İlginizi Çekebilir
online pr çalışmaları nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Marka Yaratmak İsteyenler İçin Altın Kurallar

Marka Yaratmak İsteyenler İçin Altın Kurallar

marka yaratmak için kurallar
Reklam alanı 2

Günümüzde birbirinden farklı binlerce marka var. Binlerce seçenek arasından ciddi bir marka yaratmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Farklı olanı bulmanın yanı sıra özgün bir ürün sunmakta oldukça önemli. Büyük bir etki yaratmak istediğiniz markanın yaratım sürecinde ciddi bir çalışma yapmanız gerekiyor. Her ne kadar basit gibi görünse de oldukça zorlayıcı ve detayları olan bir iştir. Başlamak istediğiniz anda yapmanız gereken ve uymanız gereken basit adımlar vardır. Bu adımlara uyarak marka sürecini ilerlettiğinizde istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Ben sizin için yapılması kolay ama detaylı tavsiyeleri bu yazıda paylaştım. İyi okumalar.

 1. Marka yaratmak için ilk adım: Rakiplerinizi inceleyin!

Marka yaratmak için öncelikle sizin gibi sıfırdan başlayan markaların bugün nerede olduğunu incelemelisiniz. Neler yaptığını ve nasıl bir süreç geçirdikleri oldukça önemlidir. Onları eleştirebilir ve eksiklerini bulabilirsiniz. Bu eksiklerden yola çıkarak neler yapmamanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda onların yapmış oldukları ve getirisi olumlu olan adımları kendi adımlarınız için örnek alabilirsiniz. Burada hedefinizi küçük tutmayın Yahoo ya da Google gibi büyük şirketleri ve markaları inceleyebilirsiniz. Hedefiniz için doğru adımları atmanız önemlidir.

 1. Hedef kitle analizini doğru bir şekilde yapın.

Markanızın hedeflediği kişiler için doğru analizlerin önemi büyüktür. Onların internet kullanımı, markalara yaklaşımı ve hangi aşamada etkileşim verdiklerini incelemelisiniz. Doğru adımlar ile hızlı bir şekilde müşterileriniz ile iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda bir fikriniz yoksa eğer sizinle aynı tarzda olan markaların analizini yaparak bu verilere ulaşabilirsiniz. Böylece etkili bir başlangıç yapabilirsiniz. Stratejinizi de bu analizlere göre belirleyebilirsiniz. Etkili bir marka için bu konuda oldukça doğru bir şekilde çalışmalar yapmanız önemlidir. Tabi dilerseniz bu analizleri yapacak deneyimli kişilerden yardım alabilirsiniz. Sizi uğraştıracak bir adım olsa da uzman birinden yardım aldığınızda her şey daha kolay bir şekilde ilerleyecektir.

marka yaratmak

 1. Akılda kalıcı bir marka adı oluşturun.

Aslında marka yaratmak için önceliğiniz isim olmamalı. Öncelikle stratejinizi belirlemelisiniz. Marka adı ise bu adımlar sonrasında düşüneceğiniz bir adımdır. Burada herhangi bir markadan etkilenmemek önemlidir. Sloganınız ve marka adınızın uyumu aynı zamanda stratejiniz bir arada düşünülmelidir. Bu konuda acele etmemeye çalışmalısınız. Çünkü bir kere ilerlemeye başladığınızda markanızın isminin bir daha değişmeyeceğini unutmayın. Özgün ve sizi yansıtacak bir marka adı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde yıllarca o isim sizinle bir arada müşterilerinize ulaşabilir. İsim bulma konusunda fikirlerine güvendiğiniz kişilerden de tavsiyeler alabilirsiniz.

 1. Marka yaratmak etkili bir sloganla desteklenmelidir.

Markanız için bulacağınız slogan sizin müşterileriniz için etkileyici bir adımdır. Akılda kalıcı, kısa ama etkili cümlelerden sloganlar oluşmalıdır. Yine burada özgün ve farklı olmak önemlidir. Çoğu zaman marka sloganları, marka sahiplerinin araştırmaları esnasında bir anda aklına gelebilir. Uzun bir süreç olacağını düşünürseniz bu süre içinde aklınıza gelen markaları bir kenara not edebilirsiniz. İlk aklınıza gelen sloganın bir ay sonra size aynı derecede kaliteli gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Hızlı hareket ederseniz eğer bu durum sonrasında sizi pişman edebilir. Ancak ilk sloganlarınız da marka adı kadar önemlidir. Etkili bir giriş için slogan önemlidir.

 1. Markanızın rengini seçerken acele etmeyin.

Renklerin her biri için farklı anlamlar vardır. Bu durumdan yararlanabilirsiniz. Genellikle telefon uygulamalarının renklerinin birbirine benzediğini görebilirsiniz. Mesela mavi renk oldukça sık tercih ediliyor. Tabi ki sizin de bunu seçmeniz gerekmez. Renk skalasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Burada önemli olan sektöre yönelik bir renk belirlemektir. Kullanıcılarınızın aklında her zaman o renkle anılacağınızı unutmamanız da önemlidir. Marka yaratmak için önemli adımlardan biri de basit gibi görünüyor olsa da renk tercihinizdir.

marka yaratmak

 1. Markanıza en uygun yazı fontunu belirleyin.

Marka yaratmak pek çok açıdan detaylı bir süreç gerektirmektedir. Örneğin sizin belki umursamayacağınız logonuzda kullanılan yazı fontu bile müşterilerinizin ilgisini çekmektedir. Kullanacağınız font sizin marka bilinirliğini destekleyecek, müşterileriniz tarafından desteklenecek ve sizin markanızla beraber düşünülecektir. Sade yazı fontları ile şık görünebilir ya da kaliteli bir duruş elde edebilirsiniz. Aynı zamanda göz yorucu fontlar ile istediğiniz görüntünün aksine ulaşabilirsiniz. Font seçerken karşınızdaki kişilerin bunu okuyabilmesine de önem vermelisiniz. Karışık fontlar oldukça olumsuz bir izlenim yaratabilir. Sade, şık, okunabilir ve ferah bir görüntü veren yazı fontları seçmelisiniz.

 1. Sıra markanızın logosunu oluşturmaya geldi!

Marka logosunu oluşturmak için tasarım kısmında bilginiz olması gerekiyor. Eğer böyle bir bilginiz yoksa uzman birinden yardım almalısınız. Basit programlarla kendiniz yapabilirsiniz. Ancak kaliteli bir marka logosunu ortaya çıkarmak zaman ve deneyim gerektirir. Eğer bu konuda bilgili ve kendiniz logo oluşturacaksınız yine acele etmeden zamanla doğru logoyu oluşturmak için beklemeniz gerekiyor. Bir önceki adımda seçmiş olduğunuz yazı fontlarını ve renkleri şimdi kullanma zamanı! Marka yaratmak için gerekli olan bu aşamaları geçtiyseniz kaliteli bir logo oluşturma aşamasında da detaylı bir çalışma yapmalısınız.

marka yaratmak

 1. Sosyal Medya profillerinizi güçlendirin.

Yapılan ilk yanlışlardan biri sosyal medya kısmını marka sonrasında aktif etmeye çalışmaktır. Aslında ilk marka adı gibi seçimleri yapmanın ardından hızlı bir şekilde sosyal medya hesaplarını almalısınız. Her gün belirli sayıda paylaşımlarla neler yapacağınızı, yapmak istediğinizi hesaplarınız üzerinden paylaşımlarınızla anlatabilirsiniz. Tabi ki bu paylaşımlarda da uzman birinden yardım almak önemlidir. Sosyal Medya Uzmanları tarafından doğru bir şekilde yönetilen marka hesaplarının ön plana çıktığını illa ki görmüşsünüzdür. Sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımların markanızın kurumsal kimliğini desteklemesi ve kullanıcıların ilgisini çekmesi gerekiyor. Sadece reklam amaçlı kullanılmamalıdır. Bu bir hata olacaktır. Marka sosyal medyası hakkında detaylı bir yazı yazmıştım. Buraya tıklayarak yazımı inceleyebilirsiniz.

 1. Reklama ilk başta çok fazla bütçe ayırmayın.

Marka yaratmak sürecinde yapılan sık hatalardan biri de hızlı bir şekilde reklam yönetimi gerçekleştirmektir. Kaliteli içerikler, sağlam adımlar sonrasında reklam için bütçe ayırmanız sizin için geri dönüşü olumlu olan bir hareket olacaktır. Ancak boş bir sosyal medya hesabına reklam için bütçe ayırmanız havaya gidecektir. Etkili bir geri dönüş almanız burada neredeyse imkansızdır. Önemli olan tam anlamıyla oturmuş olan markanızın reklamını doğru bir şekilde yapmanızdır. Bu konuda acele etmemenizi tavsiye ediyorum. Zamanla her şey yerine oturduğunda ve eksiklerinizi tamamladığınızda reklam adımına geçmelisiniz.

Maddi bir adım olması nedeniyle reklam konusunda kesin bir bilginiz olmadan markanızın reklamı için harekete geçmeyin. Bu adımda da alanında uzman kişi ya da kurumlardan yardım almalısınız. Kaliteli ve geri dönüşümü olan reklam yönetimi yapmanız önemlidir. Diğer türlü yaptığınız her çalışma anlamsız kalacaktır.

Reklam yönetimi konusunda bir tavsiyem de sosyal medya ve internet ile beraber basit bütçeler ile reklam yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. Eski reklam yöntemlerini tercih ettiğinizde kullanacağınız bütçeler başlangıçta sizi zorlayabilir. Eğer büyük bir bütçeniz yoksa bu durumda sosyal medya reklamları ile daha etkili bir şekilde dilediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Üstelik basit rakamlarla hızlı bir etkiden söz ediyorum. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden reklam analizlerinizi görebilir ve doğru stratejinizi bu şekilde belirleyebilirsiniz.

marka yaratmak için seo

 1. Markanızın web sitesinde kaliteli bir SEO çalışmasını ihmal etmeyin.

Markanızda ait olacak web sitenizin kurulumu sonrasında “blog” özelliğini aktif etmeniz önemlidir. Blog kısmına böylece güncel olarak bilgilendirici içerikler yazabilirsiniz. SEO çalışmaları sizi aramalarda kullanıcıların önüne çıkaracak. Aynı zamanda SEO yazımızda da anlattığım gibi web sitenizin aramalarda ilk sıralarda çıkmasını sağlayacak. Günümüzde SEO çalışması zayıf olan bir markanın, kullanıcılar tarafından hızlı bir şekilde bulunması imkansız hale geldi. Bu nedenle SEO konusunda deneyimli kişilerden yardım alabilirsiniz. Eğer bu çalışmaları tek başınıza yapmak istiyorsanız, SEO konusunda güzel bir araştırma yapabilirsiniz. Web sitenizi bu noktada WordPress sistemi ile kurmak sizin için bir avantaj olacaktır. WordPress pek çok eklentisi ile SEO çalışmalarını hızlı ve kolay bir hale getirmektedir. Üstelik pek çok açıdan hızlı bir şekilde kurulumu sağlayabilirsiniz. Yönetici panelinin de kullanımı oldukça basittir.

WordPress basit bir kullanımı olsa da günümüzde pek çok marka tarafından tercih edilmektedir. WordPress alt yapısını kullanmak her geçen gün daha popüler bir hale geliyor. Sunduğunu avantajlar nedeniyle de bu durumu destekliyor. Yoast SEO eklentisi de sizin web sitenizdeki çalışmalarınızı kolaylaştırıyor. Yine de bir noktada içerik sağlamak için yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Marka yaratmak sizin için uzun bir süreç olacağı için bir ekip oluşturarak üzerinizdeki yükü bu şekilde hafifletebilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli kişiler ile beraber çalışmanız sonucunda oldukça kaliteli bir marka yaratım süreci geçirebilirsiniz. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap