İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Doğru Anahtar Kelime Tespiti Nasıl Yapılır?

Doğru Anahtar Kelime Tespiti Nasıl Yapılır?

Doğru anahtar kelime
Reklam alanı 2

Doğru anahtar kelime, web sitesi trafiğinde en etkili unsurdur. Web sitesi alan adı, sosyal medya hesapları, içerik ve ürün özellikleri gibi her alanda anahtar kelime kullanımı söz konusudur. Bu kadar geniş bir alanda kullanılan ve sitenin geleceğini belirlemede önemli rol oynayan bu kavramın en doğru şekilde belirlenmesi önemlidir. Hatalı ve yanlış kelimeler ile istenilen sonucun elde edilmesi imkansızdır. Özellikle içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler doğru bir şekilde kullanılır ve SEO uyumlu bir yazı oluşturulur ise web sitesinin ilk sayfada yer alan sonuçlarda çıkması muhtemeldir.

Doğru Anahtar Kelime Tespiti Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi yapan birden fazla uygulama ve web site bulunmaktadır. Google hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Buralarda elde edilecek olan veriler doğrultusunda anahtar kelime kullanımı gerçekleştirilmelidir.

  • Anahtar kelime araştırma esnasında web sitesinin sahibi gibi düşünmemelisiniz. Sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılar gibi düşünmelisiniz. “Nasıl bir cümle ya da kelime ile arama motorunda arama yapardım?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Analiz için hizmet veren platformlardan en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Doğru anahtar kelime analizini gerçekleştirirken, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere yoğunluk verdiğini inceleyebilirsiniz. Nasıl bir kullanım ile ilk sonuçlarda yer aldığını tespit ederek kendinize en uygun stratejiyi oluşturabilirsiniz.
  • Birkaç kelimeden oluşan anahtar kelimeler her zaman daha gerçek ve yoğun trafiği çeker. Üstelik az rekabetin olduğu anahtar kelimelerde ilk sonuçlarda var olmanız daha hızlı olacaktır.
  • Bulunduğunuz bölge ve var olmak istediğiniz bölgelerde yoğun olarak aranan anahtar kelimeleri tespit edin.
  • Google Ads Anahtar Kelime ile dilediğiniz anahtar kelimelerin verilerine ulaşabilirsiniz. SEO araçlarından bu konuda hızlı ve kesin bir yardım alabilirsiniz.
  • Tercih ettiğiniz anahtar kelimeleri, web siteniz ile bağlantısı olan her alanda kullanın. Sosyal medya, paravan bloglar gibi alanlarda bu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Doğru anahtar kelime

Doğru Anahtar Kelime Seçmek Neden Önemlidir?

Arama motorlarında gerçekleştirilen aramada kullanıcıların birçoğu başlık ve meta kısmındaki ilk cümleyi okumasının ardından kararını vermektedir. Aynı zamanda ilk sonuçlarda yer alan sitelerin potansiyelleri de oldukça yüksektir. Kullanıcıların ilk sayfanın sonlarına doğru inildikçe ilgisi azalmaktadır. Doğru anahtar kelime ile okuyucuların ilgisini rahatlıkla çekebilirsiniz. Web sitesini tercih ettikten sonra sitenizde kalma süresi de önemlidir. Ancak ilk görüşte kullanıcıları sitenize getirmek için bu nokta büyük önem taşımaktadır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap