İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Clubhouse Nedir?

Clubhouse Nedir?

Clubhouse-nedir
Reklam alanı 2

Clubhouse, son günlerde sosyal medya en çok konuşulan platformlardan birisi oldu. Haliyle herkesin dilinde olan platform ile ilgili merak seviyesi de oldukça arttı. Özellikle herkesin her istediği anda hızlı bir şekilde üyelik elde edememesinin de platformu çekici kılıyor olabilir. Tüm sosyal medya platformlarına üye olmak oldukça basit olmasına rağmen, hayatımıza yeni giren bu platformda üyelik işleri bir davetiye üzerinden gidiyor. Bu yazımda platform hakkındaki tüm bilgileri sizinle paylaşacağım.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Temelinde ses ağı bulunuyor. Yani kısaca ses temelli bir yeni nesil ağ da diyebilirim. Sıra dışı özellikleri ile konuşulmaya ve gündem olmaya başladı. Sosyal medya kullanıcılarının tam da eski platformlardan bunaldığı anda ilaç gibi geldi. Ancak üyelik şartları söz konusu olunca diğer sosyal medya platformları ile birbirine benzemiyor. Bu durumda üye olmayı merak edenlerin bir süre daha merakıyla beklemesine sebep olabilir. Tabi içeride arkadaşı ya da tanıdığı olanlar için işler daha hızlı ilerleyecektir.

Clubhouse Özellikleri Neler?

Platformun oldukça güzel ve farklı özellikleri bulunuyor. En dikkat çekenlerinden bir tanesi, yazı ve görseller üzerinden paylaşım yapılmaması olabilir. Yazı ve görsel üzerine postlara alıştığımız için de bu durum bizlere farklı geliyor olabilir. Diğer platformlardan alıştığımız özellikler burada yenilik kazanıyor. Öncelikle ana sayfada sürekli akışta olan bir yazılı ve görsel paylaşımlardan kurtuluyoruz. Yeni fikirler oluşturma ve etkili olan kişilerle paylaşmaya teşvik ediyor. Bu motivasyonla çalışıyor.

Sesli sohbet odaları da platformun dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi diyebilirim. Burada tüm etkileşim bu odalarda sesli bir şekilde sağlanıyor.

Clubhouse Hangi Cihazlarda Kullanılabiliyor?

Yeni nesil bir ağ olan Clubhouse çıkışını İphone ile gerçekleştirdi. Şimdilik yalnızca İphone kullanıcıları platformun uygulamasını kullanabiliyor. Android kullanıcıları şimdilik bekleyecek gibi duruyor. Ancak bu ilgiye bakılırsa bu durum uzun sürmeyecek gibi duruyor. Uygulamanın geliştiricileri, Android sürümü için çalışmaların devam ettirildiğini de söylüyor.

Clubhouse Nasıl Kullanılıyor?

İphone ya da İpad cihazınıza uygulamayı mağazan indiriyorsunuz. İndirdikten sonra kendinize bir kullanıcı adı belirliyorsunuz sonrasında ise telefonunuza SMS gelmesi gerekiyor. Hesabınızı onaylamak için bu SMS’in gelmesi gerekiyor. SMS ile onay gerçekleştikten sonra Clubhouse, sizi bir bekleme listesine ekliyor. Ekşi Sözlük gibi zamanla sıranız geldikçe onay alıyor ve uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz. Eğer içeride bir tanıdığınız var ise uygulamayı kullanan sizin için bir davetiye gönderebilir. Davetiye ile bekleme listesine eklenme adımını hızlı bir şekilde geçiyorsunuz.

Hesabınız onaylandığında karşınıza sohbet odaları çıkıyor. Burada kendi ilgi alanınıza yakın olan bir sohbet odasına katılabiliyorsunuz. Katıldıktan sonra ise fikirlerinizi paylaşmak için sadece el kaldırarak sohbete dahil olabiliyorsunuz. Uygulama için bir süre sonra bu sistemi kaldırılacağını düşünenlerde bulunuyor. Tabi bu durum ne kadar gerçek olur henüz onu bilemiyorum. İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap