1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Etkili Bir Sosyal Medya Kullanımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Etkili Bir Sosyal Medya Kullanımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Etkili Bir Sosyal Medya Kullanımı İçin Neler Yapılmalıdır?
Reklam alanı 2

Sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak artık bu alanlarda var olmak isteyen herkes için önemli bir hale geldi. Yalnızca kişisel hesaplar için değil kurum ya da butik hesapları için de etkili bir sosyal medya kullanımı önem kazandı. Bir kısmımız sadece işimizin tanıtımı için bu kanalları kullanıyoruz. Büyük bir kısmımız da satış işlemleri için sosyal medya ağlarını kullanıyor. Ancak amaçlar, yapılması gerekenleri değiştirmiyor. Her ne olursa olsun takipçilere ulaşmak adına yapılması gereken bazı adımlar bulunuyor. Takipçisi ile etkileşime geçen kazanıyor. Geçemeyenler ise bir köşede hesabı açmış olmaktan öteye gidemiyor.

Sosyal medyanın özellikle dijital pazarlamanın bir parçası olduğunu unutmamalısınız. Doğru stratejilerin geri dönüşü pazarlama stratejisi ile doğru orantılıdır.

Doğru hashtag kullanarak başlayın.

Sosyal medya kullanımı başlığı altında yapılan anketlerde hastahglerin henüz hesabı takip etmeyen kullanıcıları çektiği görülmüştür. Burada önemli olan sadece insanların sizi bulması değil de onların sizi bulmasıdır. Doğru hastahg kullanımı da aktif ve organik takipçileri çekecektir. Alanınızla ilgili hastahgleri tespit etmelisiniz. Gönderilerinize uygun olanları seçmelisiniz. Ayrıca etkili bir sosyal medya kullanımı için kampanya gibi durumlarda kendinize ait bir hastahg oluşturmalısınız.

Düzenli paylaşım yapmanız önemlidir.

Eğer bir sosyal medya uzmanı ile çalışmıyorsanız, sosyal medya hesabınızın paylaşımlarını sizin yapmanız gerekiyor. Bu durumda planlama yapılmadığında karışıklık ya da aksama söz konusu olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için hemen paylaşım yapmadan önce haftalık ya da aylık olarak post planlaması yapın. Böylece her gün ne paylaşacağınız belli olacak ve kısa bir zaman diliminde paylaşım yapabileceksiniz. Ayrıca haftalık planlar sayesinde günlük aksatmadan paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Paylaşım sayınızı deneyerek bulun.

Bazı sayfalarda takipçiler günde 1 post ile güzel bir etkileşim veriyor. Ama bu sayı sizin takipçi kitlenize göre değişiyor. Etkili bir sosyal medya kullanımı için kendinize en uygun günlük paylaşım sayısını bulmalısınız. Bunu bulmak için de deneme yapabilirsiniz. 1, 3, 5 ya da bir günde 7 paylaşım yapın. Hangi günde ne kadar etkileşim aldığınızı analiz edin. Paylaşımlar için zaman aralığını da bu şekilde bulabilirsiniz. Başlangıç aşamasında her bir paylaşımı farklı saat aralıklarında yapın. Yoğun etkileşim alan saatleri not edin. Yapacağınız deneme-yanılma yöntemi, kesinlikle sizin için en doğru ilerlemeyi sağlayacaktır. Buradan da anlaşıldığı gibi sosyal medyada var olmak için gerçekten bir zaman ayırmanız gerekiyor.

Etkili Bir Sosyal Medya Kullanımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Aynı anda farklı sosyal medya platformlarında hesabınız olsun.

Pazarlama açısından düşünüldüğünde aynı anda farklı sosyal medya ağlarında olmanızın olumlu etkileri bulunuyor. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve Linkedin gibi her alanda var olmaya çalışın. Hangi ağları kullanacağınıza markanızın alanına göre de karar verebilirsiniz. Mesela bir yemek bloğu açacaksanız ya da markanız yemek üzerineyse Pinterest güzel bir seçenek olabilir.

Etkili bir sosyal medya kullanımı içi özgün olmalısınız.

Etkili bir sosyal medya kullanımı için her alanda olduğu gibi burada da özgünlük önemlidir. Ne kadar özgün olursanız o kadar takipçilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Görsel seçiminde özenli olun.

Eğer paylaşımlarınızda kullanacağınız görselleri kendinizin ayarlaması gibi bir yol mümkün değilse, seçimlerinizde özenli olmaya dikkat edin. Takipçiler için takip ettikleri hesapların paylaşımlarındaki görsellerin ilgi çekmesi kadar kaliteli olması da önemlidir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap