İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Home Office Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Home Office Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Home Office Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Reklam alanı 2

Daha sakin ve huzurlu bir çalışma gerçekleştirmek isteyen kişiler artık günümüzde home office tercihine yoğunlaşıyor. İnternet üzerinden de pek çok işin halledilmesi ve iş alanlarının internet üzerinden yürümesi ile bu çalışma şekli yaygın bir hale geldi. Tüm dünyayı sarmış olan Covid-19 sonrasında da hem iş verenler hem de çalışanlar evden çalışma tarzını benimsemeye başladılar. Bir anda hızlı bir şekilde popüler olan bu çalışma şekli için birbirinden farklı çalışma düzeni hakim. Her ne kadar daha rahat bir çalışma şekli olarak ön plana çıkıyor olsa da verimli bir çalışma için home office tasarımı da oldukça önemlidir.

Home Office Çalışmanın Avantajları Nedir?

Yapılan araştırmalara göre home office çalışma şekli her gün ofise ya da çalışma alanına kapanan bir çalışma halinden daha verimlidir. Daha kısa sürede zaman yönetimi ile verimli bir çalışma süreci bu şekilde ilerlemektedir. Öncelikle iş veren için çalışanların verimli bir çalışma süresi geçirmesi önemlidir. 12 saat boyunca ofis ortamında çalışan bir kişinin 12 saatini de verimli geçirmesi neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda çalışma ortamı tasarımları da çalışanların verimini etkilemektedir. Herkesin her durumda çalışamadığı bir gerçektir. Home office tasarımı burada önemli bir fark yaratmaktadır. Çalışanlar bu çalışma tipinde kendileri için en verimli ortamı oluşturabilir. Rahat ve huzurlu bir şekilde verimli aynı zamanda daha fazla aktif çalışabilirler.

İnternet üzerinden tüm iletişimlerin sağlanması, mail yoluyla haberleşme, Skype gibi programlar üzerinden toplantılar düzenleme gibi seçeneklerin de artması ile hem çalışan hem iş veren için işler daha da kolaylaşmaktadır. Bu salgın hastalık döneminde de pek çok çalışma şeklinin home office ile yürütülebileceği görülmüştür. Üstelik çalışanların 12 saatte yapması beklenen işlerin daha kısa sürede ortaya çıkışı da bu çalışma tarzıyla görülmektedir. Ev ortamından çalışmalarını yürüten çalışanlar daha huzurlu bir çalışma hayatına sahip oluyor. Bu durumda sonucunda işe yansıyor.

Ofis ortamındaki kalabalık, çalışma ve konuşma sesleri gibi pek çok dış etken sizin çalışmanızı olumsuz şekilde etkileyebilir. Ancak home office çalışma şeklinde bu sorun ortadan kalkmaktadır. Her gün çalışma alanınıza giderken yolda harcayacağınız zaman kaybını home office çalışma şeklinde kazanmış olursunuz. Hazırlanma ya da yol gibi nedenlerle vakit kaybın gerek kalmaz. Gün içinde molalarınızı kendinize göre belirleyebilir hatta aralarda kısa sürelerle kestirebilirsiniz. İstediğiniz müziklerle çalışabilir ya da sıfır ses ortamını sağlayabilirsiniz.

Home Office Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Home Office Tasarımı Neden Önemlidir?

Home office tasarımı çalışma esnasındaki verimliliği artırmaktadır. Klasik ve sıkıcı renkler ile donanmış bir ofis yerine kişilerin zevklerine göre düzenlenmiş bir çalışma alanı her durumda çalışmaları olumlu şekilde etkileyecektir. Evinizde çalışmaya karar verdiğinizde öncelikle masanızı ve çalışma alanınızı ferah bir ortama dönüştürmenizde fayda var. Böylece odak noktanızı kaybetmeyecek ve çalışmanıza odaklanabileceksiniz. Zihninizi yoracak olan ve dikkatinizi dağıtabilecek olan süs eşyalarını görebileceğiniz alanlardan uzaklaştırmalısınız. Sade ve şık bir home office yaratmak sizin elinizde.

Home Office Tasarımında Mutlaka Olması Gerekenler

Öncelikle home office tasarımı sürecine başlamadan önce kullanacağınız odanın ışığını ayarlamalısınız. Kullanacağınız ışıklandırmanın sizin uykunuzu getirmeyecek ve aynı zamanda sizi yormayacak bir tercih olması önemlidir. Çok fazla bütçenizi bu işe ayırmanıza gerek yok. Sadece basit düzenlemelerle zevkli bir şekilde çalışabileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Rahat bir çalışma masası, dosyalarınızı toplayabileceğiniz dolap ya da raflar ve tam bir ofis ortamı istiyorsanız bir koltuk ile istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Çalışma sandalyenizin rahat olması da önemlidir. Kullanacağınız çalışma masanızın sizin boyunuza göre ayarlı olması eğer mümkün değilse sandalye ile bu durumu kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Çalışma masasının en uygun durumu sizin göğüs kafesi ve belinizin arasında olmasıdır.

Mobilyalarınızın renklerinin özellikle sade ve göz yormayan renkler olmasına özen göstermelisiniz. Bu renkler özellikle kahverengi ve siyah olabilir. Çalışma masasında ya da mobilyalarda bu renkleri kullanabilirsiniz. Ancak tüm alanı bu renklerde ayarlamanızı tavsiye etmem. Sıkıcı ve bunaltıcı bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Masanızda ya da görebileceğiniz bir noktada canlı bitki bulundurmak size iyi gelecek ve iyi hissettirecektir. Eğer çalışma için kullanacağınız alan küçük ise; minimal bir home office tasarımı yapabilirsiniz. Bu durumda evinizin en sevdiğiniz köşesini kendinize ayırabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap