1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. IMEI Kayıt İşlemleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

IMEI Kayıt İşlemleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Reklam alanı 2

2019 yılında Türkiye Büyük Meclisi tarafından kabul edilen ve Resmi Gazete de yayınlanan karar doğrultusunda diğer ülkelerden getirilen telefonları sadece kendi pasaportunuzun üzerine kaydettirebileceksiniz. Bu karar ile birlikte kişilerin getirdikleri telefonu başkasının pasaportunun üzerine kaydetme süreci tamamen ortadan kalkmış oldu. Pasaporta işlenen telefonların kaydı 2 yıl boyunca aktif olarak kalıyordu ancak bu karar ile birlikte 3 yıla çıkarıldı. Tabii ki bu doğrultuda şartlarda daha fazla ağırlaştırıldı.

IMEI Numarası Nedir?

Dünyada “The Mobile Equipment Identity” olarak bilinen Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimlik Numarası, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin kimliğidir. Bu numaranın kullanılmasındaki en önemli sebep teknolojik cihazlarda yapılan hırsızlıkların ortadan kaldırılmasıdır.

IMEI Kayıt İşlemine Getirilen Yeni Şartlar

İçeriğimizin girişinde yeni kabul edilen kanun ile birlikte telefonların yurtdışından getirilmesi durumunda telefonu kullanabilmek için gereken şartlar belirlenmiştir. Bu şartların telefon getiren kişiye birçok kısıtlamayı da beraberinde getirdiği söylenebilir.

Bu şartlara örnek vermek gerekirse;

  1. Telefonu getiren kişi telefonu sadece kendi pasaportunun üzerine kaydettirebilir.
  2. Kişi telefonu satmak isterse satın alan kişi telefonu kendi pasaportuna kaydettirmelidir.
  3. Telefon kimin üzerine kayıtlıysa sadece o kişinin üzerine kayıtlı hatlar telefonda aktif hale getiriliyor.

IMEI Kaydı Nasıl ve Nereden Yapılır?

Bir kişi yurtdışına gitti ve yurtdışından ülkemize telefon ve bilgisayar gibi herhangi bir elektronik cihaz getirdiyse bu cihazın mutlaka kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Bu kaydın cihazın Türkiye’ye girişinin hemen ardından 120 gün sonrasına kadar yaptırılmış olması gerekiyor. Aksi halde telefon kullanıma kapatılacaktır.

İlginizi Çekebilir : Uygun Fiyatlı Akıllı Telefon Önerileri

IMEI Kaydı İçin Neler Gerekiyor?

Telefonunuzu pasaportunuza kayıt ettirmek için yapmanız gereken en önemli şey ilk olarak IMEI numaranızı öğrenmektir. Bunu takip eden işlemler aşağıda belirtilmiştir.

  1. IMEI numarası bulunduktan sonra kayıt tarihinizde kayıt ücreti ne kadar ise o kayıt ücretini ödemelisiniz.
  2. Ödeme yaptığınız dekontu kaybetmeyin.
  3. Son olarak kayıt işlemini e – devlet aracılığı ile onaylayın. Bu süreçte başvuru numaranızı unutmamanız gerekiyor. İşlemi onaylamak için başvuru numaranızı girmeniz gerekecektir.

IMEI Kayıt Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Herhangi bir cihaz satın alacaksınız ya da elinizde yurtdışından gelmiş bir cihaz var. Bu cihazın kayıtlı olup olmadığını öğrenmek istiyor ancak nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsunuz. Tam olarak bu noktada BTK tarafından verilen IMEI sorgulama hizmetini kullanmanız gerekiyor. Bu sorgulama ekranından sorgulamanızı yaparak cihazınızın ne zaman kayıt edildiğini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : 2020 En İyi Telefonlar – Daha İyi Kamera! İnce Tasarım! Uzun Pil Ömrü!

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap