İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Çin Malı Ürünler Neden Ucuz ?

Çin Malı Ürünler Neden Ucuz ?

Reklam alanı 2

Çin malı ürünlerin ucuz olması birçok kişinin kafasında soru işaretlerine neden oluyor. Genellikle bu sorunun cevabı olarak Çin malının kalitesiz olması düşünülüyor olsa da asıl mesele bundan farklı denilebilir. Hala bu konuda net bir yargıya varamamış olanlar haklılar çünkü Çin malının ucuz olması kalitesiz olmasıyla alakalı değil. Daha çok üreyim süreciyle bağdaştırmak yanlış olmayacaktır. Sadece bu da değil elbette, bu malların ucuz olması pazarlama teknikleri ve daha birçok neden bağlı olarak değişiyor. Çin malı ürünler neden bu kadar ucuz merak edenler için olayı detaylandırıp, konuyu birlikte inceleyelim.

İş Gücü Çok Ucuz

Çin’de üretilen ürünlerin ucuz olmasının nedenlerinden birisi, Çin’deki iş gücü denilebilir. Çin’de iş gücü ucuz olduğu için bu maliyeti düşürüyor ve burada üretilen ürünlerin daha ucuz olmasını sağlıyor. Çin’de iş gücünün neden bu kadar ucuz olduğunu da pek çoğunuz tahmin ediyordur. Cevap elbette nüfus. Tahmin ettiğiniz üzere Çin dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi ve çok ciddi bir nüfusu var. Buna bağlı olarak insanlar iş bulma konusunda sorun yaşayabiliyor. İş bulunca da parasına pek de dikkat etmeden karın tokluğuna bile olsa işi kabul etmeyi tercih ediyor. Hal böyle olunca iş gücü çok ucuzluyor. Çok fazla elemanla hızlı üretim, ucuz iş gücü beraberin ürünlerin çok ucuz olmasını getiriyor.

Çevrimiçi Ortamdan Yapılan Satışlar

Ürünlerin pazarlanması maliyet gerektiren bir şeydir ve yurt dışına ürün pazarlamak, vergiler ve daha birçok masrafa yol açtığı için, üreticiye de tüketiciye de pahalıya patlar. Çin mallarında neden ürün maliyeti olmuyor diyorsanız, bunun nedeni ürünlerin online mecralarda satılıyor olması. Çin malı ürünler genellikle dışarıya pazarlanmak yerine çevrimiçi mağazalara ekleniyor ve buradan tüketicilere açık oluyor. Dışarıya pazarlamak için ekstra bir para verilmemesi de ürünün uçuk fiyatlara sahip olmasının önüne geçiyor. Bu sayede Çin malı ürünler diğer ürünlere göre çok daha ucuz oluyor.

Akıllı telefon sektöründe de son yıllarda oldukça görünür olan Çin markaları, genellikle mağaza açmak yerine online mecralar üzerinden akıllı telefonlarının satışlarını gerçekleştiriyor. Bir süredir kullanılan ve rövanşta olan markalardan Xioami, henüz geçtiğimiz yıl ülkemizde mağaza açtı. Bunun öncesinde diğer Çin markaları gibi o da internet üzerinden satış yapıyordu.

Kar Marjında Çok Yükseği Hedeflemiyor Olma

Çin ürünlerinin ucuz olmasının nedenlerinden birisi kar marjında çok yüksek fiyatları hedeflemiyor olmaları. Yüksek fiyatlar hedeflenmediği için ürüne çok fazla kar farkı da koymamış oluyorlar.

Kar marjı her markada ve üründe değişiyor. Bazı markalar bunu %30 olarak belirlerken, bazı markalarda oran %50’ye çıkabiliyor. Çin bu konuda isimlerini duyurabilmek için rakiplerinden farklı bir yol izliyor ve kar marjını düşük seviyede tutuyor. Ki bu yöntemin işe yaramadığı söylenemez. Fakat ucuz mal kalitesizdir algısı nedeniyle kafalar karışabiliyor ki Çin mallarının kalitesiz olduğunun düşünülmesi de buna bağlı.

Çin Malı Ürünler Kaliteli mi?

Çin malı ürünlerin kaliteli olup olmadığı hakkında kesin bir yargı söylemek doğru değildir. Ülkemizde e hizmet veren pek çok marka var ve bunların hepsinin kaliteli olmadığını biliyoruz. Aynı durum Çin için de geçerli. Bazı ürünler çok kaliteli olsa da hepsi için böyle bir genelleme yapmak doğru olmaz. Çin malı ürünler kalitesizdir gibi genel bir yargı da doğru değil. Örneğin Çin son zamanlarda teknoloji sektörüne çok büyük katkılarda bulundu. Özellikle akıllı telefonlarından söz edildiğinde Xiaomi, Vivo gibi markaları ile o kadar da kalitesiz olmadığını biraz kanıtladı gibi.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap