İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. CSS
  3. HTML ve CSS ile Web Sayfası Oluşturma

HTML ve CSS ile Web Sayfası Oluşturma

unnamed file.html
Reklam alanı 2

Web sayfası oluşturmak isteyen kişilerin karşılaştıkları iki terim söz konusudur: HTML ve CSS. Bu iki dil, günümüzde görüntülediğimiz çoğu web sayfasının oluşturulmasını ve görüntülenmesini sağlamaktadır. Bilinmesi gereken ilk şey HTML sayesinde oluşturduğunuz web sayfasının tarayıcılar tarafından görüntülenebilir hale geldiğini, bu web sayfasındaki gerekli düzenlemelerin ise CSS ile gerçekleştiğini bilmektir. HTML sayesinde işaretli metin kullanarak bir web sayfası elde etmeniz mümkündür, ancak elde edilen bu web sayfasının dinamik yapılı değil statik yapılı bir web sayfası olacağı unutulmamalıdır. Yani günümüzde tek tıkla halledilebilecek derecedeki işlemleri daha uzun yollardan gerçekleştirmenize neden olacağı unutulmamalıdır. CSS ile ise web sayfanızı ziyaret edecek kullanıcılar tarafından bu ziyaret esnasında yaşanacak görüntülenmelerin nasıl olacağını tasarlamanız söz konusu olacaktır.

HTML ve CSS

HTML ve CSS ile Web Sayfası Nasıl Oluşturulur?

HTML ve CSS ile web sayfası oluşturma çeşitli kaynaklardan öğrenilmesi gereken yöntemleri içerisinde barındıran, kod yazılımı ile ilgilenmeyen kişileri zorlayan yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle HTML ile oluşturduğunuz web sayfalarının içeriğinde değişiklik yapabilmek için sunucuya bağlanarak HTML üzerinde çeşitli değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Haliyle teknoloji açısından yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin bu tarz işlemleri yapması zorlayıcıdır.

HTML ile bir web sayfası oluşturmak istiyorsanız öncelikle etiketlerinizi yazabileceğiniz bir platformda başlamanız önerilmektedir. Bu her bilgisayarda yüklü olan Not Defteri programında dahi uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu yöntemle bir web sayfası oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak etiketlerden yararlanmanız gerekmektedir. Etiketler “<>” işaretleri kullanılarak oluşturulmaktadır. Bu tag içerisine muhakkak “head” ve “body” etiketleri de yerleştirilmelidir. Çünkü bu kodlar sayesinde web sayfanız tarayıcıda görüntülenebilir hale gelecektir. Bu tarz etiketleri Not Defteri gibi uygulamalarda yerleştirirken kaydetme durumunda dikkat etmeniz gereken şey kaydetme uzantısıdır. Uzantının muhakkak “html” dokümanı olarak kaydedilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tarayıcınızda görüntüleme olanağını sağlayamazsınız.

HTML ve CSS ile web sayfası oluşturma isteğiniz varsa CSS ile bir web sayfası tasarımı yaparak HTML içerisinde tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz. Web sayfanızın görünümünü, içeriğinde bulunan unsurların ne doğrultuda yapılacağını, kısacası sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar için bir tema oluşturabilmeniz mümkündür. Gerçekleştirdiğiniz bu tasarım HTML aracılığı ile tarayıcıda görüntülenebilir hale getirilir ve kullanıcılar ile buluşturulur.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap