İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. İngilizce Konuşma Becerisi Nasıl Gelişir?

İngilizce Konuşma Becerisi Nasıl Gelişir?

Reklam alanı 2

İngilizce konuşma becerisi zamanla gelişen ve sürekli gramer çalışarak ilerletilebilen bir beceridir. Özellikle Türkiye’de yaşayan birçok kişi gramer eksikliğinden dolayı, ingilizce konuşmada problem yaşamaktır. TOEFL, PTE gibi sınavlara hazırlanacak olan kişilerin iyi bir şekilde gramer çalışması ve dil bilgisini en üst seviyeye getirmesi gerekmektedir. İngilizce dil bilgisini geliştirmek isteyen kişiler temel olgularla konuşma seviyelerini daha üst bir konuma taşıyabilirler.

İngilizce Konuşma Becerisi İçin Temel Dilbilgisinin Önemi

İngilizce konuşma becerisi için temel dil bilgisini iyi kavramak ve kelimeleri sistematik bir şekilde bir araya getirmek oldukça önemlidir. Özellikle düzgün konuşmak ve iyi bir şekilde yazmak için kişilerin temel gramer bilgilerini iyi kavramış olması gerekmektedir. Türkiye’de genel olarak stabil ve aynı ingilizce dersleri öğretildiği için kişiler gramer bilgisi olarak geride kalmaktadır. Fakat küçük detaylara ve tekrara dayalı konulara takılı kalmayarak hızlı ve pratik bir şekilde ingilizce öğrenebilirsiniz. Nasıl ki her turist düzgün bir şekilde Türkçe konuşmuyorsa sizde temel bilgileri öğrenerek pratik bir şekilde ingilizce konuşabilirsiniz. Unutmayın, küçük detaylara takılmak sizi geriletecektir.

 

 

İngilizce Konuşma Becerisini Geliştirmek İçin Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir?

İngilizce konuşma becerisi için kişilerin dilbilgisine oldukça hakim olması gerekmektedir bununla beraber ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar ingilizceye hakim olursunuz. Kelime dağarcığınızı ilerletmenin birçok yolu bulunmaktadır. Kişiler mesela graded reader seviyeli hikayeleri okuyabilirler. Bu seviyeli hikayeleri, sırasıyla seviyeniz gelişene kadar okuyabilirsiniz. Bununla beraber kolaydan, zora kadar kitapları okuyabilirsiniz. Veya benzer bir şekilde paragraf ve okuma becerilerinizi geliştirebilecek kitaplar alabilirsiniz. Kelime dağarcığını geliştirmek biraz zaman ve uzun bir yol alabilmektedir. Bunun için sakin olup, sabır etmeniz gerekmektedir. Kelime öğrenmek için, kullandığınız kaynaklara dikkat etmeniz gerekmektedir. İngilizce kelimeleri öğrenirken mutlaka bir kenara not almanız dili daha akıcı ve yazılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bununla beraber kelimelerin kullanıldığı cümlelere ve yerlere dikkat ederek kelime yapılarını daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

İngilizce Konuşma Becerisi İçin IPA Sistemi Nedir?

İngilizce konuşma becerisi için IPA sistemini geliştirmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. IPA sözlükler içerisinde parantez içerisinde kelimenin asıl okunuşunu belirten bir sembol sistemidir. Bu sembol sisteminde aksanlı olarak, kelimelerin okunuşu belli olmaktadır. Her ses tonu için farklı bir sembol kullanılmaktadır. IPA sistemi ile çalışarak doğru bir telaffuz geliştirme yöntemi yaratabilirsiniz. Bu sistemi online olarak kullanmak artık günümüzde mümkün, çevrimiçi kullanılan online sözlüklerde bu parantez içlerini dinleyerekte öğrenebilirsiniz.

İngilizce Konuşma Becerisi İçin Dinleme Becerilerini Geliştirmek

İngilizce konuşma becerisi için en önemli adım dinleme becerilerini geliştirmektir. Kelime dağarcığını geliştirmek için en önemli nokta yazılı metinlerin okunması veya dinleyerek ağızdaki aksan oturtulmalıdır. Türkiye’de yazılı olarak öğretilen ingilizce, sesli dinletilmediği için kişiler kelimelerin söylenişini bilmemektedir. Ancak kendinizi belirli bir seviyeye getirdikten sonra, dinleyerek kelimeleri duyma ve konuşma becerisini geliştirebilirsiniz. Telaffuz yeteneğinizi artırmak için, dinleme becerilerini geliştirmek sizlere yardımcı olacaktır. Online olarak bunu yapmak için VOA üzerinden ingilizce dinleme seansları yapabilirsiniz. VOA üzerinden yavaş ingilizce metinler dinleyebilir ve anlama gücünü daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Düzenli olarak ingilizce dinlemek veya altyazısız film izlemek sizin konuşma aksanınızı geliştirecektir. Kelimelere ve vurgulara dikkat ederek güzel bir konuşma ediniminde bulunabilirsiniz.

İngilizce Konuşma Becerisi İçin Yapılabilecek Etkinlikler

İngilizce konuşma becerisi için kişiler sesli bir şekilde metinleri okuyabilirler, bu sayede pratikle dillerine ingilizceyi daha iyi bir şekilde alıştırabilirler. Konuşma eylemi hem fiziksel hemde zihinsel olarak yapılmaktadır bu eylemde pratik olarak dilinize, kelimelerin daha iyi oturmasını sağlamaktadır. İngilizce telaffuz çalışmaları sırasında ilk başta kelimeleri yanlış telaffuz edebilirsiniz ancak zaman içerisinde sürekli tekrarla kusursuz bir telaffuz kullanımında bulunabilirsiniz. Bu etkinlikleri online olarak veya yazılı metinler üzerinden yapabilirsiniz. Tekrar sırasında çevrimiçi bir sözlükle çalışmada bulunabilirsiniz. Çevrimiçi sözlüklerde tonlamaları daha iyi anlayabilirsiniz. Bilmediğiniz kelimelerin telaffuzunu da bu şekilde öğrenebilirsiniz.

İngilizce Konuşma Becerisi İçin Konuşma Pratiğinin Önemi

İngilizce konuşma becerisi için kendi kendinize ingilizce konuşabilirsiniz. Kendi kendinize konuşmak başta size ilginç gelebilir fakat zamanla bu konuşma çalışması sizin için oldukça faydalı olacaktır. Her zaman birebir pratik yapabileceğiniz veya ingilizce bilen birilerini bulamayabilirsiniz. Kendi kendine konuşma pratiği sizi daha iyi bir noktaya çıkarabilir. Bununla beraber kendi kendine konuşma pratiğini günün her anında yapabilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri ve cümleleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Bu sayede konuşmada ve pratikte daha iyi bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Zaman içerisinde konuşmanız daha akıcı ve doğru bir hale gelecektir. Bu pratiklerde ses kaydedicisi kullanabilir ve yaptığınız yanlışları tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda zaman içerisinde ilerlemelerinizi de daha rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. İngilizcede ilerlemek için sık ve seri pratik yapmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda kişilerin, düzenli olarak kitap okuması okuduğu kitabı sesli bir şekilde dile getirmeside pratiklerin ilerlemesi için oldukça önemlidir. Düzenli bir çalışma planı oluşturarak dinleme, okuma ve sesli tellafuz ile birlikte ingilizcenizi olduğu halinden daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : İngilizce Dinleme Becerisi Nasıl Gelişir?

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap