İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Deprem Esnasında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Deprem Esnasında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

1
Reklam alanı 2

Yaşanan kayıpların önüne geçmek adına etkili pek çok mobil uygulama bulunuyor. Yalnızca deprem için değil doğal afetlerin söz konusu olduğu durumlarda mobil uygulamalar etkili olabilir. Ülkemizin de deprem gibi bir sorunu olduğunu düşündüğümüzde bu uygulamaları cep telefonuna indirmek faydalı olabilir. Sizin için bunları bir araya getirdim. İşte o uygulamalar:

AKUT Güvendeyim

Herhangi bir doğal afet esnasında bu uygulama üzerinden belirlediğiniz kişilere kısa mesaj gönderebilirsiniz. Mobil hatların böyle durumlarda ulaşımı imkansız hale getirmesi düşünüldüğünde belirlediğiniz kişilere güvende olduğunuza dair mesajınızı iletmek için oldukça iyi bir seçenek. Bu uygulamanın kullanımı esnasında internet olmasına da gerek yok. Bu durumu da işlevselliğini artırıyor. Kullanımı da oldukça basit. Tek bir butona tıklıyorsunuz ve konumunuz önceden bu şekilde belirlemiş olduğunuz kişilere iletiliyor.

Bridgefy

Mobil uygulamalar arasında etkili olan Bridgefy uygulaması ile yaklaşık 50 metre uzaklığında bulunan yakınlarınıza mesaj gönderebilirsiniz. Üstteki uygulama gibi burada da şebekelerin kesilmesi etkisiz oluyor. Bluetooth teknolojisi ile uzaktaki kişilere mesaj gönderebiliyorsunuz. Ayrıca ne kadar fazla bu uygulamayı kullanan kişi olursa bir o kadar kapsama alanı artış gösteriyor. Şu an yalnızca İngilizce dilinde hizmet veriyor. İlerleyen günlerde belki dil seçeneği de olur.

Whistle

Bu uygulamanın özelliği bir düdük görevi görmesi diyebilirim. Haliyle telefonunuzdan nerede olursanız olun yüksek bir ses çıkarmanıza yardımcı olacak. Telefonlara indirmekte büyük fayda var. Doğal afetler esnasında yardımcı olabilir. Yanınızda bir düdük taşımayabilirsiniz ya da o an panikle onu alamayabilirsiniz. Telefonunuz sayesinde düdüğe ihtiyacınız bile kalmayabilir. Uygulamanın kullanımı da oldukça basit.

Life 360

Life 360 daha çok takip uygulaması diyebilirim. Bu uygulama üzerinden yakınlarınızın şarj durumunu ve konumunu görebiliyorsunuz. Tabi ki şebekelerin kitlenmesi söz konusu olduğunda ne kadar işlevsel olacak bu durum tartışılır. Bu nedenle yukarıda yer alan uygulamalara öncelik verebilirsiniz.

MeshTalk

MeshTalk uygulaması Oppo markası tarafından geliştirilen bir uygulamadır. En iyi tarafı ise burada da şebeke ya da Wifi için ihtiyaca duyulmuyor. Yaklaşık 3 kilo metrelik bir alan içerisinde video, metin ve fotoğraflar gönderebilirsiniz.

Voxer

Voxer uygulamasının kullanımı için ne yazık ki internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Bu uygulama ile telefonunuzu bir nevi telsiz haline getiriyorsunuz. Bu da sizin etrafınızdaki insanlarla iletişiminizi sağlıyor.

Önerdiğim uygulamaları telefonunuza indirerek bir deneme yapabilirsiniz. Böylece hangisinin daha iyi olduğuna siz karar verirsiniz. Önemli olan herhangi birinin telefonunuzda her zaman bulunması. Kimse kötü durumlar ile karşılaşmak istemez ancak önlem almak adına indirmekte fayda var. Sizin de başka kullanıp memnun kaldığınız uygulamalar varsa yorumlara yazabilirsiniz.

 

 

 

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap