İlginizi Çekebilir
html_nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Web Tasarım
  3. HTML Etiketleri ve Anlamları

HTML Etiketleri ve Anlamları

Reklam alanı 2

HTML, oluşturduğunuz web sayfasının kullanıcılar tarafından görüntülenmesini sağlayan bir metin işaretleme dilidir. Bu dili etkin kullanabilmek için geliştirilen etiketler ile web sayfanızda istediğiniz doğrultuda değişiklikler elde edebilmeniz mümkündür. HTML etiketleri “Html” kodunun genişletilmesi ile karşımıza çıkmaktadır. “Html” web sayfasında bulunan bütün etiketleri bünyesinde barındıran, kodlama işlemi başlatılan sayfada başlangıç ve bitiş kısımlarında bulunan etiketin adıdır. Bu etiketleri kullanarak sayfanızda yapacağınız değişikliklerin tarayıcılarda görüntülenmesini sağlarsınız.

Bir diğer etiket “head” etiketidir. Head etiketi, hazırladığınız web sayfanız ile alakalı olan içeriklerin ve tanımlamaların bulunduğu kısmı ifade etmektedir. Bu alanda düzenleyeceğiniz kodlar web sayfanızda görüntülenebilir kodlar arasında yer bulmaz. Kullanılan bir diğer etiket ise “body” etiketidir. Body etiketi ise siteye girecek kullanıcıların görüntüleyebileceği alanda yapılacak düzenlemeleri ifade etmektedir. Kullandığınız çoğu etiket bu bölümde yer almaktadır. Burada yer alan tüm etiketler siteyi ziyaret edecek kişilerin görebileceği nitelikteki değişiklikleri ifade etmektedir.

Metin Etiketleri Ne Anlama Gelir?

HTML içerisinde tag açılarak eklenen bu etiketler web sitenizde yer alan sayfalardaki metinlerin düzenlenmesinde kullanılmaktadır. Metne başlık ekleme gibi bir niyetiniz var ise kullanacağınız etiket “h” etiketidir. Sayfada yer alacak bütün başlıkları büyükten küçüğe doğru sıralamanız gerekir. En büyük başlığı “h1” etiketi kullanarak sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Sayfada yer alan bazı ibareler kalın harflerle yazıldığı zaman daha çok dikkat çekici hale getirilmektedir. Genellikle kullanacağınız metin içerisinde bulunan anahtar kelimeler söz konusu olduğunda kalın harflerle yazma işlemini gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz. Sayfada yer alan metinde kalın harfler kullanmak istiyorsanız İngilizce bold’tan gelen “b” harfini etiket olarak kullanarak yazılarınızı kalınlaştırabilirsiniz.

İtalik bir yazı genellikle alıntı yapıldığı zaman kullanılmaktadır. Bu etiketi kullanırken yapmanız gereken şey tag açarak “ı” harfini kullanmaktır. Böylelikle metin içerisinde vurgulamak istediğiniz alan ya da alıntı yaptığınız kısım italik hale getirilmiş olacaktır. Yazdığınız metnin altını çizmek istiyorsanız Underline kelimesinin baş harfini kullanarak istediğiniz alanın altını çizili hale getirebilirsiniz.

Metninizi renklendirmek istiyorsanız 1 ila 7 arasında değişim gösteren parametreleri tag içerisine entegre ederek renk değişimi elde edebilirsiniz. Böylelikle sitenizde yer alan bütün metinler HTML ile şekillendirilmiş olacaktır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap