İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Android Telefon mu İOS Telefon mu?

Android Telefon mu İOS Telefon mu?

Reklam alanı 2

Android ve iOS telefonlar arasında uzun süredir devam eden bir çekişme var. Bu çekişmeye bağlı olarak sürekli hangisinin daha iyi olduğu merak ediliyor. Android kullanıcıları iOS’un iOS kullanıcıları ise Android’in nasıl olduğu konusundan kafasında birtakım soru işaretleri taşıyor.

Andorid ve iOS telefonlar arasındaki farklar oldukça derinleştirilebilir. Çünkü Apple’ın kendisine ait olan iOS işletim sistemi tamamen bambaşka bir yapıya sahip. Android’de var olan hiçbir kullanım şekline, iOS’ta rastlamanız mümkün değil. Peki hangisi daha iyi diye sorarsanız, yaptığım incelemeler sonucunda Android’in de iyi yönleri olsa da iOS’un bu yüzdelik dilimde önde olduğunu söyleyebilirim. Neden iOS daha önde diye merak edenler için sıralanabilecek özelliklerden bazılarını da aşağıda inceleyelim.

Güvenli Kullanım Olanağı

İşletim sistemlerinde güvenli kullanım söz konusu olduğunda, olaya çok az hakim olan birisi bile Android işletim sisteminin güvenlik açıklarından haberdardır diyebiliriz. Android işletim sistemi kullanıcılarına seçici bir kullanım olanağı sunmamasına bağlı olarak gerekli güvenliği tam anlamıyla sağlayamıyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıl ve ondan önceki yıllarda da iOS işletim sistemine oranla pek çok kez gündeme sistemde meydana gelen güvenlik sorunları ile geldi. Özellikle uygulama mağazasında kullanıcılarına ciddi sorunlar yaşattı ve buna bağlı olarak pek çok Android kullanıcısı mağdur oldu. Söz konusu güvenli bir kullanım olduğunda iOS Android’e göre çok daha iyi dememiz yanlış olmayacak.

 

Güncelleme ile Sağlanan Yenilik ve Kapatılan Güvenlik Açıkları

Android ve iOS’a gelen güncellemeler değerlendirildiğinde de yine iOS’un bu konuda Android telefonlara göre daha iyi olduğunu göreceğiz. iOS her yıl bir güncelleme çıkarıyor ve yeni işletim sisteminde sunduğu yeniliklerle birlikte yaşanan tüm sorunların ortadan kalkmasını sağlıyor. Bunu tabi ki Android telefonların da yaptığını söyleyeceğiz. Fakat Android telefonlar iOS kurallarına göre biraz daha tedbirsiz.

Bu konuyu örneklendirerek açıklamam gerekirse, uygulama mağazalarından söz edebilir. Play Store’a giren bir uygulamanın aynı kolaylıkla Apple Store’a girme şansı yok. Bir uygulama üretim aşaması sonrasında her iki uygulama mağazasına da başvurduğunda, Play Store’a hemen kabul edilebiliyor. Fakat Play Store’a kabul edilen bir uygulama Apple Store’dan red alabiliyor. Bu Android ve iOS telefonlar arasındaki farklar denildiğinde, en çok öne çıkan farklar arasında. Bu nedenle de Android telefonlarda indirilen uygulamalara dair çok fazla sorun yaşanabiliyor.

Sade ve Basit Bir Tasarım Sunulması

İşletim sistemlerinin sahip olduğu tasarımlar kullanımı ciddi ölçüde etkileyen noktalar arasında. Aslına bakılırsa tasarımın sunduğu kolaylık birçok insana göre değişir ve göreceli bir kavram olarak kabul edilir. Fakat şuna da sıkça rastlamanız mümkün, sürekli Android kullanıp, Android’in daha kolay olduğunu düşünen birisi, iOS’a geçip alışınca bu fikrini değiştiriyor. Çünkü iOS’a alışıldığı zaman gerçekten daha kolay ve bununla birlikte daha sade bir arayüze sahip olduğu fark ediliyor. Bu nedenle ne kadar bu konuda düşünceler ikiye ayrılsa da iOS’un ara yüzü daha sade ve kullanımı daha kolay.

Hızlı İşlem Yapabilme Yetisi

İşletim sistemlerinin sunduğu hız da konuşulursa, maalesef ki yine Android iOS’un gerisinde kalıyor. Ki bunu Android kullanıcıları bile kabul ediyor. Android kullanıcılarının en çok şikayet ettiği şeylerden birisi, işlem hızı  demek yanlış olmayacak. iOS yıl içerisinde getirdiği yamalarda bile bu duruma çözüm üretecek ve telefon ve tabletlerini hızlandıracak adımlar atarak, bu konuda kullanıcılarına tam tatmin sağlıyor. Genel itibari ile Android ve iOS telefonlar arasındaki farklar denildiğinde iOS’un bunlarla öne çıktığını söyleyebilirim.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap