İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Home Office Çalışmanın Faydaları Neler?

Home Office Çalışmanın Faydaları Neler?

Home Office
Reklam alanı 2

Home Office yani uzaktan çalışma şekli dijitalleşen dünyanın yeni bir çalışma modeli olarak hayatımızda yer edindi. Son dönemde ise pandemi ile beraber şirketlerin bir kısmı bu çalışma şeklinde devam etti. Tabi normalleşme süreci ile tekrar eski çalışma sistemine dönen pek çok şirket var. Aynı zamanda bu çalışma şeklinin çalışanlar üzerinde olumlu etkisini fark ederek bu sisteme devam eden şirketler de var. Tabi uzaktan çalışma denildiğinde illa ki bir şirkete bağlı olmayı düşünmek hata olur. Freelancer olarak bireysel bir çalışmayı da bu şekilde yönetebilirsiniz. Önemli olan sadece çalışmanız için gerekli unsurların elinizde olmasıdır.

Home Office Nedir?

Evden, kafeden ya da istediği yerden kişinin çalışmaya devam etmesi için var olan müthiş bir sistemdir. Ülkemizde tercih edilme bakımından çok eski zamanlara gitmese de dünyada uzun yıllardır az çok var olan bir sistem. Özellikle çalışanlar üzerinde olumlu bir performans yükselişine neden olması nedeniyle tercih edildiği görülmektedir. Pandemi sürecinde ise çalışanların kendilerini riske atmadan çalışabilmesi için en uygun çalışma sistemidir.

Home Office Tasarımı Önemli Mi?

Kısaca cevap vermem gerekirse, evet önemli. Bu alanda saatlerinizi geçireceğiniz düşünüldüğünde tasarım basite alınmayacak bir konu. Tabi evinizin bir odasını çalışma için ayırma gibi durumlar söz konusu olmayabilir. Home Office için illa bir oda ayırmak zorunlu değil. Evinizde bir köşeyi de kendiniz için çalışma köşesi yapabilirsiniz. Bu alanı düzenlerken mümkün olduğunca dikkatinizi dağıtmayan sade ürünler kullanmalısınız. Detaylı olarak bir başka yazımda Home Office tasarımı hakkında yazı yazmıştım. Buraya tıklayarak o yazıyı okuyabilirsiniz.

Uzaktan Çalışma Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzaktan çalışma şekli tabi ki oldukça rahat olabileceğimiz bir seçenek. Ancak burada kendi kurallarınızı kendiniz belirlemelisiniz. Mesela herkes eşofmanlar ile çalışma düzenini oturtamayabilir. Bir türlü çalışmak için odaklanamayabilirsiniz. Böyle olduğunda her sabah kalktığınızda iş kıyafetleri giyerek çalışma masanıza geçebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da molasız çalışmak. Özellikle Home Office şekli ile ne yazık ki çalışma süreleri de ister istemez uzuyor ya da uzayabiliyor. Uzamasa da tüm gün bir masanın başında oturmak pek iyi bir seçenek değildir. Özellikle sağlığınız için olumsuz bir etkisi olabilir. Bu nedenle kendinize ve çalışmanıza göre kısa molalar vermeyi ihmal etmemelisiniz. Sürekli mola verdiğinizde dikkatiniz dağılabilir. Bu nedenle kendiniz için bir çizelge oluşturabilirsiniz.

Çalışma masanızı ve sandalyenizin sizi uzun süre çalışmada yormayacak olması da önemlidir. Omurganız için sandalye tercihinizi dikkatli yapmalısınız. Sandalye konforu önemlidir. Masanızın ise yüksekliğini kendi boyunuza ve çalışma rahatlığınıza göre ayarlamalısınız. Masanızın üzerinde kullandığınız objelerin de sizi rahatsız etmeyecek renklerde olması önemli. Burada sadeliği tercih edebilirsiniz. Çalışma masanızın karşısında da dikkat dağıtıcı unsurlar olmamasına dikkat edin.

Woman sitting on a sofa and using a laptop.

Home Office Çalışmanın Faydaları

Home Office çalışmanın faydaları bireysel ve işverenler için olmak üzere iki ayrı başlıkta incelenebilir.

Uzaktan çalışmanın bireysel faydaları:

 • İlk avantajı tabi ki zaman yönetiminde kazançlı olmasıdır. Normal çalışma tarzından en önemli farkı da vakit kaybının olmamasıdır. Yol ve benzeri nedenler ile vakit kaybetmeden çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Çalışma yönetiminizi tamamen kendiniz yapıyorsunuz. Başkasının belirlediği çalışma süresine göre çalışmanıza gerek yoktur. Gün içinde en verimli olduğunuz dönemlerde çalışarak çalışmanızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.
 • Uzaktan çalışma tarzı ile sosyal hayatınıza daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Özellikle normal zamanlı bir işte çalışırken bu durum oldukça zor.
 • Çalışma alanınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Bir ofis ortamında bunu kısıtlı bir şekilde yapabilirsiniz. Evinizde ise alanınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.
 • Mola sürelerini belirlemek sizin elinizde! Bildiğimiz gibi iş hayatında bu süreleri belirlemede çalışanın pek fazla etkisi olmuyor.
 • Evinizde kendi yemeğinizi pişirebilir ve daha sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Uzaktan çalışmanın işveren için faydaları:

 • Bir ofis için yapılacak harcamalar düşünüldüğünde işverenler için Home Office demek tasarruf demektir. Tüm harcamalar yarı yarıya hatta daha fazla azalıyor.
 • Ofis içerisinde herhangi bir sorun olmasının önüne geçiliyor. Bu şekilde de az ama sağlam bir iletişim söz konusu oluyor.
 • Yapılan araştırmalara bakıldığında çalışanlar, uzaktan çalışma şekli ile daha fazla verimli oluyor. Performansları yükseliyor ve ortaya daha iyi bir sonuç çıkıyor.

Home Office Çalışmanın Zararları

Yararları olduğu gibi uzaktan çalışmanın zararları ya da olumsuz yönleri de var. Çalışanlar için çalışma süreleri normal süreden daha fazla uzayabiliyor. Böylece bu çalışma şeklinden elde edeceği avantajlar neredeyse yok oluyor. Uzun saatler çalışmak da bu çalışma şeklini pek tercih edilebilir kılmıyor. Bazen iş veren kaynaklı olarak mola sürelerinin azaltılması hatta olmaması gerekebiliyor.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap