İlginizi Çekebilir
ssl
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

ikinci el
Reklam alanı 2

İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Ekonomik şartlarında getirdiği sıkıntılar cihaz fiyatlarını özellikle de telefon fiyatlarında artış gösterdi. Günümüzde yaşanılan bu sıkıntılar doğrultusunda İphone modellerinin ve serilerinin fiyatları da iki katına çıktı. Nerdeyse bu fiyat asgari ücrette çalışan birinin 4 aylık maaşına denk gelmektedir. Bu sebep ile İphone alacak olan biri sıfır bir telefon almak yerine ikinci el telefonları tercih etmektedir. Peki, İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Yeni bir telefon almak için aylarca para biriktirmek gerekir. Bundan dolayı ikinci el iphone piyasada sıfırından nazaran daha uygun fiyata satılmaktadır. İphone ikinci el telefon alırken mutlaka telefonu görmek gerekmektedir. Kişi satışa çıkardığı telefonun özellikleri mutlaka alıcı ile paylaşmalıdır.

ikinci el

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Sorusu ikinci el İphone alırken çoğu kişiyi endişelendirmektedir. Bu yüzden ikinci el telefon alırken birçok noktaya dikkat edilmelidir. Öncelikle cihazı satın alınacak kişi ile yüz yüze görüşülmeli ve cihazı yakından incelenmelidir. Cihazı satın alınacak olan kişiden kimlik fotokopisinin üzerine imei numaralı İphone model cihazın satın alınacak günü ile birlikte tarihi belirtilmeli ve yasal sorumlulukların satacak olan kişiye ait olacağına dair bir sözleşme imzalanmalıdır. Bu işlemin yapılması ise cihazın geçmişe dönük herhangi bir adli soruşturması var ise incelenmesi gibi durumlarda cihazı satın alacak kişiyi garanti altına almaktadır.

Ayrıca ikinci el bir Iphone cihazı alırken telefonun kulaklık, şarj aleti gibi aksesuarları da ihmal etmemek gerekmektedir. Kulaklık ve şarj aletlerinin de sağlam olması ve hiçbir arızası bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca ikinci el İphone sorunlarından bir tanesi de cihazın yandaki tuşlarının bozulmasıdır. Bu yüzden cihazda ilk bakılması yerlerden bir tanesi yan tuşlardır. Cihaz açılmalı ve yan tuşların çalışıp çalışmadığına bakılması gerekmektedir. Ayrıca ekran açıldığı sıralarda ekranın dokunmatik özelliğine bakılmalı ve hasarı olup olmadığına bakılmalıdır.

İphone İkinci El Cihazın Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Alınacak olan ikinci el İphone cihazının tamamen çalışıp çalışmadığından emin olunması gerekmektedir. Bu yüzden cihazı tamamen teste sokmak alıcı olan kişinin sorun yaşamasını minimuma indirecektir. Telefon markaları ne olursa olsun her cihazda aranan özelliklerden bir tanesi de telefon şarjının ne kadar dayandığıdır. İphone cihazının şarjının ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmek için Battery Life gibi uygulamaları ile cihazın pilinin ne kadar dayandığı öğrenilebilir. Telefonun şarj edilebilirliğini ve şarj cihazının çalışıp çalışmadığını öğrenebilmek için telefonu şarja takılmalıdır. Ayrıca şarjda takılı kaldığı süre boyunca 7-10 dakikada 5 birim şarj olunuyorsa cihaz normaldir.

Wireless, bluetooth, Gbs ve şebeke alıcılarını kontrol etmek gereklidir. İkinci el İphone telefonu şebeke konusunda başka bir cihaz ile karşılaştırmak gerekmektedir. İki telefonda da ağ erişimi kolay oluyorsa cihazda bir sorun yok demektir. Hoparlör, kamera gibi sistemlerinde kontrolden geçmesi çok önemlidir. Cihazın sesinin çıkıp çıkmadığı başka bir telefonu arayarak kontrol edilmelidir.

İkinci El İphone Cihazlarında Neden İcloud Kontrolü Yapılmalıdır?

Her cihazın kendine göre çalışma sistemleri vardır. Her marka kendi özelliğine göre çalışır veya fabrika ayarlarına dönmek için bir uygulaması bulunur. İkinci el İphone cihazlarında atlanılmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi de iCloud uygulamamasıdır. Bu uygulama asla atlanılmaması gereken konulardan biridir. İCloud şifresi unutulan bir İphone cihazı hiçbir işlev yapamaz duruma gelir. Alınan ikinci el İphone cihazlarında bu uygulama cihazı sıfırlamak için çok önemlidir.

Cihazın iCloud şifresinin var olup olmadığını ayarlar bölümüne giriş yaparak en üst kısımda Apple kimliği yazan yere giriş yapılarak,  iCloud bölümüne geçiş yapılmalıdır. Geçiş yapılan kısımda İphone’umu bul uygulaması açık ise cihazı satan kişiye kapatmasını, eğer kapalı ise cihazı normal bir şekilde sıfırlamalıdır. Cihazı iCloud adresinden kapalı konuma getirdikten sonra fabrika ayarlarına dönmeli ve ana ekran kurulumu yapılmalıdır.

İkinci El İphone Nereden Alınır?

İkinci el İphone telefon almanın bir sürü yolları ve uygulamaları bulunmaktadır. Çok fazla seçeneği olan İphone Sahibinden, Gittigidiyor’dan veya Letgo gibi güvenilir uygulamalardan alınabilir. Letgo gibi uygulamalarda bulunan konum sistemi sayesinde ikinci el İphone alacak olan kişi kendisine en yakın olan İphone sahibini bulabilir ve cihazı görme fırsatı bulabilmektedir. Veya bu işler ile ilgilenen ikinci el telofon satan şirketlerden de alınabilir. Bu şirketlerde de telefonu yakından görebilir ve telefonu inceleme fırsatı bulunabilmektedir.

İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? kinci el telefonları almadan önce oluşabilecek sorunları göz önünde bulundurmak önemlidir. Cihazın herhangi bir sorunu olup olmadığını, arıza kaydını, garantisini ve cihazın kendisini kontrol etmenin faydası vardır. Bu yüzden cihazı birebir görmek hasarı ve oluşabilecek sıkıntıları en aza indirmektedir. Cihazı yüz yüze görmenin en büyük avantajlarından bir tanesi cihazın her hangi bir sıkıntısı olup olmadığını ve içeriğini gezerek özelliklerini kontrol etmek satıcıya ve alıcıya artı puan kazandıracaktır.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap