İlginizi Çekebilir
SSD Disk Kullanmak
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Girişimcilik Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Girişimcilik Hakkında Merak Edilen Bilgiler

girişimcilik nedir
Reklam alanı 2

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik özellikle son yılların en popüler mesleği haline geldi. Aslında çok eski zamanlardan beri var olan bir kavram ancak biz son yıllarda büyük ve popüler girişimciler nedeniyle bu mesleğin ismini yeni duyuyoruz. Özellikle teknolojinin gelişimi ile riski üstlenen, kar amacı güden ve iş kurma nedeniyle yapılan atılımlar bu mesleği ilgi çekilir kılmıştır. Her ne kadar çok üst seviyelere çıkmış örneklerini biliyoruz ama bir o kadar da başarısızlığa açık bir alandır. Burada önemli olan gerçekten ilgi ve bilginin olduğu alanlara yönelmektedir. Bu durumu ise zeka ve beceri tamamlamaktadır. Özellikle ilgi ve bilgi eksikliği sonucunda yapılan girişimlerin sonucu hüsran olabilir.

Neden Girişimcilik Bu Kadar Popüler Oldu?

Öncelikle teknolojinin tüm dünyada etkili olması girişimcilik alanına olan ilginin artmasının en önemli sebebidir. Tabi ki buradaki en önemli paylardan biri de girişim yaptığı alanlardaki başarılı insanların basın ve medya tarafından ön plana çıkarmasıdır. Yapılan atılımın başarılı olmasıyla pek çok isim bugün hayatımızda önemli bir isim olarak anılıyor. Bu alana yönelen kişiler sadece başarı elde etmekle kalmıyor aynı zamanda maddi olarak da oldukça yüksek kazançlar elde ediyor. Yüksek kazançların da bu alanın ilgi çekici olmasının en önemli etkenleri arasında yer alıyor. Tabi ki herkes için bu durum söz konusu olmayabilir. Önemli olan doğru bir iş ya da fikir üzerinde hareket etmek.

girişimcilik
Kimler Girişimci Olabilir?

Kimler Girişimci Olabilir?

Dışarıdan baktığımızda sadece işin maddi kısmı ile ilgilenen kişilere girişimci deniliyor gibi olsa da bu tanımın altında pek çok detay bulunuyor. Atılımın yapılacağı alana girişim gerçekleştirecek kişilerin bilgi sahibi olması ve konuyla ilgileniyor olması önemlidir. Bilgiyi tamamlayabilirsiniz ancak ilgi, işin sürekliliğini sağlayacak ve heyecanınızı diri tutacaktır. Her yaşta ya da her alanda çalışıyor olabilirsiniz. Günümüzde başarılı örneklere baktığımızda yoğun iş hayatında olan kişilerin girişimciler olduğunu görüyoruz. Aldığınız eğitimler, ilgi alanlarınız, sabrınız, pazarlama konusundaki başarınız ve sorumluluk duygunuzun gelişmesi önemlidir. Bu konuda pek çok eğitim kurumundan eksik olduğunuz konuları tamamlayabilir ya da girişimcilik konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Günümüzde girişimcilik konusunda başarılı olan isimlerin ortak özellikleri de bulunuyor. Sizler için bu özellikleri bir araya getirdim. Yine de böyle bir karara vardığınızda tek bir kaynak ile yeterli kalmamalısınız. Araştırma ruhunuzun her zaman ve her şartta aktif olması önemlidir.

İşte sizin için bir araya getirdiğim ortak özellikler;

 • Motivasyon sürekliliğini sağlayın.

Unutmamanız gereken en önemli etken, motivasyondur. Yeni bir işe gireceğiniz ya da atılım yapacağınız konunun her zaman olumlu sonuçları olmayabilir. Ancak her zorluğun ardından ise yeni cevaplar bulabilirsiniz. Bu noktada devreye daimi motivasyon giriyor. Sürekli olarak motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız ve sizi düşürecek olan kişilere bir süre kulak tıkamalısınız.

 • İleri görüşlü olmaya gayret edin.

Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, ileri görüşlü olduğunu düşündüğünüz kişilere danışabilirsiniz. Atacağınız adımların sonrasını görebilmek her işte ve kararda önemlidir. Atılım gerçekleştirdiğiniz projenin ilerisi görmek ve bu duruma göre hareket etmek size her zaman size kazandıracaktır.

 • Özgüveninizi asla kaybetmeyin.

Risklerle dolu bir dünyaya adım atarken en büyük yardımcınız da özgüveniniz olacak. Tabi ki bir anda özgüven elde edilebilir bir şey değil. Ancak bu konuda araştırmalarınıza başladığınız zaman isteği olan herkesin başarılı olabildiğini görebilirsiniz. Sadece istekleriniz doğrultusunda attığınız her adım size başarıyı getirecek. Eğer kendinizi eksik hissettiğiniz bir konu varsa bu konuda pek çok uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kendi işinizin patronu olacaksınız. Bu durumda en zor olan etken ise; zamanı yönetebilmenizdir. Girişimcilik konusunda başarılı olan isimlerin konuşmalarını izlerseniz, zaman yönetimi konusunda ne kadar başarılı olduklarını görebilirsiniz. Bu konuda sizin için detaylı bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrar anlatmam gerekirse; eğer siz zamanı yönetemezseniz, zaman sizi yönetir.

 • Finans bilgilerine hakim olmalısınız.

Finansal konularda başarılı olmanız en önemli şartlar arasında yer alıyor. Eğer bu alanda bir bilginiz yoksa ekibinize bu alanda profesyonel olan bir ismi dahil edebilirsiniz. Bu adımları atarken tek olmak değil doğru bir ekip ile doğru adımlar atmak önemlidir.

 • Planlama konusuna hakimiyet.

Planlama becerisi size bu konuda başarının gelmesini sağlayacak. İşe başlamadan net bir şekilde planlama yapmanız sizi yük olan basit işlerden rahat bir şekilde kurtaracaktır.

 • Kendinizi eleştirme ve sorgulama kabiliyetine sahip olmalısınız.

Yukarıda size bu işe girerken özgüvenli olmanız gerektiğinden bahsettim. Ancak bu özgüvenin dozunu kaçırmamanız gerekiyor. Eleştirilere açık olmanız ya da kendinizi sorgulamanız sonucunda var olan hataları ve eksikleri daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. Ancak eleştirilere ve sorgulamaya açık olmadığınızda ne yazık ki kaybetmeye mahkum olursunuz.

 • İletişimin gücünü unutmayın.

Çalışanlarınızın ya da ekibinizin arasında güçlü bir iletişim bulunmalıdır. Tabi ki bu güçlü iletişimde siz de var olmalısınız. Her biri ile iletişiminizin güçlü olması onların projeye daha verimli bir katkısı olmasını sağlayacaktır.

girişimcilik-nedir

Girişimcilik Esnasında Yapılmaması Gerekenler

Uzun ve çaba gerektiren bir yola adım atıyorsunuz. Girişimcilik uzaktan bakıldığında basit bir alan gibi görülse de içeriğinde yoğun bir çalışma gerektirir. Bu çalışma esnasında hızlı bir şekilde ya da ilk olumsuzluklarda pes etmenizin size bir yararı olmayacak. Kararlı bir şekilde hataların çözümüne odaklanmanız gerekiyor. Eğer karakter olarak pes eden bir yapıya sahipseniz bu iş gerçekten sizi zorlayabilir. Pes etmeden ve bazen çözüme ulaşmadan günler ya da haftalar geçebilir. Tüm bunları göze alarak yola çıkmalısınız. Bu süreçte ise motivasyonunuzun düşmesine engel olmalısınız. Motivasyon kaybı yaşadığınızda burum ilk olarak ekibinize ve oradan projenize yansıyacaktır. Bu durumda projenizin gelişmesinin en büyük eksiğidir.

Yapılmaması gerekenler arasında son olarak tek başına tüm projenin yükünü almaya çalışmak vardır. Büyük bir proje hayali ile girdiğiniz bu işte tek başınıza olmanız sizin için olumsuzlukların başlangıcı olacaktır. Attığınız her adımda tek başınıza olmak isteyebilirsiniz ancak bu bir noktadan sonra hem motivasyonunuzu düşürecek hem de isteğinizi azaltacaktır. Sorunlara yaklaşma şeklinizde değişecektir. Kendi hatalarımızı daha zor fark edebiliriz. Ancak bir ekip kurarak ilerlediğinizde her şekilde hız kazanabilirsiniz. Girişimcilik bir ekip kurarak yapılmalıdır. Kuracağınız ekipte yer alan kişilerin farklı alanlarda uzman olmasına da dikkat etmelisiniz.

Girişimcilik İçin Kitap Önerileri

Her konuda bilgimizin olması imkansız. İlla bir eksiğinizin olmasına da gerek yok. Girişimcilik ile bilgi toplamanın size zararı değil tam aksine yararı olacaktır. Bu konuda izleyebileceğiniz filmler, belgeseller, başarılı olmuş kişilerin röportajları ve kitaplarını okuyarak yolunuzu çizebilirsiniz. Sizden önce yapılan hataların tespitini doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Ben de sizler için bu konuda yardımcı olabilecek birkaç kitabı bir araya getirdim.

 1. Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

Bu iş alanında var olan bilgilerinizi sorgulayabileceğiniz güzel bir kitap. Eric Ries kitabıyla bizlere sahada kanıtlanmış olan pek çok fikri sunuyor. Bu alanda yazılmış olan kitaplar arasında en etkilisi diyebilirim.

 1. Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Bilginin bir sınırı yoktur. Dilediğiniz kadar öğrenebilirsiniz ve öğrenmeye devam edebilirsiniz. Girişimcilik mesleği de bu bilgi açlığının bir yansıması diyebiliriz. Bu alanda ilerlemenin yolu bilgiden geçiyor. Tony Hsieh’in kaleminden çıkan bu kitap sizin yanınızda olması gereken bir kitap. Net ve yalın bir dille yazılmış olması da okumanızı oldukça hızlandıracak.

 1. Başarılı Olmak Bir Tercihtir – Rick Pitino

Başarı bir çaba olmadan elde edilmez. Bunun bilinciyle girdiğiniz bu yolda sizin gibi çabalayarak ve kendini projesine adayan kişilerle tanışabilirsiniz. Gerçek başarıyı tadanların hikayesini bu kitapta okuyabilirsiniz.

 1. Sil Baştan – David H. Hansson, Josan Fried

Kitapta sadece bu iş alanına yönelmiş olan kişileri değil aynı zamanda hayatında bir kez bile girişimcilik ile ilgili düşünmemiş kişilerin de hayatına tanık olacaksınız. Farklı ve etkileyici bir dile sahip olan bu kitabı okurken zevk alacağınız kadar bilgi sahibi de olacaksınız.

 1. Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

Amerikalıların şirketlerinin yönetim odalarında hiç mor renk olmadığını biliyor musunuz? Seth Godin sizlere bu sırrı anlatıyor. Aynı zamanda sizler için etkili bir yol çiziyor.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap