İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

e-ticaret-rehber
Reklam alanı 2

Birçok insan boş vakitlerini değerlendirmek için farklı farklı hobiler ile uğraşır ve bu hobilerin bir süre sonra kendilerine kazanç kapısı haline gelmesini isterler. Hele ki bu hobi birisi tarafından yapılmayan ancak çok talep edilen bir sektörde bulunuyorsa size mükemmel kazançlar getirebilir. Tabii ki beklenmediği kadar gelişen bir internet ağına sahip olduğumuz için ürünlerinizin pazarlanması konusunda herhangi bir dükkâna dahi ihtiyacınızın olmaması oldukça sevindiricidir. İnternet ortamında sanal dükkanınızı açarak e-ticaret sektörüne giriş yapmak istiyorsanız bu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Sağlam Bir Analiz Yüksek Kazançların Başlangıcıdır.

Evinizde otururken tasarladığınız üründen gelir etmek için yapmanız gereken en önemli şey sektöre giriş yapmadan önce internet pazarında rakipleriniz ve müşteri kitleniz hakkında araştırma yapmanız gerektiğidir. Bu analizi yaparken sizinle aynı sektörde bulunan diğer e-ticaret sitelerini inceleyebilirsiniz. Bu incelemeyi yaparken sadece ülkenizde bulunan sitelere değil global çapta olan sitelere de göz atmanız size fayda sağlayacaktır.

E – Ticaret Sitesi Kurulumunda Başlangıçta Yapılması Gerekenler

Sektörünüz ne olursa olsun ilk başta mutlaka yapılması gereken şeyler vardır. Bunlar ise aşağıda eksiksiz bir şekilde sizlere sıralanmıştır.

1- Hedeflerinizi yansıtan bir pazar araştırması yapın ve pazardan kendinize nasıl pay çıkartacağınızı kavrayın.

2- Hedef kitlenizi tanıyın.

3- Şirket kurulumu yapın. Şirket kurmadan e-ticaret’e girmek başınızı ağrıtır.

4-Size yansıtıcak bir marka ismi bulun. Bu işlemi yaparken marka tescil sayfasından kontrol etmeyi ve alan adı alıcağınız için o ismin boş olduğunu kontrol edin.

5- E-Ticaret sitenize sizi en iyi şekilde yansıtan, müşteri odaklı bir logo yaptırın.

6- E-Ticaret alt yapınızı belirleyin. Doğru ürün tercihinin yanında hizmet alıcağınız firmayıda iyi araştırmalısınız.

E-ticaret alt yapısınıda belirledikten sonra hazırsınız demektir.

Akılda Kalıcı Bir Marka Satışlarınızı Olumlu Etkiler

Her zaman e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin yaptığı yanlışların başında gelen bir olgu vardır. Bu da henüz ortada proje yokken direkt olarak isim bulma adımına geçilmesidir. Siz bu hataya düşmeden isim bulma adımını analiz adımından sonraya bırakın. Bu şekilde davranırsanız muhakkak sizi en iyi yansıtan ismi daha kolay bulacaksınız.

İşinizi Kolaylaştıracak Uygulamalara Başvurun

Bu adıma geçmeden önce kurulum rehberinde şu ana kadar başarılı bir şekilde tamamladığınız adımları kontrol edin. Bu adımlarda atladığınız bir kısım varsa muhakkak o kısmı halletmeden bu adıma geçmeyin. Unutmayın ki iyi bir proje her zaman düzenli bir çalışmanın ürünüdür. Her şeyi hallettiyseniz şimdi yeni adıma geçebilirsiniz.

Projenizin kullanıcılar tarafından daha kolay erişebilir hale gelmesi için arama motoru optimizasyonu hakkında verilen bilgileri mutlaka değerlendirin. Hatta bu konuda sizlere yardımcı olacak kişiler varsa onlardan yardım alın. Son olarak bir bilgi daha verelim; TUSİAD 2019 E – Ticaret Raporu içerisinde bulunan bilgiye göre e-ticaret platformları en fazla trafiği mobil uygulamalardan alıyor. Bu sebeple sitenizi mobil uyumlu hale getirmenizde oldukça önemlidir.

Müşterilerinize Daha İyi Hizmet İçin Tedarik ve Stok Durumuna Dikkat Edin

İnternetten yapılan alışverişler her ne kadar kolay olsa da satıcının elinde stok bulunmuyorsa bu durum satın alma işleminin ardından tedarik anına kadar birçok sorun yaratabiliyor. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için tedarikçinizi ayarlayarak elinize biraz ürün stoğu yapmaya çalışın. Hâl böyle olunca tedarik ve stok konusunda aşağıda verilen bilgilere de dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

1-Piyasada uygun fiyatla taşımacılık yapan kargo şirketlerini araştırın.

2-Ziyaretçilerinizin ürünlere daha hızlı ulaşması için onlara farklı farklı teslimat seçenekleri sunun.

3-Gelecekteki satışlarınızı ön görerek stok durumunuzda azaltma ve arttırmalara yönelin.

4-Stok durumunuzu her an kontrol ederek stoksuzluk sorunu ile karşılaşmaktan korunun.

5-Tedarik aşamasında sorun yaşamamak için tedarikçileriniz ile sürekli irtibat halinde kalın.

Müşterilerinizle Sürekli İletişim Halinde Kalın

Her platformda müşteriler sordukları sorulara hemen cevap almak ister. Bu sebeple müşterileriniz ile her an iletişim halinde kalırsanız onların sordukları sorulara da hızlı cevaplar vereceksiniz. Bu sebeple soru – cevap platformları oluşturarak müşterilerinizin satın aldığı ürünler ile ilgili düşüncelerini bildirmelerine ve bu ürünler ile ilgili diğer kullanıcıların yaptığı yorumları görmelerine imkân tanıyın.

Her sektörde olduğu gibi e-ticaret sektörüne de girerken dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Bu durumlara dikkat edildiği taktirde başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Aklınıza takılan bir şey olursa iletişim sayfasından veya bu yazının altında bulunan yorum alanından yorum atabilirsiniz. E-ticaret serüveninizde başarılar dilerim.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap