İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Etkili Bir Şekilde LinkedIn Kullanmak İçin İpuçları

Etkili Bir Şekilde LinkedIn Kullanmak İçin İpuçları

Reklam alanı 2

LinkedIn, son dönemlerde işe alım sürecini de aktif olarak etkileyen bir platformdur.  Profesyonel iş hayatınızda; sahip olduğunuz deneyim ve yetkinliklerinizde öne çıkabileceğiniz bir platformdur. İşe alım sürecinde, İnsan Kaynakları aktif olarak bu platform üzerinden yürütüyor. Hal böyle olunca da LinkedIn kullanmak oldukça önemli bir hale geliyor. Ancak kullanışlı bir platform olan LinkedIn’de hesabınızı oluştururken oldukça önem vermeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Ben de sizlere doğru bir LinkedIn kullanımı için dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedeceğim.

Doğru Şekilde LinkedIn Kullanmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle buradaki profilinizin profesyonel bir imaj çizmesi gerektiğini unutmamalısınız. Diğer sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarınız iş hayatınızı etkilemez ancak uygunsuz paylaşımlar LinkedIn’de olduğunda etkisi olumsuz olabilir. Bu etkiyi olumluya çevirmek için doğru bir kullanım gerekmektedir.

 • İş hayatınıza uygun olacak şekilde LinkedIn profilinizi kullanmalısınız.

LinkedIn kullanmak oldukça basit olsa da doğru adımlar ile kariyerinizi burada yansıtmanız önemlidir. Özel hayata dair bir paylaşımdan bu platformda kaçınmanızı tavsiye ederim.

 • Sektörünüze uygun profiller ile bağlantı kurun.

Bu noktada da sosyal medya uygulamalarından ayırmanız gerekiyor. Oradaki gibi tanık, eş, dost eklemeniz etkisi bir hareket olacaktır. Sizin sektörünüzde çalışan, donanımlı, deneyimli ve sektörde etkin kişiler ile bağlantı kurmak önemlidir. Sektörde aktif olarak çalışan İnsan Kaynakları Uzmanları gibi faaliyet yürüten kişileri de takibe alabilirsiniz. Böylece yeni iş avantajlarını hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz.

 • Profiliniz için uzun bir zaman ve özen gösterin.

Kendinizi zaman ile kısıtlayarak hızlı ve rastgele bir profil oluşturmaktan kaçının. LinkedIn ağınızı genişletmek ve önemli bağlantılara ulaşmak için bir köprü olarak görebilirsiniz. Haliyle sektörde başarılı olmuş donanımlı kişilerin etkileneceği, düzenli ve gelişmiş bir profil sunmanız önemli. Profilinizi hazırlarken yetenekleriniz, iş tecrübeleriniz, yetkinlikleriniz ve deneyimlerinizi detaylı bir şekilde ama düzgün cümleler ile anlatın. Arzu ettiğiniz etkiyi yakalamak adına profiliniz önemli bir detaydır.

 • Doğru bir profil resmi kullanmaya dikkat edin.

LinkedIn kullanmak söylediğim gibi basit ancak özen gerektiren bir durumdur. Dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de profil resminizdir. Gitmiş olduğum bir seminerde ünlü bir iş adamı ve patron profil resmi olmayan ve öz çekim fotoğraflarını ekleyen kişilerin direkt olarak elendiğini söylemişti. Her nerede olursa olsun öncelikle iş için bulunduğunuz her platformda resminiz mutlaka olmalı. Ancak bir fotoğraf olarak düşünmeden özenli bir çekim gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Üzerinizdeki kıyafet, arka plan gibi tüm detayların profesyonel görünmesi önemli bir detaydır.

 • İlginizi çeken ve sektörünüzde varlığını sürdüren şirketlerin hesaplarını takibe alın.

Takip edeceğiniz şirket hesapları ile arzu ettiğiniz iş fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda iş fırsatları ve kriterleri hakkında da detaylı bir bilgi öğrenebilirsiniz. Bu durum ayrıca şirketlerin sizi fark etmesini de sağlayacaktır.

 • LinkedIn profilinizi daime güncel tutmaya özen gösterin.

Mobil uygulama üzerinden LinkedIn kullanmak durumunu bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Böylece yer ve zaman kısıtlaması olmadan hızlı bir şekilde profilinizi güncelleyebilir ve fırsatları yakalayabilirsiniz. İş ya da eğitim detaylarınızda herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda hızlı bir şekilde profilinizi güncelleyin. Şirketlerin sizin en güncel bilgilerinize ulaşması önemlidir.

 • Varsa blog ya da web site detaylarını boş bırakmayın.

Eğer bir bloğunuz ya da web siteniz varsa profilinizde bu alanları kesinlikle boş geçmemelisiniz. Ne kadar kendiniz hakkında profesyonel bilgiler verirseniz bir o kadar iyi olduğunu unutmamalısınız.

 • Belirli aralıklarla değil her zaman aktif olmaya özen gösterin.

LinkedIn kullanmak sizin için bir alışkanlık haline gelmeli. Etkili bir profilin yanı sıra bu platformda aktif olarak var olmak oldukça önemlidir. Bu belki başlarda sizin zamanınızı alıyor gibi görünebilir. Ancak aynı zamanları Twitter, Facebook ya da Instagram için harcıyoruz. LinkedIn ise aktif kullanımınız sonucunda hız kazanmanızı sağlayacak. Duyuruları hızlı bir şekilde görebilir ve harekete geçebilirsiniz. Platformdan gelen mesajlara kısa bir zaman içinde geri dönüş sağlayabilir ve etkinliğiniz ile iş alımlarda öncelik kazanabilirsiniz.

Aslında LinkedIn özellikle boş olduğunuz bir zamanda büyük bir dikkat ve özen ile profil oluşturmanız sonucunda size büyük etkiler sağlayacak bir platform. Asla bu platformun etkisini küçümsememeli ve bir an önce doğru bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

 

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap