İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Javascript
 3. Javascript ile Neler Yapabilirsiniz?

Javascript ile Neler Yapabilirsiniz?

JavaScript
Reklam alanı 2

JavaScript, genellikle web geliştiricilerin tercih ettiği en popüler yazılım dillerinden bir tanesidir. HTML kodlarının değişiminde bu programlama dili kullanılarak dinamik web sayfaları mümkündür. Bu dilin en önemli ve belirgin özelliği ise birbiri ile ilişkisi bulunmayan farklı işlemlerin yapılabilmesidir. Bu durumun getirdiği avantaj ise performansta sağladığı tasarruftur.

JavaScript Nedir?

Yaklaşık 20 yıllık bir geçmişse sahip bir programlama dilidir. Web geliştiriciler için özellikle ana dil olarak belirlenen diller arasında da yer almaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde bu dile dair bilgi edinebilirsiniz. Bu konuda sıfırdan başlamak isteyenler için ilk olarak tercih edilebilecek avantajlı bir dildir. Eğer henüz bu dünyaya dair bir adım atmadıysanız ve başlangıç için ne yapacağınızı bilmiyorsanız, JavaScript ile yolunuzu çizmeye başlayabilirsiniz.

Temel Programlama Dilleri Nelerdir?

Kendiniz için en doğru olanı bulmak için diller arasında bir araştırma yaparak bu durumun kararını verebilirsiniz. Sizler için kısaca en temel diller arasında yer alan üç dil hakkında kısa bilgiler vereceğim.

HTML: HTML bir programlama dili ancak If – Else ve For ya da While gibi döngü için gerekli yapılar bu dilde bulunmaz. Özellikle kullanım amacı ise; web sitelerinde görsel, yazı ve video içeriklerinin konumlandırılmasıdır yani genellikle tercih sebebi budur. Web sayfanıza içerik eklemenizi sağlar da diyebilirim.

CSS: CSS ile stil, tasarım ve web sayfalarının düzeni belirlenmektedir. CSS ile yapılan şeyleri, HTML içerisinde manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu durumda aynı kodları tekrar tekrar yazmanız gerekebilir. Css ise bu noktada sizi bir tekrardan kurtarır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

JavaScript: Web sayfanızın davranışlarını yönetir. Öğrenmesindeki basit ve kolaylık nedeniyle de genellikle tercih edilmektedir. Başlangıç için bu temel diller sizin için hızlı bir adım atmanızı sağlayacaktır. Asıl amaçlarından biri web sitenize interaktiflik eklemektir diyebilirim.

JavaScript Avantajları Nelerdir?

Bu programlama dilini popüler kılan aslında öğrenmesinin kolaylığı gibi pek çok neden vardır. Sizlere bu avantajlardan bahsedeceğim;

 1. Öncelikle diğer programlama dilleri arasında hızlı ve hafif olarak öne çıkmaktadır.
 2. Öğrenmesi kısa zamanda gerçekleşebilir ve hızlı bir şekilde projelere çevirmek için çalışabilirsiniz. İlk adım için tercih edilen diller arasında yer alır.
 3. Bu dili tercih ettiğinizde derleyici kullanmanıza gerek kalmaz. Bunun nedeni ise web tarayıcılarını HTML ile yorumlamasıdır.
 4. Hataların bulunması oldukça kolay olacaktır. Yine ilk başladığınızda sizi rahatlatacak bir özelliktir.
 5. JS, pek çok farklı platform ve tarayıcıda çalışma potansiyeline sahiptir.
 6. JS’nin avantajlarından bir tanesi de web sitenizi daha interaktif yapar. Böylece kullanıcıların ve ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çeken bir web siteye sahip olabilirsiniz.

JavaScript Dezavantajları Nelerdir?

Her dilin avantajlarının olması gibi aynı zamanda dezavantajları da vardır. Bir araştırma yaparken özellikle avantajlarına baktığınız gibi dezavantajlarına da bakmalısınız. Araştırma sonrasında diller arasında bulduğunuz bilgilere göre tercihinizi belirlemeniz daha doğru olacaktır.

 1. JavaScript açıklara karşı zayıf bir yapısı vardır.
 2. Birçok tarayıcı ve platformda çalışma potansiyeline sahiptir ancak bazı tarayıcılarda ve cihazlarda da ne yazık ki desteklenmediğini söyleyebilirim.
 3. Zararlı olan kodları yazmak için kullanılabilir.
 4. Esnek bir dil olması bir avantaj sağlarken aynı zamanda ise ufacık bir hata sonucunda kodların çalışması engellenebilir.

Javascript Nerede Kullanılır?

Dinamik bir dil olan JavaScript tam olarak nerelerde kullanılır sorusuna net bir şekilde cevap vermek yerine maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

 1. JS çoğu zaman web tasarımında kullanılmasıyla ön plana çıkmış bir dildir.
 2. Dinamik bir dil olması sayesinde dinamik HTML sayfalarını bu dil ile oluşturabilirsiniz. HTML kaynak kodlarında JS ile değişiklikler yapılabilir ve özelliği ile dinamik web sayfalarının hazırlanmasını mümkün kılmaktadır.
 3. HTML bileşenlerini okuma ve yazma özelliği nedeniyle kullanabilirsiniz.
 4. JS kodları eventlere erişerek onları kontrol edebilme özelliğine sahiptir.
 5. Çeşitli oyun motorunda JS kodları kullanılarak bazı kodlamalar gerçekleştirilebilir.

JavaScript

JavaScript Nasıl Kullanılır?

JavaScript kullanmak için yani kodu eklemek için iki farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden biri HTML kodları içinde “<script></script>” tagları içerisinde kullanmak olabilir. JS öğrenme kaynaklarında bu kullanım şeklinden sıklıkla bahsedilir. Diğer kullanma yöntemi ise; .js uzantılı olan dosya olarak mevcut sayfaya sonradan çağırma ile kullanmaktır.

Web sitenize JS kodlarını şu şekilde ekleyebilirsiniz;

 • <script type=”text/javascript”>
 • Buraya JavaScript kodları gelecek.
 • </script>

Kısaca bu şekilde kullanabilirsiniz. JS kodlarınızı sitenizde yer alan “header” etiketi içinde konumlandırmanız gerekiyor. Belirli bir aralık veya belirli bir öge ile çalıştırılması gereken durumlarda bu kullanım şeklini tercih etmemelisiniz. Bu durum söz konusu ise yukarıda çağırma olarak bahsettiğim ikinci yöntemi kullanmalısınız.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap