İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Toplarken Nelere Dkkat Edilmelidir
Reklam alanı 2

Yıl sonuna yaklaşırken ve yeni yıla az bir zaman kalmışken bilgisayar toplama zamanını da geldi diyebilirim. Zamanı gelmişken ben de sizlere bilgisayar toplarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya ve size yardımcı olmaya çalışacağım.

Bilgisayar Toplamanın Amacı Nedir?

Öncelikle neden toplama bir bilgisayar tercih ediliyor ondan bahsetmek istiyorum. Masaüstü bilgisayarların alımından sonra pek çok ekleme, parça yükseltme ya da değişim şansımız oluyor. Bu durumun en önemli nedenlerinden bir tanesi de bilgisayarın ömrünü uzatması oluyor. Genellikle ise hangi amaç için bilgisayarın kullanıldığına göre değişim parçaları ya da eklemeler belirleniyor. Öncelikle bu durumu belirlemelisiniz. Bilgisayarınızı oyun oynarken mi kullanıyorsunuz yoksa iş bilgisayarı mı olacak? Ayrıca belirtmek isterim, bu işi yapmak için gerekli bilgilere sahip olmanız fazlasıyla önemlidir. Karışık ve basit olmayan bir konu olması nedeniyle bilginiz olmadan yapılacak bir iş değildir.

Bilgisayar Toplarken Seçim Size Ait Oluyor!

Bilgisayar toplarken büyük zevk alan ve bu işi keyif için yapan pek çok insan var. Bu insanlar kendi zevkleri, istekleri ve amaçlarına göre tüm kasayı yeniden inşa edebiliyor. Masaüstü bilgisayarınız için yeni bir kasa inşa edebilirsiniz. Parçaların seçimleri size aittir. En iyi performansı aldığınız parçaları seçebilirsiniz. Tabi ki döviz kurlarının da etkisi oldukça önemli. Ama ne olursa olsun performanstan ödün vermemelisiniz. Performans kısmını tamamladıktan sonra ise istediğiniz renk ve desen tercihi ile kasanızı daha da kendinize özel bir tasarım haline getirebilirsiniz.

Hızlı Hareket Etmeyin!

Bilgisayar toplarken her şey son ana bırakılıp bir anda işe girişmek hatalı bir hareket olur. Zamana yayın ve zamanınızı bu işe ayırın. Parçaları ve bilgisayarınızı tanımak için geniş bir zaman ayırın. Hangi parçanın değişiminden daha yüksek performans alacağınızı doğru bir şekilde belirleyin. Tabi ki bu işin tek sefer olduğunu da düşünmeyin. Bu yüzden her parçayı tek seferde değiştirmek zorunda değilsiniz. Bütçenize göre ilerleyebilirsiniz.

Doğru Bilgisayar Toplama Nasıl Yapılır?

Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa bu işe aniden kalkışmanızı tavsiye etmem. Gerçekten karışık bir işlemdir. Bu işten anlayan kişilerden de yardım alabilirsiniz. Kasa toplamak mesela oldukça karışık ve her dönem güncelliği takip etmek zor bir hal aldı. Problemler ile uğraşmamak için toplamaya başlamadan önce yeteri kadar net bir bilgiye sahip olmanızı öneririm.

Bilgisayar toplarken atılacak adımların sırası hakkında bilgi vermek istiyorum. Size yardımcı olacağını düşünüyorum.

 • Bütçenizi belirleyin.

Bütçeniz doğrultusunda parça tercihlerini incelemenizi tavsiye ederim. Bu doğrultuda hareket edebilirsiniz. Hem de öncesinde hazırlıklı olabilirsiniz.

 • İşlemci tercihinizi belirlemelisiniz.

İlk adım olan işlemci tercihiniz, sonraki adımları da etkileyecektir. İşlemci seçiminde çoklu-tek çekirdek hızı ve önbellek miktarı olacaktır.

 • Ekran kartı tercihiniz ikinci sırada olabilir.

Oyun ya da çizim bilgisayarı için toplama yapacaksanız burada ekran kartı önemli bir faktördür. Bilgisayarınızın kullanım amacına göre ekran kartını belirlemelisiniz.

 • Anakart seçimi

Anakart seçiminde işlemci ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun tam tersi yani anakarta göre işlemci alınmamalıdır.

 • Ram seçimi

Anakartınızın desteklediği ram frekansına göre ram bellekler alınmalıdır. 2666 MHz ram destekleyen bir anakartta daha üst frekansa sahip bellek çalışmaz.

 • SSD tercihi

SSD, okuma ve yazma hızı yüksek olan yeni nesil veri depolama cihazıdır. Burada seçimde dikkat edilecek en önemli husus da okuma ve yazma hızıdır.

 • PSU

Seçmiş olduğunuz donanımlar belirli bir güç harcayacaktır. Harcayacakları bu güç değerine göre uygun watt değerini karşılayan güç kaynakları almalısınız.

 • Kasa

Anakart seçiminiz kasa seçimini de etkilemektedir. Anakarta boyutu doğrultusunda mini ya da midi kasa modelleri seçilmelidir. Kasa seçimindeki sessizlik, renk, ışık gibi detaylar tamamen sizin isteğinize bağlı olarak değişebilir. Bunun için yerli ya da yabancı kasa örneklerinden ilham alabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap