İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Fijital Pazarlama Nedir?

Fijital Pazarlama Nedir?

fijital pazarlama nedir
Reklam alanı 2

Dijital dünya tanımı yapılırken fiziksel dünyadan bağımsızmış gibi düşünülebilir. Tabi ki bu doğru bir düşünce olmayacaktır. Dijital dünyanın fiziksel dünyadan ayrı olması düşünülemezdi. Bu durumun getirisi de “Fijital Pazarlama” kavramı oldu.

Fijital Pazarlama Nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu kavram fiziksel ve dijital pazarlamanın ortak noktasında yer alıyor. Kavramın kelimesi de fiziksel ve dünya kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Zamanla iki ayrı dünya gibi görünen bu kavramlar arasındaki sınırlar zamanla yok oldu. Haliyle de biri olmadan diğeri de olmayacak bir hale geldi. Bir markanız varsa ya da yeni bir marka oluşturacaksanız tüketiciler ile sadece dijital değil fiziksel de bir köprü kurmanız gerekiyor. Yalnızca dijital ağırlıklı bir çalışma artık bir noktada eksik kalabiliyor. Başarı için geleneksel ve dijital pazarlama unsurlarını bir arada kullanmak önemli bir hale geliyor.

Fijital pazarlama örneklerini günlük hayatımızda da çok fazla görüyoruz. Yalnızca kelime olarak yeni bir kavram gibi düşünebilirsiniz. Mesela bir alışveriş merkezinde beğenip seçtiğiniz bir ürün var. Bu ürünü orada beğeniyor ancak mağaza ya da markanın web sitesinden alıyorsunuz. Hem ürünü yakından görüyor, belki deniyor hem de sıra beklemeden ve temassız bir şekilde ürünü satın alıyorsunuz. Getir, Uber ya da Bitaksi bu pazarlama stratejisini benimsemiş örneklerden diyebiliriz.

Fitijal Pazarlama Gerekli mi?

Tüm dünyada gördüğümüz dijital pazarlama stratejileri ve bu çalışmaların sonucuydu. İnternetin yoğun kullanımı ile beraber dijital pazarlama oldukça önem kazanmıştı. Ancak markaların daha dijitalleşme süreci tamamlanmadan hızlı bir şekilde fijital pazarlama tanımının hayatımıza girdiğini görüyoruz. Bu iki kavram artık bir kalıp içerisinde bulunuyor. Yani artık kullanıcı ya da tüketiciler ile dijital üzerinden iletişim kurmak yetersiz kalıyor. Bunun en önemli sebebi de hızlı bir şekilde değişen bir dönemde yaşıyor olmamızdır. Tek bir kavram ile istenilen başarıya gelmek zorlayıcı olabilir. Bu dünyada var olmak adına sürekli güncel gelişmeleri takip etmek önem kazanıyor. Mesela artık kullanıcılar gerçek dünyada da etkileşime geçebildiği ürünleri tercih ediyor. Her ne kadar yeni bir tanım gibi düşünsek de örneklerine baktığımızda ne kadar doğru olduğunu görüyoruz.

Fijital Pazarlama Nasıl Kullanılır?

Pazarlamanın odağında olan çoğu unsur burada da bulunuyor. İlk defa bu kavramı duyan biriyseniz korkmanıza gerek yok. Sadece hayatımıza son zamanlarda yeni bir kavram olarak giriyor ama biz bu kavramı zaten tanıyor ve biliyoruz. Tek yapmanız gereken kurmak istediğiniz markanızın dijital pazarlaması esnasında fiziksel dünyadan bağımsız olmadığını unutmamanız gerekiyor. Eminim sizin de fijital pazarlamaya uyan örnekleriniz vardır. Mesela bir kitapçıya girdiğinizde beğenip, seçtiğiniz kitapları kaydedip daha sonra internetten sipariş ettiğiniz hiç olmadı mı? Kitap olmamışsa bile daha farklı bir alanda illa ki olmuştur. Bize bunu yaptıran markanın dijital pazarlama alanındaki başarısıdır. Fiziksel kısmını da unutmayan markalar artık bir sıfır önde başlıyor.

Fijital pazarlama ile dijital pazarlama tekniklerinizi rahat bir şekilde birleştirebilirsiniz. Fijital pazarlamada ön plana çıkmak için her zaman yenilikçi ve ilgi çekici olmayı düşünün. Markanızın kullanıcılarınızın dikkatini kendinizde tutmak oldukça önemlidir. Özgün olmanızın da bu noktada size ve markanıza katkıları büyük olacaktır. Artırılmış gerçeklik teknolojileri ya da 3D yazıcılardan çalışmalarınız aşamasında yararlanabilirsiniz.

Neden Fijital Pazarlamaya İhtiyaç duyuyoruz?

Şu an içinde bulunduğumuz dünyanın istekleri her an değişiyor. Sürekli bir güncelleme ve yenilik geliyor. Kullanıcılar da bu doğrultuda değişiyor ve bu değişim davranışlarını da büyük ölçüde etkiliyor. Dijital pazarlama tamamen kullanıcıların davranışları üzerine kuruludur. Kullanıcıların değişimi de her alanda olduğu gibi bu alanda da değişim gerektiriyor. Fijital pazarlama örnekleri incelendiğinde Y ve Z kuşaklarının etkileri ile karşılaşıyoruz. Bu da bize her kuşak ile yeni bir kavramın hayatımıza gireceğini gösteriyor. Yeniliğe ayak uyduran ve kendini güncelleyen yoluna devam ederken, gelenekselliklere takılmış olanların işi oldukça zor bir hale geliyor. Gelenekselliği ve dijital dünyayı bir arada kullanmak işte bu noktada önem kazanıyor. Üstelik bu iki kavramı bir arada kullanmak o kadar da zor değil.

Yeni bir marka kurulum sürecindeyseniz bu konuda yardım alabileceğiniz pek çok profesyonel bulabilirsiniz. Her adımını kendiniz yapmak istiyorsanız da bu konuda eğitim vermeye başlayan kurumlardan eğitim alabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap