İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

ultimate seo guide
Reklam alanı 2

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları tamamlanmış bir sitenin diğer internet siteleri ile anlaşarak link alması sonucu yapılan iyileştirme çalışmaları Dış SEO çalışması olarak adlandırılmaktadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için bir metin veya görsel öge üzerinden backlink alınması gerekmektedir. Backlinklerin kalitesi dış SEO’dan yararlanma hususunda oldukça önem taşımaktadır. Dış SEO hazırladığınız web sitesinin popüler arama motorları tarafından kullanıcılara tavsiye edilmesini sağlayan ve marka değerinizi artıran bir yöntemdir. Arama motorlarının kriterlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilen backlink işlemleri sitenizin diğer siteler arasında sağlam bir yer edinmesini sağlamaktadır.

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink, sitenizin marka değerini yükseltmeniz açısından önem arz eden görsel veya metinsel ögelerin sitenizde yer almasına verilen isimdir. Dış SEO işlemi yapılırken backlink almanız sonucunda sitenizin marka değerini artırabilmeniz için dikkat etmeniz gereken belirli başlı noktalar vardır. Bu değerlendirme yapılırken öncelikli olarak backlink alacağınız sitenin değerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Sitenin daha önce verdiği site linkleri de arama motorları tarafından değerlendirilen kriterler arasında yerini almaktadır.

Sitenin daha önce ceza almamış siteler arasında olması arama motorları sonuçları arasında üst sıralarda yer bulmasını sağlayabilmektedir. Kullanıcı yararını gözeten siteler arama motorları tarafından kullanıcı dostu konumunda sayılır ve arama sonuçlarında hızlıca ulaşılabilmesine imkan tanır. Backlink metinsel kaynaklı alınan bir backlink ise metinde yer alan ifadelerden bir anahtar kelime belirlenmesi gerekmektedir. Metin kaynaklı backlink alınması durumunda her siteye farklı bir metin sunulması gerekmektedir. Sunulan bu metinlerin içerisinde diğer metinlerden etkilenilerek yazılan ve birebir aktarılan ifadelerin olmaması gerekir. Aynı zamanda spam yapılması durumu da problemlere yol açacaktır.

Dış SEO işlemi sitenizin arama motorları optimizasyonunun sağlanması açısından oldukça önem arz eden bir basamaktır. Site dışı SEO uygulamaları SEO çalışmalarının yarısından fazlasını kapsamaktadır. SEO uygulaması planlanırken öncelikle site içi SEO çalışmalarının tamamlanması beklenir. Site içi SEO çalışmaları sitenizde yer alan içeriklerin arama motorlarına uyumlu ve onların kriterlerine uygun hale getirilmesini sağlar. Siteniz hem site içi hem de site dışı SEO çalışmaları ile arama motorlarında hak ettiği değeri bulur hale gelir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap