İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Bilişim Teknolojisi Tanımı Neleri Kapsamaktadır?

Bilişim Teknolojisi Tanımı Neleri Kapsamaktadır?

Bilişim Teknolojisi
Reklam alanı 2

Bilişim Teknolojisi Nedir?

Bilişim oldukça geniş kapsamlı bir anlama karşılık gelmektedir. Bilişim teknolojisi ise bilginin bir yerden başka yere işlenerek iletilmesini sağlayan teknolojilere verilen bir isimdir. Bilgi, iletişim, ağ sistemi ve bilgisayarları kapsamaktadır. Bilişim teknolojileri sadece bilgisayardan ibaret değildir. Bu şekilde düşünmek büyük bir hatadır. Bilim teknolojileri; yazılım, hizmetler, donanım ve ekipmanlar olarak 4 ayrı kategoriye ayrılmaktadır.

 

Bilişim Teknolojisi Neden Önemlidir?

Bilişim teknolojileri günlük hayat içerisinde her an var olan bir parçamız haline gelmiştir. Bilişim insan hayatının büyük bir kısmını hatta tamamını kapsıyor diyebiliriz. Hayatımızın üzerinde bu kadar etkili olması da bilişimi bu denli önemli kılmaktadır. Bilişimciler, öncelikle bilgi oluşmasını sağlar. Bilginin oluşumunu tanımlar ve elde edilmiş olan bilgiler dönüştürülebilir. Zamanla da bu bilgilerle farklı algoritmalar oluşturulabilir. Bu durum geniş kapsamlı bir süreci kapsamaktadır. Oldukça detaylı ve nitelikli bir sistem bu aşamalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bilişim teknolojisi, bilgisayar ve insan ilişkileri üzerine kuruludur. Bilgisayar tabanlı sistemlerin alt yapılarının tamamı da denilebilir. Bilginin sistemi, donanımı, bilişimin uygulamalar üzerindeki gelişimi, bilginin yürütülmesi ve yönetilmesi gibi farklı alanları kapsamaktadır. Hatta bu kadarı ile kalmamaktadır. Bilişim teknolojileri her geçen dönem sınır kavramını ortadan kaldırmaktadır. Sınırsız bir kavram üzerinde her geçen dönem farklı çalışmalar geliştirilmektedir. Bilişimin hayatımızın bir parçası olması nedeniyle de mesleki olarak pek çok kişi bu alana yönelmektedir. Küçük yaştaki çocuklar arasından bilişime ilgisi olanlar da bu konuda özel eğitimler almaktadır. Küçük yaşta bilişim ile ilgili kapsamlı eğitimler okullarda verilmektedir.

Bilişim Teknolojisi

Bilişim Teknolojisi ve İş Alanlarındaki Yeri

Bilişim teknolojilerini sadece donanım, yazılım ve bilgisayar alanında düşünmek yanlış olacaktır. Bilişim teknolojileri kapsamlı bir alandır ve neredeyse günümüzde her alanda var olmayı başarmaktadır. Bu çağa uyum sağlamak için bir zorunluluk haline gelmiştir de diyebiliriz.

Bilişim Teknolojisi ve İletişim Arasındaki Bağ

Bilişim ve iletişim arasında kökü bir bağlantı vardır. Aslında kısaca bilginin ve iletişimin olduğu her alanda bilişim teknolojilerinden bahsedilebilir. Bilişim teknolojileri için ekonomik ve toplumsal gelişmelerin bir parçası tanımı da oldukça doğru olacaktır. Toplumda var olan herkesin birbiri ile iletişimlerinde, kurumların iletişiminde en önemli etken bilişim teknolojisidir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap