İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Başarılı Özgeçmiş İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Başarılı Özgeçmiş İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

başarılı özgeçmiş
Reklam alanı 2

İşe başvururken artık özgeçmişimizi hepimiz hazırlamak zorundayız ve hazırlıyoruz. Ancak yaptığımız basit hatalar ya da gözden kaçırdıklarımızın dönüşü “Biz sizi sonra ararız.” Cümlesini duymamıza neden oluyor. Bu klişe cümleyi duymamak için özenle ve titiz bir çalışma ile özgeçmiş oluşturmamız gerekiyor. Sizle araştırdığım bilgileri ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Öncelikle özgeçmişinizin sizi çalışmak istediğiniz kuruma tanıtacağını unutmayın. Nasıl tanınmak istersiniz? Nasıl bir izlenim bırakmak istiyorsunuz? Bu soruların cevabını vererek özgeçmişinizi oluşturun. Aynı zamanda dışarıdan bir görüş ya da yardım alabilirsiniz..

başarılı özgeçmiş

 1. Fotoğrafınızı dikkatle seçin!

Bir seminerde iş sahibi bir adam bu konuda insanların çok fazla hata yaptığından bahsetmişti. Ve şöyle demişti; “Fotoğrafı olmayanlara bakmadığım gibi selfie gibi ciddiyetsiz fotoğrafların olduğu başvuruları da direkt geçiyorum.” Fotoğraf seçiminiz abartıdan uzak, profesyonel bir çekim olmalıdır. Aksi söz konusu olursa ciddiye alınmayabilirsiniz.

başarılı özgeçmiş hazırlama

 1. Bilgilerde dürüst olun!

İşe girene kadar bilgilerimizde abartı eklemeler yapabiliyoruz. Yüz yüze yapılan görüşmede ise yapılan abartılar ortaya çıkıyor ve kötü bir izlenim bırakıyoruz. Bu nedenle verilen her bilginin doğru olması oldukça önemli. Gerçek bir özgeçmiş, başarılı bir özgeçmiş için ilk adımdır. Aynı zamanda işi almanız için de oldukça etkilidir. Kendinizi överek, özgeçmişinizi süsleyerek vakit kaybetmeyin. Bu durumun size olumlu bir getirisi olmamaktadır. Aksine olumsuz sonuçların kapısını aralayabilirsiniz. Önemli olan, bu iş için doğru insan olduğunuzu göstermektir.

başarılı özgeçmiş

 1. “Boş zaman” sorusunu dikkatle cevaplayın!

Size boş zamanınızda neler yaptığınız sorulduğunda, aktif görünebileceğiniz bilgiler verin. Tatile gidiyorum gibi cevaplar yerine hobilerinizden bahsedin. Net olun. Hangi konularda kitap okuduğunuzu ya da hangi tür filmleri izlediğinizi yazabilirsiniz. Bu sorunun en sevilen cevabı, sizin bu zaman aralığında neler öğrenmek ile ilgilendiğinizdir. İlgilendiğiniz farklı alanları burada kullanabilirsiniz.

başarılı özgeçmiş kaç sayfa olmalı

 1. 3 sayfadan fazla özgeçmiş oluşturmayın!

Aynı zamanda 1 sayfadan az da oluşturmamaya dikkat edin. 2 sayfa en ideal uzunluk denilebilir. Ancak dolu görünsün diye düşünerek sayfalarca yazı yazmanıza gerek yok. Gerçek ve sizi tanıtacak bilgilerin olması yeterlidir. Uzun olduğunda işi size veriyorlar diye bir kural yok.

 1. İmla kurallarına dikkat!

Evet, bu konuda bir bilginiz yoksa bile birinden yardım alabilirsiniz. İmla kurallarına dikkat ederek başarılı özgeçmiş oluşturabilir ve inceleyen kişinin sinirlerini bozmayabilirsiniz.

 1. Uzun paragraflara yer vermeyin!

Cümlelerinizi uzun ve anlaşılamaz olmamasına dikkat etmelisiniz. En net şekilde ideal uzunlukta paragrafları oluşturun aynı zamanda paragraf uzunluklarının da çok uzun olmamasına dikkat edin.

 1. Grup çalışmalarınızdan bahsedin!

Grup çalışmalarınıza yer verin. Artık büyük iş yerlerinde grup çalışmalarına uyumlu kişilere öncelik veriliyor. Tabi detaylı bir şekilde çalışmayı anlatıp laf kabalığı yapmaya gerek yok. Bu durum sevimsiz durabilir. Hangi ekiple nelere imza attığınızdan bahsedebilirsiniz.

 1. Ön yazı eklemeyi unutmayın!

Aslında bu ilk olarak yapmanız gerek adımdır. Önceliği ön yazıya vermeli ve dikkatli bir şekilde yazıyı oluşturmalısınız. Unutmayın, ön yazı sizin ilk izleniminizin oluşmasını sağlayacak olandır. İnternette etkili bir şekilde hazırlanan ön yazı örneklerini inceleyebilirsiniz. Tabi buradan kopyala yapıştır yapmamaya dikkat etmeniz lazım. Ön yazı, sizin cümleleriniz ile oluşan ve ilk anda sizin hakkınızda fikir veren bir yazı olmalıdır. Önemli bir adım olduğunu unutmayın. Öyle ki; ön yazı olmadığında olumsuz bir izlenim bırakmanızdan söz edebilirim. Burada cevap vereceğiniz soru; “Ben bu iş için neden doğru inanım?” bu sorunun cevabını vererek bir yazı oluşturmanız gerekiyor. Mülakata çağrılmanızı tek başına ön yazı ile bile sağlayabilirsiniz. Etkisi oldukça fazladır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap