İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. CSS
  3. CSS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CSS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

css hakkında bilinmesi gerekenler
Reklam alanı 2

Cascading Style Sheets, Türkçeye “Stil Şablonları” olarak çevrilen yazılıma ilgi duyan kişilerin web sayfalarını tasarlamaları için yardımcı olan bir dildir. Web sitenizi tasarlarken CSS’den faydalanarak web site bilgilerinizin görüntüleme hususunda kuralları kendiniz oluşturabilirsiniz. Web sayfanızda yer alan yazı fontlarını, yazıların renklerini, tema olarak tabir edilen görüntüleme şablonlarını, sitenizde yer alan ögelerin boyutlarını CSS yardımı ile düzenleyebilme şansına erişirsiniz. CSS programı kullanıcılarına oldukça esnek çözümler sunduğu için sitenizde yer alan küçük çaplı ögeleri bile rahatlıkla değiştirebilirsiniz. CSS kodları genellikle HTML ile birlikte kullanılan kodlar olarak karşımıza çıkmaktadır. CSS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CSS Türleri

CSS üç farklı stil türüne ayrılarak karşımıza çıkmaktadır: İç (internal), dış (external) ve satır içi (inline). Dış CSS türü web sitenizde yer alan sayfaların görünümünü düzenleme maksadı ile kullanılmaktadır. Web siteniz kullanıcılar tarafından erişime açık hale getirildiği zaman kullanıcıların web sitenizi nasıl görüntüleyeceği dış CSS stil türü ile belirlenmektedir. İç CSS stili ise web sitenizde yer alan tek sayfanın nasıl bir görünüme sahip olacağını belirlemeniz hususunda yardımcınız olmaktadır. Satır içi CSS türü ise web sitenizde yer alan sayfalardan birinde yer alacak bir unsurun düzenlenmesini ifade etmektedir. Yalnızca bir unsurun düzenlenmesi söz konusudur.

Bir web dizesi düzenlemek için CSS dilini kullanma zorunluluğunuz yoktur. Bu dili kullanarak yapacağınız çalışmalar web sitenizin diğer web sitelerinden farklı bir pozisyonda olmasını sağlamaktadır. Özelleştirilmiş bir görünüme sahip web siteleri genellikle diğer web sitelerine göre daha fazla ziyaretçi çekmektedir. CSS kodlarınızı HTML içerisinde kullanabileceğiniz gibi style etiketi kullanarak da web sitenize entegre etme şansı sizin için doğmaktadır. CSS kodlarınızı farklı bir tabloda düzenleyerek HTML ile birlikte kullanma şansınız da söz konusudur. CSS kullanma yöntemleri arasında en kolayı ve en etkilisi tartışmasız ki budur. Ayrıca bir CSS dosyası üzerine yeni bir CSS dosyası yazabilme imkanı ile de web sitenizde yeni tasarımlar yapma imkanı bulabilirsiniz. İnternette bulunan hazır CSS şablonları ile web sitenizde bu dili bilmemenize rağmen istediğiniz tarzda değişimler yapabilmeniz mümkündür.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap