İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. G7 Zirvesi Nedir?

G7 Zirvesi Nedir?

g7 zirvesi -
Reklam alanı 2

G7 Zirvesi Nedir?

G7 zirvesi, dünya ekonomisinde önemli bir alana sahip olan 7 ülke tarafından kurulmuş olan birliğe denilmektedir. Bu birliğin üyesi olan ülkeler, küresel zenginliğin %64 gibi önemli bir oranını oluşturmaktadırlar. 1975 yılından günümüze kadar ekonomik politikalar görüşmek için yıllık olarak ayarlanan bu görüşmelerde toplanmaktadırlar.

G7 Ülkeleri Hangileri?

Küresel zenginliğin büyük bir oranını oluşturan ülkelerin toplandığı G7’de aslında az çok tahmin edebileceğiniz ülkeler yer alıyor. ABD, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Japonya, Kanada ve Fransa bu birliğin içinde yer alıyor. Avrupa Birliği üyeleri olan ülkelerde G7 içerisinde temsil edilmektedir. Rusya’nın 1998 yılında bu birliğe katıldığını görmüştük. Bununla beraber G8 olarak anılmaya başlayan birlik daha sonra Rusya’nın Kırım mevzudu nedeniyle tekrar G7 olarak devam etti. Rusya, 1998-2014 yılları arasında bu birlikte yer aldığı esnada Kırım’ı ihlak ettiğinde üyeliği askıya alındı.

g7 zirvesi nedir

G7 Ne Zaman Kurulmuştur?

G7, hayatımıza ilk olarak 1975 yılında girmiştir. 1975 yılında Fransa Cumhurbaşkanı olan Giscard d’Estaing’in şu an birlikte olan ülkeleri Rambouillet’ye davet etmesiyle G7 zirvesi gerçekleştirilmiştir. Davet ile gerçekleşen bu toplantıya Fransa Cumhurbaşkanı Giscard; İtalya, Japonya, Almanya, ABD ve İngiltere’yi çağırmıştır. İlki yapılan bu toplantı içerisinde güncel ekonomik problemler ve petrol sorunu tartışılmıştır. Bu tarih sonrasında toplantılar her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.

G7 Zirvesi Ne Zaman?

12 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan toplantının ev sahipliğini İngiltere yapacak. Bu yıl olacak toplantıya yine yukarıda saydığım gibi ABD, Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Kanada ve Japonya katılım gösterecek. Pek çok detay haber sitelerinde verildi ancak toplantının henüz tam olarak hangi saatlerde yapılacağına dair bir açıklama bulunmuyor. Yine de duyurulan detaylar tüm dünyada bugün zirvenin konuşulması için yeterli oldu ülkemizde de en çok konuşulan ve aratılan konular arasına girmeyi başardı.

G7 Zirvesi 2021 Konuları Neler?

Açılımı Group of Seven olan forum, her sene olduğu gibi bu sene de herkesin ilgisini çeken konuları tartışmaya hazırlanıyor. Merkez Bankası aracılığı ile kripto para üretimi hakkında konuşulacağı düşünülen toplantıda dijital vergilendirme ve liderlerin yükselmiş olan borç sorunlarından da bahsedilecek. Kısacası G7 zirvesi bu yıl ekonomik sorunları ve kripto para piyasası konularına eğilecek.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap