İlginizi Çekebilir
RankBrain algoritması nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Etkili Bir Blog Yazısı Oluşturmak İçin Gerekenler

Etkili Bir Blog Yazısı Oluşturmak İçin Gerekenler

Reklam alanı 2

Her ne kadar blog oluşturmak artık basit bir iş gibi görünse de her detayını özenle hazırlamak önemlidir. İster maddi bir gelir amacıyla blog oluşturun isterseniz sadece okunmak için oluşturun. Binlerce blog içinden fark edilmek istiyorsanız; blog yazısı detaylarına hakim olmanız gerekiyor. Sonuçta hepimiz bir geri dönüş almak istiyoruz. Ancak bu geri dönüş, okuyucunun ilgisini çeken ve her detayı özenle oluşturulmuş yazılar sayesinde oluyor.

Zor detaylardan bahsetmiyorum. Başlangıç seviyesindeyseniz bir süre sonra bu adımların hızlandığını göreceksiniz. Oldukça hızlı bir şekilde istediğiniz okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz. Ben size bir blog yazısı içerisinde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca bahsedeceğim.

Yazı uzunluğuna dikkat edin.

SEO için en az 300 kelimelik bir yazı yazmanız gerekiyor. Zamanınız darsa bu şekilde yazı oluşturabilirsiniz. Okuyucu artık uzun yazılardan hoşlanmıyor. Ancak okuyucunun sitenizde uzun kalması adına bazı yazılarını 500 kelimeden fazla tutmanızda fayda var. Yapılan araştırmalara göre en fazla uzunluk 1200 kelime olmalı. Daha uzun yazıları, okuyucu tercih etmiyor. Ayrıca kısa yazıların hazırlanması oldukça basittir.

Kaliteli görsel, sizi bir adım öteye taşır.

Blog için en önemli detay, kullandığınız görsellerdir. Eğer profesyonel bir makineniz yoksa, internet sizin için dev bir arşiv. Okuyucularınızı sıkmamanın yanı sıra bloğunuzun da ilgi çekici görünmesini, kaliteli görselle ile sağlayabilirsiniz.

Paragrafları kısa tutmak önemli!

SEO uygunluğu düşünüldüğünde, paragraflarınız en fazla 100 kelime olmalıdır. Yani en uygun kelime sayısı budur. Ancak siz daha kısa da tutabilirsiniz. Paragrafları kısa tutmanız, okunurluğunuzu artırıyor.

İyi bir başlık, her zaman ilgi çeker.

Başlığınızı etkileyici bir şekilde oluşturmak zor görünebilir. Bu durumda anahtar kelimenizi başlıkta kullanabilirsiniz. Başlığı oluştururken kendinizi düşünün. Nasıl bir başlık olsa siz yazının içeriğini merak edersiniz? Yani okuyucuda merak duygusunu uyandırmanız gerekiyor. Merak eden okuyucu, bloğunuza gelecek ve yazınızı okuyacaktır.

Yazılar için ön hazırlık yapın.

Öncelikle yazınızın konusunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Sonra kendinize zaman tanıyın. Konu ile ne kadar farklı kaynağa ulaşırsanız o kadar dolu bir yazı oluşturabilirsiniz. Ön hazırlık bittiğinde yazınızı, kaynak belirterek doğru bir şekilde oluşturabilirsiniz. Yazılarınızı hızlı bir şekilde yazmanız değil de doğru bilgilerle yazmanız önemlidir. Acele etmenize gerek yok. Her gün yeni bir bilgi ile yazınızdaki boşlukları doldurabilirsiniz. Böylece eksiksiz bir yazı oluşturabilirsiniz.

Alıntılar içeriğinizi güçlendirir.

Yazınızın taslağını oluştururken incelediğiniz kaynaklardan alıntı yapmanız ve bunu belirtmeniz, içeriğini güçlendirir. Aynı zamanda okuyucunuz açısından da güvenilirliğinizi artırır.

Özgün olmaya özen gösterin.

Bloğunuzun her aşamasında özgün olmanız önemli. Yazınızı oluştururken ne kadar özgün olursanız Google ve okuyucular sizi o kadar çok seviyor. Konularınızın aynı olması ya da benzemesi önemli değildir. Her zaman hiç olmayan bir konuyu bulmaya çalışmak zor olabilir. Yapacağınız ön hazırlık ve kendi cümleleriniz ile bilinen bir konu hakkında en özgün yazıyı oluşturabilirsiniz.

Blog yazısı içeriğinde madde ya da ara başlık kullanmaya özen gösterin.

Son birkaç yılda bu tarz oluşturulan yazıları, okuyucunun sevdiğini görüyoruz. Maddelere yazınızı ayırmanız okunmanızı oldukça yükseltiyor. Okuyucu tarafından yazınız daha çekici bir hale geliyor. Düz yazı olduğunda ise ne yazık ki okuyucuların bunu sevmediğini görüyoruz.

Gündemden uzak kalmayın.

Gündem ile alakalı bir yazı oluşturmasnaız bile gündemi takip edin. Fikir edinebilir yeni yazınızın konusunu belirleyebilirsiniz. Bunun için sosyal medyadan yardım alabilirsiniz.

Farklı bloglar takip edin.

Blog dünyası oldukça geniş bir alandır. Birbirinden farklı ve kaliteli içerik üreten bloglar var. Benzerini inşa etmek için değil de fikir oluşması için takip edebilirsiniz. Başarılı olarak gördüklerinizin yazı dillerini inceleyebilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Her şeyden önce kendinizi en iyi hissettiğiniz konuda yazmaya başlayabilirsiniz. Eklemenize gerek yok. Bir taslak oluşturuyor gibi düşünün.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap