İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Bilgisayarda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Gösteren 8 İşaret!

bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarım
Reklam alanı 2

Casus yazılımlardan ve bilgisayarınızı koruyacak güçlü antivirüs programlarından bahsetmiştim. Bu yazımda da bilgisayarda virüs olduğunu gösteren önemli işaretlerden bahsedeceğim. Özellikle kişisel bilgisayarlarımızda geçirdiğimiz vakit arttıkça bu tehlikeli durumlara karşı önlem almak daha da önem kazanıyor. Sadece güvenlik açısından değil aynı zamanda cihazınızın performansını da büyük ölçüde etkilemesi nedeniyle fazla can sıkıcı bir durum olabiliyor. Bu durumda ne kadar önce davranırsanız o kadar hızlı bir performans artışı sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Anlamak Basit Mi?

Her virüs ve casus yazılım için bunu diyemem. Ancak bilgisayarınızda size virüs olduğunu gösteren bariz hareketler ve işaretlerde bulunabilir. Sisteme bulaşmış olan virüslerin belirgin işaretleri bulunuyor. Tabi bu durumu ilk bakışta anlamak her zaman kolay olmayabilir. Dikkatli davranmak bu durumun hızlı bir şekilde fark edilmesine yardımcı olacaktır. Yazının devamında bu işaretlerden bahsedeceğim. Bu işaretler ile bilgisayarda virüs olduğunu anlamak da sizin için kolay ve hızlı olacaktır.

Bilgisayarda Antivirüs Programının Kurulu Olması Yeterli Mi?

Antivirüs programı kullanarak cihazınızı korumanız mümkündür. Ancak bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Sonuçta tek bir program bulunmuyor. Yani daha çok program tercihinize de bağlı diyebilirim. Bazı farklı durumlarda abu antivirüs programları da etkisiz kalabiliyor. Tabi bir de bu programların cihaz performansını olumsuz etkilemesi nedeniyle kullanıcılar bazen antivirüs programını tercih etmeyebiliyor.

Eğer bir antivirüs programı arayışındaysanız bu konu hakkında yazmış olduğum bir yazı var. Buraya tıklayarak en iyi antivirüs programlarına ulaşabilirsiniz. Burada tercihinizi özellikle daha kapsamlı ve çok fazla sayıda virüs tanıyan programdan yana kullanmanızı tavsiye ederim. Bilgisayarda virüsü tespit ederek program onu silebilir. Ancak kapsamı içerisinde bulunmayan virüsleri sildiğini söyleyemem. Bu nedenle kapsamlı bir program kullanmak en doğrusu olacaktır. Programın tanımadığı bir virüs olma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarım

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Gösteren İşaretler Nelerdir?

Bilgisayarda virüs olduğunu gösteren işaretler, antivirüs programınızın kapsamında bile olmayan virüsleri temizlemenize yardımcı olabilir. Bu nedenle bu işaretlerin takibini yapmak önemlidir. Eğer bu konuda bir deneyiminiz yoksa deneyimli ve profesyonel birinden yardım alabilirsiniz. Bu en azından bir hata yapmanızı önleyecektir. Aynı zamanda profesyonel biri tarafından bilgisayarınızın temizlenmesi her zaman daha iyi bir seçenek olabilir.

 1. Windows’un sunduğu araçlara ulaşılamıyorsa

Basit araçları düşünebilirsiniz. Örneğin Ctrl+Alt+Delete oldukça basit ve her zaman çalışan bir kombinasyondur. Eğer bu kombinasyon çalışmıyorsa bu durumda cihazınızda bir virüs olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda yalnızca programınıza güvenmeyerek kendiniz araştırma yapabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızda gerçekleştirdiğiniz işlemlerin yavaşlaması bir işarettir.

Bilgisayarınızda ya da diğer cihazlarınız da her zaman yaptığınız işlemler yavaşlayacaktır. Bunu günlük olarak kullandığınız uygulama ya da programlar ile fark edebilirsiniz. Normalden daha fazla bir yavaşlama varsa bu bilgisayarda virüs olduğunu gösteren önemli bir işaret olabilir. Kullandığınızda tam performans aldığınız programların donması da bu duruma dahildir. Sorun giderme seçeneği bu noktada size yardımcı olabilir. Yardımcı olamıyorsa bu sorunun ardında virüs olabilir.

 1. Bilgisayarda sizin kurmadığınız yeni programlar varsa bu da önemli bir işarettir.

Bilgisayarınızda belirli periyotlar ile yüklü programlar kısmını inceleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise sizin yüklemediğiniz programların varlığıdır. Tabi bu programlar gerçekten yararlı programlar da olabilir. Ama sizinle alakası olmayan bir program ise dikkatli olmanızda fayda var.

 1. Mavi ekran

Mavi ekran ile karşılaşmanın ardından sürücü ya da donanım problemleri bulunabilir. Genellikle böyle bir sonuç çıkarılıyor. Ancak genelin dışında bu soruna virüslerde neden olabilir. Özellikle bu mavi ekran sonunu sık bir durum haline geliyorsa, ekranda görünen kodları bir araştırmanızı tavsiye ederim. Bilgisayarda virüs olduğunu gösteren önemli bir işaret bu mavi ekranlar olabilir.

 1. İnternet bağlantılarının yavaşlaması

Gün içinde artık internet olmadan herhangi bir şey yapmıyoruz. Bu noktada virüs kaynaklı bir sorun varsa hızlı bir şekilde fark edebilirsiniz. İnternet yavaşlığı gibi bir surumun ardında birden fazla neden olabilir. Ancak tam cihazınızı kullanırken bir anda internet bağlantınız kopuyorsa ve bilgisayarınızda belirgin bir farklılık varsa bu durumun sebebi virüs olabilir. Eğer bu sorunun ardından bir antivirüs programı indiremiyor ya da tarama yapamıyorsanız harici disklerde bu programları taşıyabilirsiniz. Böylece virüsü kaldırmanızın önünde engel kalmayacaktır.

 1. Bilgisayarınızdaki dosyaların aniden kaybolması

Sizin herhangi bir işlem yapmadığınız durumlarda dosyalarınız kayboluyorsa, son dönemlerde artan fidye yazılımlardan kaynaklı bir sorun olabilir. Böyle bir durumda dosyalarınız şifrelenir ve ulaşılamaz bir hale getirilir. Bu durumda dosyalarınızda bozulmada meydana gelebilir. Genellikle ortak ağ durumunda karşılaşabilirsiniz. Bu tür casus yazılımlardan korunmak için belirli aralıklarla dosyalarınızın yedeğini almanızı tavsiye ederim. Çünkü dosyalarınıza ulaşmak için para ödemeniz istendiğinde parayı ödeseniz bile dosyalarınıza ulaşamayabilirsiniz.

 1. Antivirüs programı devre dışı kalıyorsa

Bilgisayarda virüs olduğunu gösteren önemli işaretlerden bir tanesi de cihazınızda bulunan antivirüs programının kaldırılmasıdır. Aynı şekilde güvenlik sistemleri de devre dışı bırakılabilir. Bu durumda harici disklerde taşıyacağınız programlar size yardımcı olabilir.

 1. Tarayıcınızdaki farklılıklar

Kullandığınız tarayıcılarda görülen farklılık ve gariplikler de bilgisayarda virüs olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Özellikle aniden açık pencere ve popuplar ile karşı karşıya kaldığınızda bu işaretlerin ardındaki sebeplere bakmanız önemlidir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap