İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sunucu seçerken
Reklam alanı 3

Bir web site kurulumu esnasında domain yani alan adı satın almak ilk adımdır. İkinci ve mecburi adımı ise web sitenizin dosyalarının barınacağı bir hosting satın almanızdır. Hosting içerisinde html, php, fotoğraflar gibi tüm dosyalar satın aldığınız hostinglarda bulunmaktadır. Hosting seçimi yaparken de bu önemine uygun bir şekilde tercih yapılmalıdır. Kesin bir karar verme aşamasından önce seçenekler incelenmelidir. Tabi ki çalıştığınız firmadan hoşnut kalmadığınız zaman hostingnuzu taşıyabilirsiniz. Ancak başlangıçta doğru hostingler ile başlamak ilerleyen zamanlarda performans kayıplarını önleyecektir.

Hosting Seçimi Neden Önemlidir?

Öncelikle web sitenize ait olan dosyaları, fotoğrafları ve birçok web sitesi verisinin burada barındırıldığını unutmamalısınız. Bir web sitesinin yayında olması için gerekli ikinci adımdır. Kaliteli ve kullanışlı olması sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılar içinde büyük önem taşımaktadır. Hosting seçiminde kaliteyi bilgisayar satın alıyor gibi düşünebilirsiniz. Hosting için gelişmiş bir bilgisayar örneği verilebilir. Bilgisayar satın almadan önce incelediğiniz ram, kalite, hız, harddisk gibi özellikleri hosting satın alırken de önemsemelisiniz. Bu özelliklerin yüksek ve verimli olması sonucunda yayınlama kalitesi de artacaktır.

sunucu seçerken

Hosting Paketleri Hangi Kriterlere Göre Belirlenmelidir?

Hosting firmalarının da bilgisayar seçenekleri gibi farklı özelliklerde seçenekleri vardır. Bu seçenekleri Hosting paketleri olarak kullanıcılarına sunar. Paketler arasından en uygununu seçmeniz sizin ve web siteniz adına önemlidir. Paket tercihlerini aradığınız özellikler doğrultusunda belirlemelisiniz. Bu özellikleri etkileyen en önemli unsur, web sitenizin nasıl bir temasının olacağıdır. Basit bir blog ya da kapsamlı bir web site kurulumunda aynı hosting paketleri kullanılmamaktadır. Yayınlanacak olan web sitenin doğrultusunda hosting paketinizi tercih etmelisiniz. Bu durumuna karar verirken zorlanıyorsanız öncelikle ihtiyacınız özellikleri çıkarabilirsiniz. İhtiyacınız olan özellikler sonrasında web siteniz için en uygun paketi seçebilirsiniz. Satın alma işlemi öncesinde de firmaların destek bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Özellikle bunlara dikkat etmelisiniz;

-Projenizde kullanıcağınız yazılım diline göre hosting seçmelisiniz. Yazılımınızı PHP ile geliştirdiyseniz LINUX sunucuyu seçmeniz gerekirken ASP ile geliştirdiğiniz yazılım için WİNDOWS sunucuyu tercih etmelisiniz.

-Projenizde kullandığınız resim, video boyutlarına göre hostingin alanını seçmeniz gerekiyor. Eğer çok resim, video veya müzik barındırıcaksanız alanı yüksek olan bir hostingi tercih etmelisiniz. (Çoğu hosting firması paylaşımlı sunucu kullandığı için alanınızda müzik veya video kullanmanıza izin vermez).

– Küçük projeleriniz için büyük trafikli hosting paketlerini almayın.

– Hosting firmanızı belirlerken internetten firmayı araştırmayı unutmayın.

– Hosting kontrol panelinizin kullanışlı olmasıda önemli.

Piyasada kullanılan yaygın kontrol panelleri;

-cPanel

-Plesk

-DirectAdmin

-MaestroPanel

Hatalı Hosting Seçimi Siteyi Nasıl Etkiler?

Hatalı hosting seçimi özellikle trafik hedefi yüksek bir web sitesinin ilerlemesini olumsuz yönde etkileyecektir. Olumsuz etki sonucunda kullanıcılar sitenize uzun süre ulaşamayabilir. Arama sonuçlarında sıralamanız etkilenebilir. Marka bilinirliği de olumsuz etkilenecektir. Uzun ömürlü projelerde bu hatalar her yönden hedeflere zarar vermektedir.

Reklam alanı 5
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap