1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Blog Kurmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Blog Kurmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

blog kurmak
Reklam alanı 2

Blog Nedir?

Blog bir web tabanlı bilgi paylaşım ağı olarak 1994 yılında hayatımıza girdi. 2000’li yılların başında ülkemizde de gün geçtikçe büyük bir paylaşım merkezi haline geldi. Günlük, bilgi paylaşımı, haber blogları gibi pek çok farklı konularda örneklerini gördük. Ücretsiz olarak kişilere blog açma hakkı tanıyan sistemlerin de olması bizi dünyaya daha hızlı bir şekilde çekti diyebiliriz. Konulara sınır koymadan yazıyor olabilmemiz de en büyük avantajlarından bir tanesiydi. Üstelik okuyucular ile birebir temasa geçmekte oldukça hızlı olduğu için bloglar bir süre sonra kazançta sağlamaya başladı.

Blog Kurmak ile Site Kurmanın Farkı Nedir?

Blog kurmak aslında site kurma işlemlerinden oldukça farklı ve hızlı bir süreçtir. Site kurmak ise daha çok detaya hakimiyet ve kontrol gerektirir. İlk bariz farklarından birisi bu diyebiliriz. Blog istiyorsanız bunun için wordpress ya da blogger gibi farklı ücretsiz blog kurmanızı sağlayan seçenekleriniz bulunuyor. Ancak bir web sitesi kurmak için belirli bir seviyede kod bilgisine ihtiyaç duyarız. Blog ise 5 dakikada kurulabilecek internet sitesidir. Hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan blog kurabilir ve hızlı bir şekilde ilgi paylaşımını başlatabilirsiniz. Kısa bir ön bilgi bunu yapmanız için yeterli olacaktır.

Blog ile site arasındaki bir diğer fark ise; temadır. Blog kurmanız için binlere ücretsiz blog teması bulabilirsiniz. Ancak işin web site girdiğinde bu iş biraz daha detay kazanmaktadır. Yine ücretsiz tema seçeneği bulabilirsiniz. Ancak bunu düzenlemeniz ve kendi web sitenize uygun hale getirmeniz gerekir. Tasarım ve kod bilgisi de burada devreye girmektedir. Blog sistemi üzerinden ise; rahatlıkla istediğiniz temayı kullanabilirsiniz.

Blog İçin Konu Nasıl Belirlenir?

İlk defa blog açacaksanız yazılarınızın konusunu kendi ilgi alanınıza göre belirlemelisiniz. Bu hem sürekli içerik üretmenizi hem de aktif bir şekilde yazı yazabilmenizi sağlayacaktır. Araştırma esnasında keyif alabileceğiniz konular üzerine bir blog açmak sizin için bu durumu bir yük olmaktan kurtaracaktır. Aynı zamanda tek bir konu üzerine de yazmanız gerekmez. Tek bir temaya da bağlı kalmak istemeyebilirsiniz. Ancak gerçekten bir blog kurmak istiyorsanız ilk adımı konu ya da konularınızı belirlemek olacaktır.

Blog Kurmak İçin Belirli Bir Konu Olması Önemli Mi?

Aslında bu sorunun cevabı sizin bloğunuza başlangıç amacınız ile cevaplanabilir. Para kazanmak için bir blog kurmak istiyorsanız, para kazandıracak konular üzerine eğilmeli ve özgün yazılar yazmanız gerekiyor. Aynı zamanda günlük, bilim, hayvan, moda gibi farklı türlerde de blog oluşturabilirsiniz. Bu şekilde de okuyucu kitlesi oluşturarak yine para kazanmanız mümkün. Asıl önemli olan özgün, ilgi çekici ve kullanıcıya yönelik bilgi vermenizdir.

Blog Kurmak Ücretli Mi?

Blogger gibi size ücretsiz blog kurmanıza yardımcı olan pek çok adres var. Ancak burada mesela kendi temanızı kullanmak istediğinizde ücret ödemeniz gerekebilir. Üret ödemeden de popüler ve ilgi çekici bir bloğa sahip olabilirsiniz. Temanızı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Özellikle ilk defa blog kurmak istiyorsanız ve bu konuda bir deneyime sahip değilseniz, ücretsiz seçeneklerinden yararlanmanızı öneririm. İleride bu durumu değiştirmeniz daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

blog kurmak

Ücretsiz Blog Hizmeti Sağlayan Servisler Hangileridir?

Blog kurmak istiyorsanız öncelikle dediğim gibi ücretsiz olan servislerden yararlanabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde en doğru seçenek bu olacaktır. İleri seviye için biraz el alışkanlığı kazanmanız önemlidir. Ücretsiz servisleri bir deneme aşaması olarak da düşünebilirsiniz.

  • BloggerBlogger bizlere ücretsiz pek çok olanak sağlayan eski ve köklü bir sistemdir. Google mecrası olarak da kullanıcılarının güvenini tazelemektedir. Google tarafından kullanıcılarına ücretsiz bir blog hizmeti sunmaktadır. Google alt yapısı oldukça güvenilir olduğundan milyonlarca blog kullanıcısının ilk tercihleri arasına giriyor. Sadece bir Gmail hesabınızın olması yeterlidir. Gmail hesabınız varsa da dakikalar içinde blog kurabilirsiniz. Blogger her konuda kullanıcılarına büyük avantajlar sağlıyor.
  • WordPress

    Zengin bir içeriğe sahip olması ve özgün tasarımları ile son yılların en popüler blog sistemlerinden biri de WordPress’tir. WordPress üzerinden ücret vermeden hızlı bir şekilde profesyonel bir blog kurabilirsiniz.
  • Blogcu

    Blogcu ismini duymaya son zamanlarda başladık. Yerli olması nedeniyle ülkemizde blog kurmak isteyenlerin bir seçeneği olabiliyor. Tasarımları ve özgünlüğü nedeniyle de blog kurmayı kolaylaştırıyor.

Blog Yazmanın Kuralları Nedir?

Blog zaten bir anlamda size sınırsızlığı sağlamaktadır. Belirli bir kural etrafında sıkışmadan rahat bir şekilde kaleminizi konuşturabilirsiniz. İlgilendiğiniz bir alanda ya da araştırmalarınızın sonucunda istediğiniz şekilde yazabilirsiniz. İster kurumsal bir dil belirleyin isterseniz kullanıcılarınız ile aranızda samimi bir dil oluşturun. Genellikle samimiyetin yazı dilinize yansıması kullanıcılar tarafından beklenendir. Kurumsal bir dil kurmanız kullanıcılar ile aranızdaki bağın oluşmasını geciktirebilir. Doğal ve özgün bir dil ile yazı yazmanız sizi bir adım öteye daha hızlı götürecektir.

Blog Kurmak Ne İşe Yarar?

Öncelikle blog kurmak bir işe yaramak zorunda değildir. Sadece istediğiniz için ya da yazılarınızı kayıt altında tutmak için yazabilirsiniz. Günlük olarak blog kullanımını gerçekleştiren pek çok kişi vardır. İsterseniz hikayelerinizi de buradan yayınlayabilirsiniz. Son dönemde bloglar genellikle para kazanmaya odaklanıyor. Tabi ki para kazanmak için de blog yazabilirsiniz. Zaman harcadığınız bir işten para beklemeniz oldukça doğal bir hareket olacaktır. Aylık olarak belirli bir kazanç elde eden ve bunu iş haline getiren pek çok kullanıcı bulunuyor.Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap