1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. İngilizce Dinleme Becerisi Nasıl Gelişir?

İngilizce Dinleme Becerisi Nasıl Gelişir?

Reklam alanı 2

İngilizce Dinleme Becerisi Nasıl Gelişir?

İngilizce dinleme becerisi için öncelikle kendinize bir çalışma stili yaratabilirsiniz veya belirlenmiş stiller üzerinden ingilizce dinleme etkinlikleri yapabilirsiniz. İngilizce çalışırken telaffuz kadar önemli olan diğer bir unsur da dinleme becerisidir. İngilizce dinleme becerisini geliştirmek için kendi sesinizi ve telaffuzlarını kayıt edebilirsiniz bununla beraber mevcut olan konuşmaları cd veya usb gibi aktarım cihazlarına aktararak düzenli olarak dinleyebilirsiniz. İngilizce dinleme parçalarını, online platformlar üzerinden veya hazırlanmış cd içerikleri üzerinden dinleyebilirsiniz. Listeleriniz içerisinde, ingilizce kitap okumalarını da ekleyebilirsiniz. Özellikle ingilizce kitaplarının dinlenmesi sizin konuşmanızı ve kulağınızı daha iyi etkileyecektir. İngilizce kitap CD’lerini internet üzerinden online platformlardan veya application uygulamalarından edinebilirsiniz. Bununla beraber kitapçılarda veya internette bulunan interaktif ingilizce setlerini alabilirsiniz. Elinizde herhangi bir kaynak yoksa internet üzerinden, kabaca bir liste edinebilirsiniz. Oluşturduğunuz çalışma listesi üzerinden en az bir iki ay çalışma yapmanız sizin için daha doğru olacaktır. Anlamadığınız veya yeni duyduğunuz yerleri geri sararak devamlı dinlemeniz ise kelimeleri ve cümle yapılarını daha iyi öğrenmenize yol açacaktır. Bir dili sevmek ve güzelce anlamak için sıkça dinlemek size faydada bulunacaktır. İngilizce öğrenmek azim, sabır ve çaba ister. Bir şeyi severek yapmak sizi mutlak bir sonuca oluşturacaktır. Bunun için kendinize iyi bir çalışma programı oluşturmanız gerekmektedir. Düzenli çalışmalarınızla ilk günden daha iyi bir duruma ulaşırsınız. İngilizce seviyesi iyi olan kişiler ise üniversite tarafından verilen arşivleri veya alıştırma dinletileri üzerinden ingilizce dinleme becerisi çalışmalarını yapabilirler.

Üniversite Düzeyinde İngilizce Dinleme Becerisi

Düzenli olarak konuşma ve yazılı pratik yapan kişiler belirli bir noktadan sonra üniversite düzeyinde ingilizce dinleme becerisi ve yazma becerilerini geliştirebilirler. Özellikle akademik kariyer isteyen kişiler, ingilizcelerini geliştirmek için bolca dinleme etkinliği yapması gerekmektedir. Lisans döneminde ingilizce çalışacak olan kişiler, birebir ingilizce konuşacak arkadaşlar edinebilirler. Özellikle dinleme ve konuşma becerisinin gelişmesi için kişiler ingilizce bilen arkadaşlar edinebilirler veya uygulamalar üzerinden de canlı konuşmalar yapabilirler. Özellikle üniversite de olan kişiler, farklı ülkelerden gelen arkadaşlar edinebilirler. Bununla beraber konuşmalarını geliştirmek için sevdikleri yabancı dizileri ingilizce olarak dinleyerek ingilizce dinleme becerisi yetilerini düzeltebilirler. Bu dinleme yetisinin gelişmesi ileriki dönemlerde düzgün bir diyalog kurmanız adına size yardımcı olacaktır. Sürekli ingilizce haberler, konuşmalar veya kitaplar dinlemek bir yerden sonra hayatınızın standart bir akışı haline gelecektir. Bu süreç içerisinde kişiler bilinçli olarak günlük hayatlarına ingilizceyi adapte edebilirler. Bununla beraber eğlenceli bir şekilde ingilizce çalışmak için Doctor Who, Sherlock veya Torchwood gibi İngiliz dizilerini izleyerek ingilizcenizi daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Veya aksiyon seven kişiler X- files, Prison Break ve Dexter gibi dizileri izleyerek konuşma ve dinleme yetilerini geliştirebilirler. Bütün bu diziler, sizin ingilizcenizi geliştirmeniz için son derece önemli olan noktalardan biridir.

Eğer ingilizce ile yatıp ingilizce ile kalkarsanız kısa bir sürede ingilizceyi ana diliniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle üniversite için ingilizce öğrenmek isteyen kişiler, uzun bir süre bol pratik yaparak ingilizceyi daha iyi öğrenebilirsiniz. Bununla beraber bir dili özünde öğrenmek ve onunla beraber gerçek hayattan sürekli dinleme yapmak izlediğiniz ve sevdiğiniz filmleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

İngilizce Dinleme Becerisinin Hayatınızda Yapacağı Olumlu Değişimler

İngilizce dinleme becerisi sizin hayatınızda ve dil öğrenme yolculuğunuza oldukça etki edecek bir durumdur. Bununla beraber iş hayatınızda da ingilizce dinleme becerinizi geliştirmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Öğrenmek istediğiniz dili sevmeniz, onu günlük hayatta kullanmak istemeniz ve hayatınızın bir parçası haline getirmeniz sizin için çok daha doğru olacaktır. Her gün düzenli yaptığınız pratikler sizi daha iyi bir hale getirecektir. Bir yerden sonra Türkçe konuşur gibi ingilizce konuştuğunuzu fark edeceksiniz. Bazen kişiler, fazla çalışmadığı veya gerçekten dinlemediği için ingilizce dinleme becerisi işini hakkıyla yapamamaktadır. Eğer düzenli bir şekilde dinleme etkinliklerini çalışıyorsanız, ingilizcenizi geliştiremezsiniz.

Belgesel Dinleyerek İngilizce Dinleme Becerisini Geliştirmek

İngilizce dinleme becerisi için bol bol belgesel izleyebilirsiniz. Özellikle TOEFL ve IELTS gibi bir sınava hazırlanıyorsanız bol bol ingilizce belgeselleri dinleyebilirsiniz. Bunun için Planet Earth gibi veya National Geographic gibi televizyon kanallarını takip edebilirsiniz. Bu tarz belgeseler kanallarını izlerken bol bol not almanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. İzlerken aldığınız notlar sizin duyduğunuzu ne kadar iyi anladığınızı size gösterecektir. İzlerken aldığınız notları, daha sonra kontrol ederek anlama seviyenizi ölçebilirsiniz. Bununla beraber altyazılı bir şekilde belgeselleri izleyebilir ve takıldığınız yerde altyazıları okuyabilirsiniz. Belgesel izlemek sadece kulağınızı değil kelime dağarcığınızı da etkilemektedir. TOEFL sınavına hazırlanırken muhakkak bu tarz etkinlikleri izleyebilirsiniz. Bununla beraber Ted Talks dinleyerek bilgi verici ingilizce çalışma etkinliğinde bulunabilirsiniz. Dinleme becerinizi geliştirmek adına Ted Talks programlarını takip edebilirsiniz, bu programlar aynı zamanda size sunum yapmanın nasıl olduğunu da göstermektedir. Ses tonu, vurgu ve alternatif kelimeler için bu tarz programlar size son derece fayda sağlayabilir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap