İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

e-ticaret sitesi
Reklam alanı 2

E-Ticaret Sitesi Nedir?

1995 yılında internetin yoğun olarak kullanılmasının ardından ticaret kavramı da online ortama yavaş yavaş taşınmaya başladı. İlk zamanlarda az ve birkaç tane olan e-ticaret sitesi bir süre sonra tüm dünyadan örnekleri ile karşımıza çıkmaya başladı. Amazon, Hepsiburada gibi birbirinden farklı örneklerini gün içinde biz de sıklıkla kullanıyoruz. Bir anda hayatımızın büyük bir bölümünü ele geçirdiler diyebilirim. Başlangıçta belirli sayıda olan siteler günümüzde oldukça fazla hale geldi.

Ticaretin online ortama taşınması olarak da tanımlayabiliriz bu kavramı. Ticarete dair her şeyi kuracağınız bir web site üzerinden yönetebilirsiniz. Bir dükkan ya da mağazadan da daha fazla avantajı bulunuyor. Son zamanlarda yoğun olarak kişi ve markaların bu tarz sitelere yönelmesinin de en büyük nedenlerinden bir tanesi budur. Tek bir web sitesi ile ürünlerinizi dünyanın diğer ucundaki kullanıcıya sunma imkanı elde ediyorsunuz ya da maddi olarak kazanıyor ve yeni bir mağaza için ihtiyacınız olabilecek masraflardan kısmış oluyorsunuz. Binlerce ürünü bir mağazaya sığdırmak için büyük bir alan gerekiyor ancak e-ticaret sitesi ile tek bir web sitede binlerce hatta yüzbinlerce ürünü sergileyebilirsiniz. Kısaca söylersek; zaten işi ticaret olan kişiler için en uygun adımdır.

e-ticaret-sitesi-seo

E-Ticaret Sitesi ile Gelen Avantajlar Nelerdir?

Öncelikle bu işi düşünürken mutlaka ticari bir geçmişinizin olmasına önem vermelisiniz. Başlangıçta bir butik olarak da başlayabilirsiniz. Ancak e-ticaret sitesi kurulumunda bazı durumlarda firma bilgileri gerekebilir. Olmayan bir marka için site kurmak sizi zorlayabilir ya da daha basit bir tasarım ve sistem ile sitenizi kurabilirsiniz. Aracı bir firma ile anlaşarak da bu işi halledebilirsiniz. Öncelikle fatura kısmında bu resmiyete ihtiyaç duyacaksınız. Müşterileriniz her aşamada sizden bir fatura talep edecektir. Aynı zamanda kargolama kısmında bir firma olmanız ya da aracı firmanın olması önemli. Kargolar ile anlaşmalarınızı da bireysel olarak değil genellikle firma olarak yapabilirsiniz.

 1. Yeni bir mağaza açarak işletmenizi büyütebilirsiniz. İşletmenizi büyütmek istiyorsanız aklınıza ilk bu gelir değil mi? Ancak yeni bir mağaza açmak, içerisini ürünler ile doldurmak, mağazanın diğer giderleri derken pek çok masraf çıkıyor. Bu durumda da yeni bir mağaza açmak için büyük bir bütçe gerekiyor. E-ticaret sitesi tam olarak bu noktada sizi masraflardan kurtarıyor. Sadece web sitesi kurulumda hosting, alanadı ve tema gibi ihtiyaçlarınız için ödeme yapmanız gerekiyor. Web sitenizin kurulmasının ardından hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu durumda mağazadan daha avantajlı oluyor.
 2. Yeni bir mağaza açtığınızda belirli bir bölgeye hitap edersiniz. Beylikdüzü’nde açacağınız bir mağazaya Kadıköy’den bir müşteri gelme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak firmanızın web sitesini açtığınızda tüm İstanbul’a hitap edersiniz. Üstelik bu durum tek bir şehirle kalmaz ve tüm dünyaya ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.
 3. Bölgesel çalışmanın bir dezavantajı da kısıtlı müşteriye ulaşabilmektir. Sayı olarak düşünüldüğünde ne kadar çok popüler olsanız da e-ticaret sitesi ile elde ettiğiniz müşteri sayısınız elde etmek çok zor. Bir anda binlerce insana ulaşabilir, iletişime geçebilir ve ürününüzü sunabilirsiniz.
 4. Ürünler için alan sınırı yok! Bu sayede binlerce ürünü web sitenizde sergileyebilirsiniz. Ancak bir mağazada bunu yapmak için alanın oldukça büyük olması gerekiyor. Bu durumda devreye kira gibi maddiyat giriyor.
 5. 7/24 hizmet sunabilme imkanınız bir mağazada oldukça zorlayıcı olabilir. 7/24 hizmet veren yerlerde çalışan sayısı da artmak zorundadır. Aynı zamanda giderleri de düşünürseniz bu durum pek avantajlı olmayacaktır. Ancak bir web sitesi kurduğunuzda dünyanın diğer ucundaki müşteriye 7/24 hizmet verebilirsiniz. Müşterileriniz de açılma ve kapanma saati olmadan rahat bir şekilde istedikleri zamanda ürünlerinizi inceleyebilir.
 6. Tek tek müşterilerinize ürün detaylarını anlatmak zorlayıcı olabiliyor. Aynı anda binlerce müşteriye bunu yapmak ise imkansız. Ancak yine web sitesi kurarak müşterilerinizin ürünlerin tüm detaylarını görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece ürünleri rahat bir şekilde inceleyebilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilir.
 7. Söz konusu markanızın büyümesi ise online olarak bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Dünyanın diğer ucundaki bir kullanıcı web sitenizi ziyaret edebilir.
 8. Depo, kira gibi hiçbir şey sizi yormayacak. Ürünleri stok yapma gereksiniminiz de bulunmadan satışınızı rahat bir şekilde yapabilirsiniz.e-ticaret sitesi nasıl kurulur

  E-Ticaret Sitesi ile Gelen Dezavantajlar Nelerdir?

Her sistemin olduğu gibi e-ticaret sitesi sisteminin de ne yazık ki dezavantajları bulunuyor. Avantajları ile kıyaslandığında oldukça az ama bir karar vermeden önce dezavantajları hakkında da bilgi almanız gerekiyor.

 1. Bir mağazanız olduğunda müşterileriniz ile birebir iletişim kurma imkanınız var. Ancak web sitesi üzerinden satış yapma kararı aldığınızda bu durum biraz sekteye uğruyor. Canlı destek sağlayabilirsiniz ancak birebir iletişime geçmek mümkün değil.
 2. İnternet üzerinden satış yaparken müşterilerin geri iade durumları bilinmelidir. Özellikle ürünleri denemeden ve görmeden alan kullanıcıların geri iade etme olasılığı oldukça yüksek oluyor. Bu kargaşa ile uğraşma riskini göze almalısınız.
 3. Online ortamda ürünleri sunduğunuz zaman müşterilerinizin sizi kıyaslama oranı da artıyor. Hızlı bir şekilde sizde bulunan ürünü diğer bir e-ticaret sitesi ile kıyaslayabilir.
 4. Ne yazık ki internet üzerinden yapılan alışverişlerde bir sorun var. Bu sorun kargo! Hangi kargo şirketini seçerseniz seçin bir noktada sıkıntı oluşabiliyor. Yanlış adres, adreste bulamama gibi sorunları göze almanız önemli. Çünkü kargo sıkıntı yaşadığında müşteri direkt olarak sizinle iletişime geçiyor.

E-Ticaret Sitesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Web sitesi kurarken belge ihtiyacınız olmayabilir ancak bir noktada kredi kartı, fatura ya da kargo gibi işlemlerin işin içine girmesiyle resmi belgelere ihtiyaç oluyor.

 • Şirket Kurulumu

E-Ticaret sitesi kurarken öncelikle resmi bir şirket sahibi olmalısınız. Türk Ticaret Hukuku’na göre bir site kurmanız gerekiyor. Bu durumda da bir şirkete ihtiyacınız olacak. Eğer öncesinde bir şirketiniz varsa bu şirketi kullanarak devam edebilirsiniz. Ancak bir şirketiniz yoksa fatura işlemleri gibi farklı nedenler için şirket kurmanız gerekiyor.

 • E-Ticaret Yazılımı

Kuracağınız web sitede bir sorun olmadan satış yapmak istiyorsanız, kaliteli ve güvenilir bir yazılım olması gerekiyor. Bunun için pek çok yazılımcıdan destek alabilirsiniz. Özellikle kredi kartı işlemleri bireysel olarak zaman alan ve uğraştıran bir adım. Yazılım sunan firmalar ise sizin için bu durumu kolaylaştırabiliyor. Ancak pay alacaklarını da unutmamak lazım. İyi bir araştırma yaparak sizin için en uygun yazılımı bulabilirsiniz.

 • Canlı Destek

Müşterilerinizin yanında olamayacaksınız ama onlar size soru sormak isteyecek. Akıllarına takılacak olan soruyu sorabilmeleri için canlı destek oluşturmanız lazım. Basit eklentiler ya da yazılım ile bu sorunu çözebilirsiniz. E-ticaret sitesi için başarı isteğinizi tamamlamak için bu oldukça önemlidir. Müşterilerinize her an yanındaymış gibi hissettirebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Öncelikle detaylı bir web sitesi kurabiliyor olmanız lazım. Eğer bu konuda bir bilginiz yoksa ve bütçeniz varsa bu alanda uzman kişilerden yardım almalısınız. Bunun için internette pek çok uzman isim bulabilirsiniz. Ancak detaylı bir araştırma yaptıktan sonra karar vermeniz önemlidir. Bilinen ve geçmişte referansları olan biriyle çalışmaya özen gösterin. Böylece sonucunda hüsrana uğramazsınız.

Eğer ben yapacağım diyorsanız ve detaylı bir bilginiz yoksa bu durumda WordPress gibi basit bir sistemi kullanabilirsiniz. WordPress sizin için e-ticaret sitesi kurulumunda gerekli olan her şeyi eklenti halinde sunuyor. Böylece kısa sürede markanızı online ortama taşıyabilirsiniz.

Tabi ki Worpress ile siteyi kurmanız ya da eklentiler ile bir ticari site oluşturmanız yeterli olmayacak. Kurmuş olduğunuz web sitenin tasarımı da müşterileriniz için önemlidir. Kaliteli bir web site görüntüsü oluşturmak adına tasarıma öncelik vermelisiniz. Basit ve anlaşılır bir kullanıma sahip olmalı aynı zamanda kaliteli ve şık bir görüntüye de sahip olmalı.

Alan adı ve hosting aldığınız esnada SSL almanız da önemli. Google bu sertifikayı tüm web siteleri için zorunlu kılıyor. Pek çok tarayıcı ve cihazdan artık SSL sertifikası olmayan web siteler “Güvensiz” olarak işaretleniyor. Kullanıcıların rahat bir şekilde sitenize girmesi ve alışveriş yapması için SSL alarak işe başlayabilirsiniz. Bu şekilde sitenizin “Güvenilir” olmasını sağlayacaksınız.

Hedeflediğiniz müşterilerinizin analinizi doğru bir şekilde yapmalısınız. Analizler sonucunda web sitesinin temellerini doğru bir şekilde oluşturabilirsiniz.

E-ticaret sitesi için kullanılacak alt yapı ve trafik önceden düşünülerek hareket edilmelidir. Böylece ani bir trafikte sitenizin sorun yaşamasını önlemiş olursunuz. Firmaların sadece ticari site için sunduğu paketlerden faydalanabilirsiniz.

Ödeme sistemleri konusunda bir karar vermelisiniz ve bu duruma göre yol izlemelisiniz. Bir yazılım kullanacaksanız eğer bu durumda ödeme sistemlerinde size kolaylık sağlayacak firmalar ile çalışabilirsiniz. Böylece yazılım ile beraber ödeme sistemini de çözebilirsiniz.

Dijital pazarlama konusunda uzman birinden yardım alabilir ya da yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma yapabilirsiniz. Web sitenizin dijital pazarlama konusundaki başarısı, markanızın bilinirliğini destekleyecektir.

Son olarak SEO çalışmaları ile ürünlerinizin tanıtımlarını ayarlayabilirsiniz. SEO çalışmalarının doğru olması ile beraber e-ticaret sitesi aramalarında web sitenizin ilk sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu konu atlanmayacak kadar önemli bir konudur. Bu konuda da blog kısmında paylaşacağınız içerikler için uzman SEO makale yazarlarından yardım alabilirsiniz. Bilmediğiniz aşamalarda uzmanlar ile çalışmak işinizi hızlandırabilir. İlk deneyiminiz ise bu şekilde deneyim de kazanabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap