1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Domain Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Domain Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Domain Seçimi
Reklam alanı 2

Yeni bir site açarken marka haline gelecek olan domain seçimi zor olabilir. Özellikle hedefiniz büyük olduğunda etkili bir alan adı diğer adıyla domain seçmek önemlidir. Akılda kalıcı, ilgi çekici ve farklı bir alan adı bulmak bu noktada büyük önem taşımaktadır. Domain seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli adımlar bunlar ile bitmemektedir. Bazen bu durum en iyi domaini bulana kadar uzun süreler alabilir. Bu durumda telaş etmemelisiniz. En etkileyici ve markayı en iyi yansıtan alan adı bulduğunuzda bu sürelerin telafisi mümkündür.

Domain Seçimi İçin Neler Gereklidir?

Domain yani sitenizin adını sunucularınızı sağlayan firmalar üzerinden oluşturabilirsiniz. Bu durumda oldukça fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Sitenizin niteliği doğrultusunda firmayı belirleyebilirsiniz. Hangi bölgede etkili olmak istemeniz gibi pek çok etken sonucunda firma tercihinizi yapabilirsiniz. Firma seçimi yaparken kaliteli ve güvenilir bir firma olmasına dikkat etmelisiniz. Sitenizin uzun ömürlü olması halinde sürekli orada çalışmak isteyeceğiniz, destek bölümü sürekli aktif bir firma ile çalışmanız sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Domain Seçiminde Uzantılar Nasıl Seçilmelidir?

İnternette domain uzantılarının da bir önemi vardır. Özellikle kurumsal, marka, işletme üzerine kurulmuş olan web sitelerin uzantıları “.com” ya da “.com.tr” olarak seçilmektedir. “.com” uzantısına sahip olmak diğer uzantılar gibi basittir. “.com.tr” uzantısında ise firma tarafından talep edilen belgeler bulunmaktadır. İkisi kıyaslandığında “.com” uzantısı da oldukça etkili bir domain uzantısıdır. Sadece Türkiye’ye yönelik bir web sitesi açmak istiyorsanız uzantınızda mutlaka “.tr” olmasına dikkat etmelisiniz. Bu uzantı ile tercih ettiğiniz bölgede bir adım öne çıkabilirsiniz. Domain seçimi yaparken iyi karar vermeli ve web sitenizin bu şekilde anılacağını unutmamanız önemlidir.

Domain Seçimi

Domain Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tercih edeceğiniz domainin akılda kalıcı özen göstermelisiniz.
  • Domain uzunluğu da önemlidir. Kısa domainler her zaman daha akılda kalıcı ve daha sevilen domainlerdir. Arama motorları da kısa domainleri oldukça severler.
  • Domain alımı yapmadan önce net olarak bir konu belirlemelisiniz.
  • Konu üzerinde alınmış ya da alınmış olan tüm domainleri incelemeye alabilirsiniz. Bu konuda acele etmek doğru olmayacaktır. İleride domain değişikliği ya da yönlendirmesi yapabilirsiniz ancak kullanıcılar sizi yeni bir site gibi algılayabilirler. Bu nedenle kalıcı olabilecek iyi bir tercih yapmalısınız.
  • “-“ gibi işaretlerin domainde kullanımından kaçınmalısınız.
  • Anahtar kelime analizinin ardından domain içerisinde anahtar kelime geçirebilirsiniz. Doğru domain seçimi, aramalarda sizi ön plana taşıyacaktır.
  • Uzantı seçimini doğru yapmalısınız. Şirketler ya da firma gibi bir web site için “.com” sıklıkla tercih edilirken bir blog kurmak istiyorsanız “.blog” uzantısını da tercih edebilirsiniz.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap