İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi
Reklam alanı 2

Bulut teknolojisi son yıllarda fazlaca duyduğumuz bir kavram haline geldi. Kullanıcılara sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle tüm dünyada en çok tercih edilen online depolama hizmeti diyebilirim. Günlük hayatımıza dahil olması da teknoloji hakkında bilgimiz olmasını zorunlu kılıyor diyebiliriz. En azından ne olduğu hakkında bir fikrimizin olması, kullanım açısından da bize kolaylık sağlayacaktır. Ben de size bu teknoloji hakkında bilgiler vereceğim. Umarım aklınızdaki sorulara cevap olabilirim.

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi bir diğer adı ile bulut bilişim; çalışma ortamında ya da kişisel alanlarda kullanıcıların özellikle büyük boyutlu verilerini internet tabanlı bir depolama merkezinde depolamasıdır. Veri depolamanın pek çok yolu bulunuyor ancak bu teknoloji hepsinin içinde farklı özellikleri ile öne çıkıyor. Genellikle büyük boyutlu dosyalar için bu teknoloji düşünülüyor. Ancak burada bir kısıtlama olmuyor. Yalnızca iş yerinde değil kendi kişisel dosyalarınızda da bu teknolojiden faydalanabiliyorsunuz. Böylece her an her yerden kaynak paylaşımı mümkün oluyor.

Bulut Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Bulut Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Bulut bilişim ile bilgisayar, akıllı cihazlar (telefon, tablet) ve sunucu gibi her cihazda büyük boyutlu dosyalar bulunabiliyor. Cihazların yeni kullanımında başlarda sorun olmuyor. Zaman geçtikçe boyutu yüksek olan dosyaları barındırmak biraz zor olabilir. Cihazların da performansını etkilemesi ile onları depolamak şart oluyor. Bu teknolojide bu noktaya devreye giriyor. Zaman ve ulaşım sıkıntısı olmadan hemen her yerde tüm verilerinizi, dosyalarınızı depolama imkânı tanıyor. Çalışma alanlarında büyük derecede iş yükünü de azalttığını söyleyebilirim.

Bulut Teknolojisi Çeşitleri Nelerdir?

Farklı kullanıcı ve kullanıcı isteklerine göre bulut teknolojisi bil işlem türleri birbirinden ayrılıyor. Böylece kullanıcı aradığı işleme uygun paket türünü tercih edebiliyor. Bilgi sistem türlerini bilmek teknolojisi kullanımı esnasında önemlidir. Basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

  • PaaS: Platform hizmeti olarak da bilinen PaaS, kullanıcıya yalnızca verileri ve uygulama yönetme hakkı vermektedir. Sistemin esas yönetimi, hizmet sağlayıcı tarafından gerçekleştirilir.
  • SaaS: Yazılım hizmeti olarak da bilinen hizmet, genellikle firmalar tarafından tercih edilir. Böylece firmada çalışan kişiler, istedikleri an programlara ulaşabilirler. Bu durum firma için program maliyeti açısından da olumlu bir katkı sağlamaktadır.
  • IaaS: Alt yapı hizmeti olarak da duyabileceğiniz bu hizmet, sanal sunucu oluşturulur ve kullanıcıya esnek bir alt yapı sağlamakta.
  • Sunucusuz bilgi işlem: bu hizmet ile sunucuya ihtiyaç kalmaz. Kullanıcının gerekli anlarda hizmetlere erişmesi söz konusudur.
Bulut Teknolojisinin Sağladığı Avantajlar Neler?

Bulut Teknolojisinin Sağladığı Avantajlar Neler?

Bu teknolojinin sağladığı avantajları nedeniyle tercih edildiğinden bahsetmiştim. Şimdi size bu avantajlardan bahsedeceğim.

  • Tasarruf

Bulut teknolojisi kullanmayı tercih eden firmalar, sunucu depolamaya dev ücretler ödemekten kurtulur. Maliyet oranı büyük oranda inebilir. Büyük ve önemli bir noktaya gelmiş olan şirket ya da firmalara baktığınızda bu teknolojiden faydalandıklarını görebilirsiniz. Bunun en önemli sebebi de bu teknolojide ne kadar kullanım varsa o kadar maliyet söz konusu oluyor. Ayrıca yalnızca büyük firmaların ihtiyacı olduğunu düşünmeyin. Küçük firmalarda maliyet oranı daha da azalacak ve avantajlı bir hale gelecektir.

  • Güvenilir

Bu teknoloji pek çok klasik depolama işleminden daha güvenilirdir. Kullanım esnasında bir sunucuda sorun ya da problem meydana gelebilir. Böyle bir durumda rahat bir şekilde hizmet o an çalışan başka bir sunucuya aktarılabilir. Aktarma işlemi de oldukça basittir.

  • Kullanıcıya özel hizmet

Kullanıcı ister bireysel isterse firma olsun. Bulut teknolojisi hizmetleri arasından kendisine ve ihtiyacına en uygun hizmeti rahat bir şekilde bulabilir.

Şirketlerde olması gereken devamlılığı destekler ve tüm bilişim işlemlerini de basitleştirir. Beklemediğiniz bir şekilde büyük bir felaket bile meydana gelse depoladığınız verileriniz her zaman güvende olacaktır. Meydana gelmiş olan sorundan sonra da hızlı bir şekilde toparlanma şandı elde edeceksiniz.

Bulut Teknolojisinin Dezavantajları Neler?

Bulut Teknolojisinin Dezavantajları Neler?

Bulut bilişim, kullanıcılarına pek çok avantaj sunuyor. Özellikle firma ve şirketler günümüzde bu avantajları nedeniyle bu hizmete yöneliyor. Ancak tabi burada da dezavantajlar söz konusu. Tamamen veri depolamaya karar vermeden önce dezavantajları hakkında da bilgi almanız en doğrusu olur. İnternetsiz bir ortamda verilere ulaşamamak bu teknolojisinin ilk akla gelen dezavantajıdır. Ortamınızda bir internet yoksa verilere ulaşamazsınız. Mevcut internet hızınız da buradan alacağınız verimi etkiliyor. İnternetiniz var ama hızı yavaş ise bu durumda ağır bir şekilde verileri aktarabilir ya da verilerinize ulaşabilirsiniz. Son olarak ise bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bulut teknolojisi kullanımında şifrelerinizin güçlü olmasına dikkat edin.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap