İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Web Tasarım
  3. Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir?

Reklam alanı 2

Bootstrap Nedir?

Açık kaynak kodlu ve CSS framework aynı zamanda tasarım aracıdır. Bootstrap ile web sitenizin telefon, tablet masaüstü bilgisayarlar uygun bir şekilde görüneceği tasarımlar yapabilirsiniz. Eski zamanlarda bir web sitenin tek yönlü uygunluğu sağlanıyordu. Ancak günümüzde web sitelerin akıllı cihazlarda da uyumlu bir görüntüye sahip olması oldukça önemlidir. Trafik akışının zarar görmemesi, kullanıcıların rahat ve hızlı bir şekilde web sitesine girişi için bu adım oldukça önemlidir. Kullanıcı dostu bir web site yapmanın da aynı zamanda ilk adımıdır.

Tasarım aracı ile form ögeleri, etiketler, tablolar, navigasyon bar, sayfalandırma modülü, buton ve açılan menüleri içinde barındırmaktadır. Bootstrap tasarım aşamasında hazır olarak sizlere sunulan bu elementleri kullanabilir ve tüm cihazlara en uygun şekilde web sitenizin tasarımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu tasarım aracı aynı zamanda hızlı ve kusursuz bir şekilde kullanıma uygundur. Sistem içerisinde pek çok hazır stil ve imaj yer almaktadır. Web sitenizi kurarken tek yapmanız gereken ise ihtiyacınız olanları çağırmaktır.

Bootstrap Nedir?

Bootstrap Neden Gereklidir?

Günümüzde artık Google algoritmaları sürekli olarak değişmektedir. Bu değişimden etkilenenler arasında web sitesinin hızı ve tüm cihazlardan ulaşılabilir olması da önemlidir. Akıllı cihazlar dahil tüm cihazlar üzerinden basit bir şekilde ulaşılabilen siteler her zaman aramalarda bir adım öndedir. Sadece web site sıralaması ve Google tarafından değil aynı zamanda kullanıcılar açısından da web sitenizin her cihaza uyumlu olması önemlidir.

Ülkemizde 2019 yılında yapılan araştırmalara göre nüfusun %72’si aktif bir şekilde mobil cihazlarından internet kullanımı gerçekleştiriyor. Yetişkin kişilerde yapılan araştırmada ise %98’i cep telefonlarından internet kullanımını sürdürüyor. Haliyle web sitelere de hızlı bir şekilde ulaşmak adına cep telefonlarını kullanıyorlar. Ancak her cihazda görüntülenmeye hazırlanmayan web siteler ilk çevrimiçi olma durumundan sonra kullanıcılar üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Kullanıcı dostu olarak görülmeyen bu web sitelerin yerini artık her cihaza uyumlu olan web siteler aldı. Kullanıcılar hızlı ve pratik bir şekilde online olabilecekleri web siteleri öncelikli olarak işaretliyor. Tam olarak bu noktada Bootstrapönem kazanıyor.Web sitenizi tüm cihazlara en uygun hale getirerek kullanıcıların güvenini kazanıyor.

Bootstrap Nedir?

Tüm dünyanın kullandığı bu sistem aynı zamanda web sitenizin SEO uyumluluğunu da desteklemektedir. Arama sıralamalarında ilk sonuçlar arasında yer almak istiyorsanız kullanıcılarınızın bu deneyimi yaşamasını sağlamanız gerekiyor. Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer, Opera gibi tarayıcıların da hepsinde Bootstrap 3 sürümü sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. Özellikle sitenizin açılma hızını büyük ölçüde etkileyecek olan bu sistem sizin SEO çalışmalarınızı destekleyecek ve hız konusunda hiçbir sıkıntı çıkmadan kullanıcılarınız web sitenizi ziyaret edebilecek.

Bootstrap Nasıl Kullanılır?

Bu sistemin kolaylığı hazır olmasından geliyor. Rahat bir şekilde kopyala – yapıştır yaparak web sitenizde kullanabilirsiniz. Sadece bu işlemleri yapmadan önce dosyalarda hazırlık yapmanız gerekebilir. Mesela web sayfanızın HMTL5 olması ve CSS ile jquery scriptini sayfanızda kullanmanız gerekiyor. Getbootstrap.com adresinden Getting Started, CSS, Component ve JavaScript alanlarına girerek web siteniz için gerekli olan kodlara ulaşabilirsiniz. Buradan kopyala – yapıştır şeklinde kodları alabilirsiniz. Bootstrap mantığı kısaca şu şekilde oluşuyor; birbirinden farklı cihazlarda sütunların cihaza uygun şekilde davranmasını sağlıyor. Bu nedenle kullandığınız class etiketlerinin içerisine sitenizin cihazlarda görünmesi gereken ölçüleri eklemelisiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap