız da anlamanızı kolaylaştıracak. Yalnızca anlamanızı değil aslında olayı kavramanızı da kolay bir hale getirecek.

Algoritma Nerelerde Kullanılır?

Matematikte sorunun sonucuna ulaşma esnasında belirlenecek basamaklarda ve bilgisayar biliminde algoritma kullanılır. İlk olarak da bu noktada bu kavram ile karşılaşıyoruz. Tarihine baktığımızda da ilk algoritmaya El-Harezmi’nin “Hisab-el Cebir ve El Mukabala” isimli kitabında rastlanmıştır. Kavramın ismi de bu kitaptan gelmektedir. Bilgisayar ile alakalı her alanda da sıkça karşılaşıyoruz ve karşılaşmaya da devam edeceğiz. Bu nedenle de mantığını kavramak özellikle düşünme açısından bizi rahatlatacaktır.

Bilgisayar bilimi ile arasındaki ilişkiyi kısa bir şekilde özetlemem gerekirse; sanal ortamda bulunan her işlemin algoritmayla gerçekleştiğini söyleyebilirim. Tabi ki bu durum daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilir. Ancak ben başlangıç seviyesindeki arkadaşlara yardımcı olmak adına kısaca mantığını söylemek isterim.

algoritma nedir?

Algoritma ve Programlamanın Bağlantısı

Algoritmalar, bütün programlama dillerinin içeriğince hatta temelinde vardır. Zaten bu kavramın uygulanmasında programlama dilleri yardımcı olur. Yani diller sayesinde uygulanabilirler. Programlama dili öğrenirken bahsedilen değişkenlerin de bu noktada bağlantısı bulunuyor. Bir programda algoritmanın işleme girmesi için dışarıdan gelen girdilere değişken adı verilmektedir. Döngüler ve işlemler bu bahsettiğim değişkenler üzerinden gerçekleşmektedir. Algoritma tanımlanırken var olan tüm ihtimallerin belirtilmesi gerekmektedir. Herhangi bir ihtimal atlanmamalıdır. İhtimaller konusunda şöyle düşünebilirsiniz; bilgisayar akılsız bir cihazdır ve sadece sizin söylediklerinizi gerçekleştirir. Söylemediğiniz adımları sizin yerinize düşünmez. Bu düşünce ile ilerlediğinizde ihtimalleri de atlama oranını düşürebilirsiniz.

Günümüzde kullandığımız Facebook gibi aplikasyonların arka planına baktığımızda algoritmaları görebilirsiniz.

Algoritmaya Neden İhtiyaç Var?

Aslında sadece programlama dilleri ya da matematikle sınırlamak doğru olmayabilir. Algoritma hayatımızın her alanını kolaylaştırabilir ve her alanında da bulunabilir. Programlama ve matematik içerisinde sağladığı kolaylıklar hayatımız için de geçerlidir. Özellikle öğrenciyken bu kavramın faydalarından yararlanıyoruz. Ders, proje ve sosyal hayatımızın düzenli bir şekilde ilerlemesi için bir program yaparsak daha az güç ile daha fazla aktivitede yer alabiliriz. Bu durumda işte algoritmalar için güzel bir örnektir.

Algoritma Geliştirme Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Algoritmayı kavradıktan sonra geliştirmesi de basit gibi düşünülebilir. Ancak zannedildiği kadar kolay değildir. Geliştirme esnasında düşünülmesi gereken pek çok unsur vardır. Zor olduğunu düşünmenizi istemem. Sadece emek ve zamanın burada da büyük önem taşıdığını bilmelisiniz.

 • Başkaları tarafından geliştirilmiş örnekleri inceleyerek başlayın. Matematiğinizin mükemmel olması algoritmalarınızın da mükemmel olacağı anlamına gelmiyor. Öncelikle örnekleri inceleyerek tüm kavramı daha net bir hale getirebilirsiniz.
 • Online kursların eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Bu noktada eğitimlere yalnızca sertifika olarak bakmanız oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Önemli olan öğrenmenizdir. Sanal dünyada ücretli ve ücretsiz bir şekilde her dilde algoritmalar hakkında eğitici videolar ya da makaleler bulabilirsiniz.
 • Program incelemekte sınırlarınız olmasın. İster bilgisayarınız için isterseniz telefonunuz için farklı programları kurun ve diğer insanların neler yaptığını inceleyin.
 • Boş zamanınızda kendiniz için problemler geliştirin. Bu problemin çözümü için basamaklarını ilerletin. Bittikçe yeni bir problem bulun ve sürekli pratik yapın. İnternette çözümü zaten olan problemlerle de uğraşabilirsiniz. En azından hata varsa onu da rahatlıkla görebilirsiniz.
 • Algoritma geliştirme aşamasında yukarıda da söylediğim gibi ihtimalleri atlamayın. Bilgisayar sizin atladığınız ihtimalleri yerine eklemeyecek. Haliyle bu noktada iş tamamen size bağlı. Karşınızdaki programın tamamen siz ne emrederseniz onu yaptığını düşünebilirsiniz. Siz emir vermediğinizde o da olmayan bir emri yerine getirmeyecektir.
 • Geliştirme aşamasında algoritmalarınızın sonsuz bir döngüye girip girmediğini kontrol etmeyi unutmayın.
 • Geliştirme aşamasında net ve anlaşılır olmaya dikkat etmelisiniz.
 • Ve son olarak deneyin, yanılın, hata yapın ama vazgeçmeyin ve tekrar tekrar deneyin.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap