İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. CDN Nedir?

CDN Nedir?

CDN Nedir?
Reklam alanı 2

CDN (Content Delivery Network), Türkçe karşılığıyla ‘İçerik Dağıtım Ağı’; bir web sitesinde yer alan statik içeriklerin, kullanıcıya, coğrafi olarak en yakın yerdeki sunucular aracılığıyla ulaştırılmasını sağlayan bir sunucu sistemidir. Web sitesinin ziyaretçileri; Content Delivery Network sayesinde, sitenin içeriğine, en düşük ağ ve işlem gecikmesiyle, bir başka deyişle, en hızlı biçimde, kesintisiz ve yüksek performansla ulaşabilirler.

Birçok internet sitesi, sayfa açılma süresini azaltabilmek amacıyla Content Delivery Network kullanır. Bu sitelerin statik içerikleri (görsel, kod, metin, belgeler vb), Content Delivery Network networkünün kendi sunucularına kopyalanır ve site kullanıcılarına, bu içerik, Content Delivery Network sunucularından iletilir. İçeriğin ziyaretçiye hızlı ulaşmasını sağlayan, bu sistemdir. Ayrıca, statik içerik, optimize edilerek (sıkıştırılarak) ziyaretçilere ulaştırılır; hızı artıran bir diğer faktör de budur.

CDN Nedir?

CDN Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Content Delivery Network sağlayıcı firmalar; birçok ülkede sunucular bulundurarak, web sitesi kullanıcılarının yaşayacağı ağ ve işlem gecikmesini, en aza indirirler. Sunucuların farklı bölgelere dağıtılması, sitenin veri merkezinin sıkışıklık yaşamasını da önler.

Farklı ülkelerden ve bölgelerden kullanıcıları olan web sitelerinin, CDN ağını kullanmaları, bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü, sitenin bulunduğu ülke ile bazı diğer ülkeler arasındaki bağlantı hızı düşük olabilmektedir. Bu tür durumlarda, en yakın sunucu aracılığıyla web sitesinin içeriğine ulaşmak, büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Content Delivery Network kullanmanın bir diğer avantajı da; sağladığı hız sayesinde, web sitesinin SEO görünürlüğünü sağlaması, bir diğer deyişle arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olmasıdır.

CDN kullanımı, sitenin trafik yükünü de azaltır; bu da, hosting giderlerinin düşmesini ve sunucunun isteklere daha hızlı yanıt vermesini sağlar.

CDN kullanmak, sadece hız için değil, web sitesinin güvenliği açısından da önemlidir. Content Delivery Network servislerini kullanabilmek için, DNS’lerin Content Delivery Network üzerinden alınması gerekir. Bu nedenle, siteye yapılabilecek olası DDoS saldırıları, servislerince engellenir. Böylece, saldırının web sitesine ulaşması engellenir.

Content Delivery Network kullanan e-ticaret siteleri, rakipleri karşısında üstünlük sağlarlar. E-ticaret siteleri, trafiğin aşırı yoğunlaştığı günlerde, performans kaybı olmadan hizmete devam edebilirler.

CDN Nasıl Çalışır?

Tek bir sunucudan yayın yapan web siteleri, faaliyet gösterdikleri ülke dışındaki yerlerde ziyaretçi alıyorsa, sitenin hızı azalır ve yavaş açılır. Content Delivery Network sağlayıcıların, dünyanın farklı kentlerinde sunucuları bulunmaktadır. CDN hizmetinden faydalanıldığında, farklı ülkelerdeki ziyaretçilere, en yakın sunucu aracılığıyla içerikler iletilir. Böylelikle, hem web sitesi daha hızlı açılır, hem de faaliyet gösterilen ülkedeki sunucuda yüklenme azalır. Bunun sonucunda, daha çok kullanıcıya hizmet vermek ve kullanıcı memnuniyetini artırmak mümkün olur.

Hangi Web Siteleri CDN Kullanmalı?

Content Delivery Network kullanımı, birçok site için gerekli olsa da, bazı web siteleri için neredeyse bir zorunluluktur.

E-ticaret sitelerinin CDN kullanmaları, son derece önemlidir. E-ticaret hacmi, çok büyük bir hızla artmakta ve internet alışveriş kültürü gelişmektedir. Globalleşen dünyada kullanıcılar, dünyanın çok farklı ülkelerindeki e-ticaret sitelerini kullanarak alışveriş yapmaktadırlar. Bir e-ticaret sitesindeki yavaşlık, kopma ve donma gibi sorunlar, ciddi oranda müşteri kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle, coğrafi konumdan bağımsız olarak ve hızlı biçimde alışveriş yapılabilmesi amacıyla, e-ticaret sitelerinin Content Delivery Network kullanılması mutlaka gerekmektedir.

Çok sayıda fotoğraf ve video içeren siteler için CDN kullanımı bir zorunluluktur. Çünkü, bu tür içerikler, geç açılma ve sürekli donma sorunları yaşanmasına neden olabilmektedir. Content Delivery Network kullanımı; hem sunucu yükünü azaltarak, hem de coğrafi açıdan en yakın yerdeki sunucudan veri aktarımı yaparak hız sağlar.

Çevrimiçi oyun sitelerinin de CDN kullanması gerekmektedir. Çünkü, tek bir sunucudan yayın yapılması durumunda, ziyaretçi sayısı arttığında, çevrimiçi oyunlar, yavaşlama, donma ve kopma sorunları yaşanması nedeniyle, oynanamaz duruma gelecektir.

Bu sorunun yanıtı, web sitesinin ihtiyaçlarına ve ekonomik gücüne bağlı olarak değişmektedir. CDN firmaları, temelde aynı mantıkla çalışır, yüklenme ve açılma sürelerini azaltır. Ancak bu firmalar arasında, performans açısından farklılıklar görülmektedir. Eğer performans seçimde temel faktör olarak kullanılacaksa, performans karşılaştırması yaptıktan sonra karar verilmelidir. Ancak, Content Delivery Network sağlayıcılarının hemen hemen hepsinin gerekli hızı sağladığı ve aralarında sadece milisaniyeler düzeyinde fark olduğu unutulmamalıdır.

Ücretli ve ücretsiz olarak hizmet veren birçok CDN servisi bulunmaktadır. Bunlar arasında seçim yapabilmek için, ihtiyaca karşılık verme kapasitesinin ve hizmet bedelinin değerlendirilmesi gerekir. Birçok CDN sağlayıcısı, 14-30 günlük ücretsiz deneme sürümü olanağı vermektedir. Hizmetin denenmesi ve sonuçlarına göre karar verilmesi, en doğru yöntemdir.

En çok bilinen ve tercih edilen CDN hizmet sağlayıcılarından bazıları şunlardır:

  • Hem ücretli, hem de ücretsiz planlar sunmaktadır.
  • Ücretli bir hizmettir. Farklı ihtiyaçlar için farklı içerik ve fiyatlarda paketler sunmaktadır.
  • Giriş paketini, ömür boyu ücretsiz olarak sunmaktadır; ancak bu paket, her web sitesinin ihtiyacını karşılayacak içerikte değildir. Ücretli sürümleri, farklı paketler halinde sunulmaktadır.
  • 14 gün ücretsiz sürümüyle, hizmetin denenmesine olanak tanımaktadır. Ürünleri konusunda son derece iddialı bir CDN sağlayıcısıdır.
  • Açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir CDN servisidir.

 

 

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap