İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Basit Adımlarla Bilgisayarınızda Enerji Tasarrufu Yapın

Basit Adımlarla Bilgisayarınızda Enerji Tasarrufu Yapın

bilgisayarda enerji tasarrufu2
Reklam alanı 2

Sürekli kullanımı söz konusu olan bilgisayarların güç planında bir noktadan sonra kullanıcı etkisiz hale gelebilir. Bilgisayarda enerji tasarrufu için önlemler alınmadığı takdirde normalin üzerinde bir elektrik kullanımı söz konusu olacaktır. Ancak yapacağınız birkaç adım ile enerji tasarrufu sağlanabilir. Üstelik yapılacak olan adımların her biri kısa zamanda etkili sonuç verecektir.

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu ile Verimi Artırın

Gün içinde sürekli olarak kullanılan bilgisayarlar, sık kullanılan elektronik aletleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Sürekli kullanılan bu cihazları da verimli bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Verimli kullanım sonucunda da büyük oranda bir enerji tasarrufu sağlanacaktır. Öncelikle verimi artırmanın ilk adımı, güç tüketiminin “Dengeli” olarak kullanılmasıyla başlayabilir. Burada yer alan “Yüksek Performans” seçeneği ise; bilgisayarınızda maksimum bir enerji kullanımı sağlayacaktır. Bu seçenek genellikle önerilenler arasında yer almaz. Özellikle enerjiden tasarruf etmek istiyorsanız “Yüksek Performans” seçeneği uygun bir tercih olmayacaktır.

bilgisayarda enerji tasarrufu2

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Windows işletim sisteminin kullanıcılarına sunduğu enerji tasarrufu seçenekleri vardır. Bilgisayarda enerji tasarrufu için bu seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızda “Yüksek Performans” seçeneği aktif ise “Dengeli” seçeneğine geçiş yapmalısınız. Bu özelliğe Denetim Masası>Donanım ve Ses yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Güç seçenekleri arasından sizin için en uygun tercihi yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda maksimum bir performans beklediğiniz zaman “Yüksek Performans” seçeneğini kullanabilirsiniz.
 2. Bilgisayarınızdan ulaşabileceğiniz ekran kapatma süresini 1 dakikada uyku moduna geçirme seçeneğinde ise bu özelliği 5 dakika olarak ayarlayabilirsiniz. Bu süreyi bilgisayar kullanımınıza göre artırabilirsiniz.
 3. Tasarruf için yapılacak etkili yöntemlerden bir tanesi de hazırda bekletme seçeneğidir. Bu adımla beraber güç düğmesi kullanımında bilgisayarınız hazırda bekleme modunda olacaktır.
 4. Dizüstü bilgisayarlarınızda enerji tasarrufu için ekranın kapatıldığında bilgisayarınızın hangi durumda olacağını belirleyebilirsiniz. Bu durumda bilgisayarınız çalışarak enerji harcamak yerine daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 5. Yazıcı, kulaklık gibi harici cihazların bilgisayarınız ile bağlantısını kesebilirsiniz. Bu cihazlar bilgisayarınızda devamlı olarak enerji harcanmasına neden olmaktadır.
 6. Bilgisayarınızı kullanmayı bıraktıktan sonra fişini prizde bırakmamaya özen gösterin ve bilgisayarınızı tamamen kapatın.
 7. Dizüstü bilgisayarınızın şarjı tamamı ile doldurduğunda fişi prizden çekebilirsiniz. Ekstra enerji harcamanızı önleyecektir.
 8. Son olarak bilgisayarda enerji tasarrufu için ekran parlaklığını azaltmayı deneyebilirsiniz. Klavye üzerinden ekran parlaklığını basit bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Gerekmeyen durumlarda parlaklığı azaltabilirsiniz. Sadece tasarruf değil aynı zamanda gözlerinizin sağlığı içinde ekran parlaklığı ayarlarını düşürebilirsiniz.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap