İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Eğitim Yönetimi Sertifikası Nedir?

Eğitim Yönetimi Sertifikası Nedir?

Eğitim Yönetim Sertifikası nedir
Reklam alanı 2

Eğitim Yönetim Sertifikası Nedir?

Eğitim Yönetimi Sertifikası, eğitim kurumu içerisinde görev alan müdür, müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı olmak isteyenlerden istenilecek olan bir belgedir. Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliğine göre bazı yetkinlikler için bu sertifika artık bir zorunluluk haline geldi. Bu belge düzenlenecek bir özel program sonrasında kişilere verilecektir.

Eğitim Yönetim Sertifikası Nasıl Alınır?

Resmi Gazete’de yayınlanması ile yürürlüğe giren bu uygulama için verilecek olan sertifika programı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından kişilere verilecektir. Program içeriği, süresi ve başvuru yapan adayların seçimi de yine aynı kurum üzerinden yapılacaktır.

Yöneticilik için ilk görevlendirmede, yazılı sınavdan alınan puanın %50’si, değerlendirme sonrasında alınan puanın %30’u ve son olarak sözlü sınav sonrasında alınan puanların ise %20’si dikkate alınacaktır. Yazılı sınavlarda 60 ve üzerinde puan alan kişiler değerlendirmeye alınmaya hak kazanacaktır.

Sertifika Olmadığında Yönetici Olunamayacak mı?

Eğer geçerli kurumdan bir Eğitim Yönetimi Sertifikası sahibi değilseniz, yönetici olarak başvurunuz geçerli olmayacaktır. Yöneticilik için başvurmada esas şartlardan bir tanesi haline geldi. Eğer hali hazırda bir yönetici iseniz, bu sertifika programına katılabilirsiniz. Sertifika süreniz devam ettiği ve geçerliliğini koruduğu sürelerde bu sertifika programına katılabilirsiniz.

Hali hazırda kişiler, bulunmuş oldukları eğitim kurumlarında 4 yıllık süreyi doldurmuşlarsa farklı ya da aynı eğitim kurumlarında görevlendirme için başvurabilecekler. Yine aynı eğitim kurumlarında 8 yılı dolduran yöneticiler için ise farklı bir durum söz konusu. 8 yıllık görev süresini doldurmuş olan kişi ve yöneticiler farklı bir eğitim kurumuna yine aynı unvan ile başvuruda bulunabileceklerdir.

Sertifika Programına Katılmayanlara Ne Olacak?

Bu programa katılmayan kişiler ile katılan ve değerlendirme sınavında başarı elde edememiş kişilerin görevleri, 4 yıllık görev süresi sonrasında sona erecektir. Sertifika şartı, ilk sertifika programının sonrasında kesin sonuçların ilan edilmesine kadar aranan bir şart olmayacaktır. Bu yönetmelik ile müdür başyardımcılarının tekrar işlevsel bir konuma getirilmesi planlanmaktadır.

Ek bir bilgi daha vereyim. Eğitim Yönetimi Sertifikası, uzaktan şeklinde ya da yüz yüze olabilecektir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap