1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-Ticaret Sitesi Kurumu Hakkında Temel Bilgiler

E-Ticaret Sitesi Kurumu Hakkında Temel Bilgiler

E-Ticaret
Reklam alanı 2

E-ticaret, 2000’li yılların başında hayatımıza girmiş olan bir kavramdır. Ticaretin online olarak yapılması tanıtımı en basit halidir. Kurulacak olan bir web sitesi üzerinden ürünlerin satılması gerçekleştirilir. Aynı zamanda farklı hizmetlerin satım işleminde de ticari web siteleri kullanılmaktadır. Tüm dünyada yaygın bir şekilde bu yöntem ile markalar ve firmalar dijital ortama geçmiştir. Ülkemizde de bunun örneği olan çok büyük ticari web siteleri vardır. Bunlardan biri olmak isteyen firmaların yapması gereken ise; bir web site kurmaktır. Ama işin içine ticari durumlar girdiğinde yapılacak olan web sitesi oldukça karmaşık bir hal alabiliyor.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ticari bir web sitesi kurmak oldukça zor bir iştir. Zorluğu ile ayrıntılarının fazlalığından gelmektedir. Ödeme sistemleri, ürünler, iletişim, kargo gibi normal web sitesinden daha farklı kavramlar bu web sitelerinin ana ögeleri halindedir. Detaylı bir bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından doğru bir E-Ticaret sitesi kurmak da haliyle zorlaşıyor. Bu konuda herhangi bir adım atmadan önce, detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle hedefi yüksek olan bir site için gerekli olan kusursuz bir web sitesidir.

  • Alan adı seçimi bu sitelerde belirlidir. Herhangi bir ek olmamasına dikkat edilerek alan adı oluşturulmalıdır. Markaya ait isim ile alan adı oluşturulmalıdır. Henüz var olmayan bir marka için web site düşünülüyor ise; akılda kalıcı bir isim seçmeye özen gösterilmelidir.
  • Ana sayfada son ürünler, ilgi görenler gibi bileşenler olmalıdır. Aynı zamanda iki ve daha fazla ürünün kıyaslanması içinde gerekli bileşenler eklenmelidir. Bu işlem kullanıcıların zamanını doğru kullanmasını sağlayacaktır.
  • Düzenli bir şekilde site ile ilgilenen yöneticiler olmalıdır. Sürekli olarak sitede iletişimi sağlayan, ürünlerin eklenmesini ve stok işleri gibi güncelleme gerektiren işlemleri yapan yöneticilerin sitede aktif olması gerekir.
  • Sanal Pos, Kredi Kartı gibi ödeme seçeneklerinin web sitesinde yer alması önemlidir. Bu durum için internette birden fazla hazır yazılım bulabilirsiniz. Hazır paketler arasından en uygunu seçebilirsiniz.
  • Kargo şirketleri ile bir anlaşma olmalıdır. Böylece ürünler sorunsuz bir şekilde kullanıcılara ulaşabilir.
  • Site belirli bir düzeye geldiğinde SEO çalışmaları ve reklam yönetimi ile güçlendirilmelidir. Sosyal medya hesapları da bu doğrultuda firmanın pozisyonuna uygun bir şekilde yönetilmelidir.
  • Kullanılacak olan web site tasarımında kullanıcı için kullanışlılık önemlidir. Basit ve kullanışlı ama kaliteli bir görüntü ortaya çıkarmak önemlidir. E-Ticaret sitesi için gerekli olan izlenimi seçeceğiniz temanın kalitesi de etkileyecektir.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap