1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?

Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?

Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?
Reklam alanı 2

Instagramda takipçi artırmanın birden fazla yolu var. Tabi ki kısa yoldan takipçi satın almak bunlardan sadece bir tanesi. Ama takipçi satın almanın olumsuz etkisi de oldukça fazladır. Zaten önemli olan da takipçi sayınızdan ziyade aldığınız etkileşimdir. Sahte takipçiler bir noktadan sonra gitmeye başlayacak ve etkileşim de onlarla beraber gidecektir. Sosyal medyada daha kalıcı yer edinmeniz için her şekilde takipçilerinizin organik olması gerekiyor.

Sayfanızın İstatistiklerinden İşe Başlayın!

Instagram sayfanızın istatistikleri sizin için ilk adım olmalıdır. Yaptığınız paylaşımlar üzerinden kendinize ait olan sayfaya özel bir harita çizebilirsiniz. Yani aslında herkes için yoğun etkileşim olarak belirlenen zaman dilimi, sizin sayfanızda beklediğiniz etkiyi vermeyebilir. Bunu da farklı zaman dilimlerinde, farklı kişilere hitap eden özgün paylaşımlarınız ile tespit edebilirsiniz. İstatistiklere ulaşabilmek için sayfanızın da bir “İşletme Hesabı” olması gerektiğini belirtmeliyim. Instagram, normal kullanıcı hesabına tanımadığı pek çok seçeneği marka hesaplarına tanıyor. Paylaşımları öne çıkarma, istatistikler, işletme sahibi iseniz yol tarifi gibi özellikleri sadece işletme hesabında kullanabilirsiniz.

Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?

Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?

Instagramda takipçi artırmak düşünüldüğü kadar basit bir işlem değil. Şu an milyonlarca takipçisi olanların ciddi vakitlerini ayırarak oraya geldiğini bilmemiz gerekiyor. Ciddi bir mesainizi buraya harcamalısınız. Sizin için yapmanız gerekenleri yazacağım. Herhangi bir detayı atlamadan her birini uyguladığınızda istediğiniz sayıya ulaşmanız için farklı bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

 • Kullanıcı adınız akılda kalıcı olmalı!

Kullanıcı adı başkası tarafından alınmış olduğunda hemen sayılarla tamamlama yoluna gidiyoruz. Bu takipçi sayısını artırmak isteyen kişi ya da markalar için güzel bir hareket olmayacaktır. Net ve akılca kalıcı bir kullanıcı adı belirlemelisiniz. Böylece takipçilerin aklında kalmayı daha kesin bir hale getirebilirsiniz.

 • Profil kısmı için özen göstermelisiniz.

Marka hesabı açacaksanız logodan işe başlayabilirsiniz. Profil fotoğrafınız logonuz olmalıdır. Profilinizde sizden talep edilen adres ya da mail gibi tüm bilgileri girmelisiniz. Bu durum takipçiler için güven verici bir özelliktir.

 • Takipçileriniz ile iletişimi koparmamalısınız.

Her zaman takipçileriniz ile iletişiminizi canlı tutmaya çalışın. Instagramda takipçi artırmanın hızlandığı bir yöntem diyebilirim. Gerçekten onları yok saymadan iletişimde olmanız sizin için büyük bir avantaj haline gelecektir.

 • Organik takipçi her zaman odağınızda olmalı!

Kolay bir yoldan takipçi kazanmanız gerçekten bir anlam ifade etmiyor. Zaten Instagram’ın bunun önüne geçme üzerinde yapmış olduğu çalışmaları duymuşsunuzdur. Ayrıca satın alacağınız takipçilerin bir süre sonra gittiğini göreceksiniz. Bu durumda zararda olan yine siz oluyorsunuz. İstatistiklerden yola çıkarak hedef kitlenizi belirlediğiniz zaman sahte takipçilere ihtiyacınız kalmayacaktır. Birde sahte takipçilerin dünyanın farklı alanlarından olduğunu düşünürsek istatistiklerinizin de bir anlamı kalmayacaktır. Her şey birbirine girecektir.

 • URL için takipçileri profile yönlendirin.

Henüz büyümüş olmanıza gerek yok. Yazdığınız bir yazı ile ilgili attığınız postun ya da ürün tanıtımı sonrası ürünün URL’yi biyografinize ekleyin. Bu şekilde en basiti etiketlerden postlarınızı gören kişiler, profilinize gelmiş olacaktır.

 • Gönderi planlaması yapın.

İnstagramda takipçi kazanmak gibi bir amacınız varsa, postlarınızın tutarlı bir aralıkla paylaşılması önemlidir. Her gün uğraşmak yerine bu işlemi haftalık yapabilirsiniz. Böylece özel günleri kaçırmaz ya da gün içinde post aramak zorunda kalmazsınız.

Instagramda Takipçi Nasıl Artırılır?

 • Video üretmeye zaman ayırın.

Görsel paylaşmak her zaman daha kolay olabilir. Ama takipçiler bu durumdan ne yazık ki artık pek hoşlanmıyor. Daha hızlı sürede hızlı bir şekilde alacağı bilgiyi takip ediyor. Ayrıca her posta çok fazla yazı yazmanıza gerek yok.

 • Her zaman özgün olmalısınız.

Her sayfanın paylaştığını siz de paylaşırsanız, takipçilerin sizi takip etmesine gerek kalmayabilir. Bir sayfadan ilham alabilirsiniz. Ama durum kopyaya gittiğinde sayışa artış görmek zor olabilir.

 • Gönderi açıklamalarında yaratıcı olmaya çalışın

Instagramda takipçi kitlenizi belirlemiştiniz. Bu kitleye göre de onların ilgisini çekebilecek bir dil kullanın. Eğlenceli açıklamalar yapan pek çok yüksek takipçili hesaplara denk gelmişsinizdir. Ya da bunu Z kuşağı için düşünebilirsiniz. Onların sizi takip etmesi için sizin de dilinizin onlara yakın olması olumlu dönüşlere sebep olacaktır.

 • Hikâye paylaşmayı ihmal etmeyin.

Instagramda saatler harcayıp atacağınız bir post bazen hikayeleriniz kadar etkileşim almayabilir. Haliyle bu bölümde de aktif olmanız gerekiyor. Soru cevap ya da anket gibi farklı hikayeler ile takipçilerinizi de paylaşımınıza dahil edebilirsiniz. Bir markanız varsa bununla ilgili sorular bile sorabilirsiniz. Böylece hem onların ilgisini çekebilir hem de kendiniz için araştırma yapmış olabilirsiniz.

 • Gönderilere konum bilgisi ekleyin.

Konum bilgisi eklemeniz gerçekten etkili bir hareket olacaktır. Ayrıca ulaşmak istediğiniz konumdaki insanlara da ulaşmanın kısa yolu diyebilirim. Instagramda takipçi kazanmaya çalışan sayfaları incelediğinizde konum eklediklerini görebilirsiniz. Etkili bir sosyal medya kullanımı için buraya tıklayarak daha önce yazmış olduğum yazıya da göz atabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap