İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Virüse Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler!

Virüse Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler!

Reklam alanı 2

Bağışıklık sistemi yalnızca virüs nedeniyle değil her dönem güçlü tutulması gereken bir savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması halinde pek çok rahatsızlık ve probleme açık bir hale gelirsiniz. Bu nedenle her dönem özellikle sağlıklı bir yaşam ile desteklenmesi önemlidir. Ne yazık ki Korona Virüs döneminde de daha önemli bir hale geldi. Her yaştan insanın dikkatli bir beslenme ile savunma mekanizması olan bu sistemi güçlendirmek için desteklemesi gerekir.

Ben de sizlere bu sistemi güçlendirmenize yardımcı olacak önemli besinlerden bir yazı oluşturdum.

Su tüketmeyi ihmal etmeyin!

Günde 2-3 litre su tüketimi her insan için öneriliyor. Özellikle kış mevsimine girmemizin ardından pek çok insan su içmeyi azaltmaya başlıyor. Ancak bu oldukça yanlış bir davranış. Her gün su tüketimi dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Yalnızca virüs değil pek çok rahatsızlıktan korunmak için su tüketiminizi belirlenen ölçülerin altında tutmamaya özen göstermelisiniz. Eğer unutkanlık gibi bir durum söz konusu ise su içmenizi hatırlatan telefon uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

Bol bol sebze tüketmeye çalışın.

Sebze ağırlıklı beslenmek bağışıklık sistemi için önemli bir detaydır. Pek çok vitamin vücudumuz tarafından üretilmiyor. Bu durumda da haliyle vitamin eksiklikleri meydana geliyor ve sistem zayıflıyor. Bunu engellemek için vitamin ve mineralin kaynağı olan sebzeleri bol bol tüketmeniz önemli.

Sebzenin yanında meyvenin gücünden de faydalanın!

C vitamini özellikle kış aylarında bizi soğuk algınlığı ve gripten koruyan en önemli etkendir. C vitaminin yanı sıra pek çok vitamin de meyvelerde bulunuyor. Meyve tüketmeyi sevmiyorsanız bile zorunlu olarak günlük belirli porsiyonlarda tüketmeye çalışmalısınız. Vücut direnci için sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir.

Yoğurt ve kefir ile bağışıklık sistemini destekleyin.

Probiyotik içeren besinler bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemi üzerinde güçlenmeyi desteklemektedir. Pek çok rahatsızlığın kefir ve yoğurt tüketimi ile önlendiği görülmektedir. Her gün belirli ölçülerde akşam yemeğinize bu iki besinin konuk edebilirsiniz.

Sarımsak her derde deva!

Bu dönemde değil her dönem sarımsağın tartışılmaz bir gücü var. Antibiyotik olarak da adlandırılan besinin her derde deva olduğu da bir kesin. Ne kadar bol tüketirseniz o kadar iyi. Kokusu nedeniyle rahatsız oluyorsanız yemeklerinizde bol bol sarımsak tüketebilirsiniz. Piştiğinde kokusu da sizi rahatsız etmeyecektir.

Zencefil ile hastalıkları engelleyin.

İster taze zencefil isterseniz toz zencefil kullanın. Yemeklerinizde ya da günlük bal içerisinde zencefili tüketebilirsiniz. B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından oldukça zengin aynı zamanda değerli bir besindir. Grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda engelleyici bir duvar örüyor da diyebiliriz. Hatta boğaz ağrısı ve öksürüklerde de hafifletici bir etkisi var.

Dengeli beslenmenize balığı da dahil edin.

Öncelikle bağışıklık sistemi için dengeli ve sağlıklı beslenme şart diyelim. Her dönem bunun bilincinde bir beslenme düzeninin götürülmesi sağlık için şarttır. Dengeli beslenme programı içerisinde balığın da yeri önemli. Omega 3 kaynağı olan bu besinden haftada iki kez tüketebilirsiniz. Kış mevsiminde bol bol yeşilliklerle beraber tüketmeniz sizi pek çok rahatsızlıktan koruyabilir.

Şeker tüketiminizi azaltmalısınız.

Şeker doğal besinlerle birlikte alındığında yeterli bile gelebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalara bakıldığında yapay şekerlerin insan vücudu için ne kadar zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bir anda sıfıra indirmek zor olabilir. Bu durumda yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Çok fazla şeker tüketimi, bağırsak florasını baskılar ve sağlığınız için ne kadar az tüketirseniz o kadar faydalı olur.

Yulaf ile tanışmalısınız.

Bir kısmı için yulaf güzel bir besin olsa da hala herkesin tükettiği bir besin haline gelmedi. İçerdiği beta glukan ile özellikle yoğun ve stresli dönemlerinizde büyük bir destekleyici besin diyebilirim. Her öğün tüketmenize gerek yok. Yalnızca beslenme düzeninizde yulafa da yer vermeniz sağlığınız için güzel bir adım olabilir.

bağışıklık sistemi

Bağırsak sistemi için yeşil çay!

Bağırsak sistemi için bitki çaylarında olumlu pek çok katkısı var. Yeşil çay da onlardan bir tanesi. Günde en fazla 2 bardak tüketme koşulu ile yeşil çayı tüketebilirsiniz. Gece tüketmemeniz uyku sorunu yaşamamanız için tavsiye edilmektedir. Yalnızca bağırsak sisteminizi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda kalbi güçlendirir ve kan şekerinizi dengeler.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap