İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Grafik Tasarım Bölümü Okumak

Grafik Tasarım Bölümü Okumak

Reklam alanı 2

Grafik tasarım bölümü öğrencilerine bir mesajı görsel yolla hedef kitleye nasıl iletebileceğini öğretir. İnsanlara verilmek istenen mesajı genellikle kelimeli kullanarak anlatıyoruz. Fakat tek yolumuz bu değil. Görseller de kendimizi ifade etmemiz ve hedef kitleye bir şeyler anlatmamız için en iyi yollarımızdan birisi.  Tabi bunu nasıl yaptığımız, doğru yapıp yapmadığımız da oldukça önemli. Doğru görsel yaratılmadığı sürece, mesaj da konumuna doğru şekilde gitmez. Grafik tasarım bölümü okumak, görselin yaratıldığı sırada hedef kitleye nasıl doğru şekilde aktarılacağını bize öğretir. Tabi bunu yaparken işin içerisinde sanatsal ögeler de katılır. Yaratıcı bir kişiliğe sahip olanlar bu bölümü çok rahat bir şekilde okuyabilir.

Grafik Tasarım Bölümü Dersleri Nelerdir?

Grafik tasarım bölümünde gösterilen dersler, genellikle eğlenceli içeriklere sahip derslerdir ve bölüm de oldukça eğlenceli denilebilir. Bu bölümde gösterilen dersleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İllüstrasyon
 • Grafik Tasarım
 • Tipografi
 • Stüdyo Fotoğrafçılığı
 • Basım Teknikleri
 • Mitoloji
 • Sanat Tarihi
 • Bilgisayar Destekli Tasarım
 • Yazı
 • Grafik Tasarım Tarihi
 • Sanat Sosyolojisi

Genel olarak bu bölümde okuyanların göreceği dersler bu şekildedir. Çok fazla sayısala hitap etmeye bir bölüm olsa da kelimelerle de pek işinizin olduğu söylenemez. İşiniz tamamen görsellerle ve aklınızın içiyledir. Bu bölümde ne kadar yaratıcı olursanız o kadar iyi notlar alabilme şansına sahip olursunuz. Kendinize ve iç dünyanızda kurduklarınıza güveniyorsanız, grafik tasarım size göre bir bölüm olabilir.

Grafik Tasarım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Grafik tasarım bölümünden mezun olanlar birçok iş sahasında çalışabilme şansına sahip olurlar. Bu bölümde fotoğrafçılık üzerine de eğitim alınacağı için, fotoğrafçılık yapma şansına sahip olabilirler. Fakat esasında grafik tasarım bölümü mezunlarına reklam ajanslarında, gazetelerde ve buna benzer sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü grafik tasarım bölümü okumak, görselliğin önde olduğu tüm iş sektörlerinde çalışabilmek anlamına da gelir.

Gazetelerde çalışan grafik tasarım bölümü mezunları, genellikle gazetelerin sayfa tasarımından sorumlu olurlar. Gazetelerde sayfa tasarımı yapılabileceği gibi, reklam ajanslarında markaların reklam broşürlerinin tasarlanmasında da rolleri büyüktür. Bu tarz birçok iş sektöründe grafik tasarımcılara ihtiyaç vardır. Birçok grafik tasarım bölümü mezunu, evinden çalışabilme imkanına da sahiptir.

Grafik Tasarım Bölümünde Okumak Hangi Nitelikleri İster?

Grafik tasarım bölümünde okumak için sahip olunması gereken nitelikler, tamamıyla görsel niteliklere dayanmaktadır. Bunları daha ayrıntılı sıralamak gerekirse;

 • Bu bölümü okuyorsanız ya da okumak istiyorsanız, renk algınız çok iyi olmalıdır.
 • Yaratıcılığınızın her defasında altınızı çizerek söylediğimiz gibi gelişmiş olması istenir.
 • Hayal gücünüz ne kadar zengin olursa tasarımlarınızla o kadar dikkat çekebilirsiniz.
 • Teknolojiyi yakında takip etmek, yeni çıkan reklamlardan haberdar olmak sizi bir adım öne taşır.
 • Tasarımda bir arada kullandıkları renkler ve görseller arasında gerekli bağı kurabilmeliler.

Bu özelliklere sahipseniz, grafik tasarım bölümü okumak için uygunsunuz demektir. Bu bölümde en çok ihtiyaç duyacağınız şeyin hayal gücünüz olduğunu bilmelisiniz.

Grafik Tasarım Bölümü Hangi Üniversitelerde Okunmalı?

Grafik tasarım bölümünün olduğu üniversiteler oldukça fazladır ve bu konuda pek çok seçenek sunulur. Fakat gerçekten iyi bir eğitim almak isteyenler için öne çıkan birkaç üniversite vardır. Ülkemizde bu bölümü okumak isteyenlere en çok önerilen üniversitelerden birisi, Anadolu Üniversitesi olarak öne çıkar. Anadolu Üniversitesi ile birlikte ismine en çok rastlayabileceğiniz ikinci üniversite, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olacaktır. Elbette bu ikisi dışında da oldukça iyi grafik tasarım bölümüne sahip üniversiteler var. Fakat grafik tasarım bölümü okumak için en iyileri hangileri diye sorulduğunda, bu ikisinin ismi mutlaka geçer.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap