İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Film
 3. En İyi Bilim Kurgu Filmleri

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu
Reklam alanı 2

Evde kalmamızın gerektiği bu günlerde izlerken keyif alabileceğiniz eski ve yeni en iyi bilim kurgu filmlerinden oluşan bir liste oluşturdum. Umarım severek ve keyifle izlersiniz.

Bilim Kurgu

 • İnception

Dom Cobb, görülen hırsızlar içinde en farklı teknik ile işini yapan bir adamdır. İnsanların en savunmasız olduğu anlardan biri olan rüyalarına sızarak gereken tüm bilgileri çalmak koonusunda oldukça profesyonel. Zekası ve mimarlık yeteneği sayesinde bu alanda en başarılı isim olmayı başarır. Ancak geçmişi peşini ve rüyalarını bırakmadığı için beklenmeyen bir maceraya atılmak zorunda kalır.

 • İnterstellar

Cooper, ailesini ve çocuklarını hayatında önemseyen bir adamdır. Çiftçilik yaparken geride bıraktığı bilgi ve becerisi bir gün hayatının seçimini yapması için bir zorluğu karşısına getirir. Gelecek olan teklif ile özlediği kariyerine dönüşü yapacaktır. Tam anlamıyla bir bilim kurgu filmi diyebilirim.

 • Cronus

Bilim kurgu filmleri seviyorsanız Cronus’da izleyicisinden büyük bir beğeni almış olan film. İnsanlardan uzak bir alanda yaşam süren adamın amnezya yani hafıza kaybı rahatsızlığı vardır. Uyandığında mütiş bir cihaz ettiği fark eder. Bu cihaz, ölülerden hatıralarını çalmaktadır.

 • Prestij

Prestij’de birbirini alt etmek için uğraşan ki sihirbzıın hikayesi konu alınıyor. 19.yy sonlarında ünlü bir sihirbazın asistanları olan iki adam aynı zamanda çok yakın arkadaştır. Bir ölümün gelmesiyle iki arkadaş beklenmedik bir ayrıma girer. Robert bu ölümden Alfred’i sorumlu tutar. Daha sonra iki arkadaş farklı yollardan ilerler ama ikisi de ünlü ve iyi birer sihirbaz olur. Ancak ikisinin de başarılı olması birbirlerine karşı olan rakip duygusunu daha da perçinler ve birbirlerinin kariyerini sabote etmeye başlarlar.

 • Nathan’s Kingdom

Genç bir adam, madde bağımlısı olan kız kardeşi ile ilgilenmek zorundadır. Zorlu bir mücadele filmi. İki kardeş el ele vererek sonsuza dek hayali bir krallık bulmak için tehlikeden tehlikeye yol alırlar.

 • 2001: Uzay Yolu Macerası

Primatların yemek kavgasını bölen siyah bir taş, dönüm noktaları haline gelecektir. İlk defa alet kullanacak olan primatlar için evrimin en önemli adımlarından bir tanesi gerçekleşecektir. Akıl kullanımı primatlar için bu noktada devreye girmektedir. 4 milyon yıl sonrasında uzaydan gelen bir gemiden gelen sinyaller, siyah taşın keşfedilmesini sağlayacaktır. Ve hiç ummadıkları bir plan bu insanları beklemektedir.

 • Metropolis

İnsanlar; yer altında zor bir yaşam süren bir sınıf ve yer üstünde tüm konfora aynı zamanda lükse sahip olan ikinci sınıf olarak ayrılmışlardır. Üst sınıf hayatlarını en güzel şekilde yaşamaya devam ederken diğer yer altındaki insanların ne yaptığını ve nasıl yaşadığını önemsemez. Lang ise bu bölünmüş olan yapıyı bir araya getirmeye çalışır.

 • A Clockwork Orange

Türkçe adıyla Otomatik portakal olan film aynı isimli kitabının uyarlamasıdır. Kitabı gibi filmi de sinemada kült filmler arasında yer alıyor. Yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick’in yer aldığı film 1971 yılı yapımıdır. Bir grup şiddet bağımlısı ve sadist gençlerin etraftaki insanlara yaşattığı vahşeti konu almaktadır. Bu gruptan liderleri olan genç yaptıklarının sonucu olarak tutuklanır. Yaptıkları ile insanlara vahşeti yaşatan genç, bir deney için kobay olmayı kabul eder.

 • Twelve Monkeys

Yaklaşık 5 milyar kişinin ölümüne yol açan virüs, geride çok az insan bırakmıştır. Geride kalan az sayıda insan kendileri için yer altında bir yaşam alanı kuruyorlar. Burada bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar. Tek çözüm olarak virüsün yok olmasını görürler. Bunun içinde bir zaman makinesi icat ederler. Ancak zaman makinesini kullanarak 7 yıl geriye gittiğinde James, bir akıl hastanesi gibi ortamda kendisini bulur. Beklemediği bir şekilde akıl hastası etiketine maruz kalır.

 • Ex Machına

Genç yaşındaki Caleb, Silikon Vadisi gibi dünyanın pek çok önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışıyordur. Çalıştığı şirketin en önemli adamı yani CEO’su olan Nathan, insanlardan oldukça uzakta bir köşede yaşam sürmektedir. Caleb, beklemediği bir yarışmada elde ettiği başarı ile bu CEO’nun dağ evinde bir hafta yaşama ödülü kazanır. Ancak bu tatile gittiğinde Caleb, hayatında hiç beklemeyeceği bir deneyin parçası olur.

 • The Platform

Yayınlandığı dönem oldukça ses getiren bir yapım. Bilim kurgu denildiğinde son zamanların listelerinde yer alıyor. Filmde suçluların bir dikey hapishanedeki yaşamı konu alınıyor. Bu hapishanede herkesin bir seviyesi ve her seviye için ilerleyen bir asansör. Tek bir platform üzerindeki yemekler ilk seviyeden başlayarak aşağıya doğru iner. Oradaki kimse burada toplam kaç seviye olduğundan habersizdir. En yukarıdaki suçlular, yemeklerin en iyi halini yerken asansör ile aşağı inildiğinde her şey kötü bir hal almaktadır. Yalnızca iki dakika içinde yemek yemesi beklenenlerin hapsolduğu sonsuz bir kabus.

 

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap