1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Markaların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Markaların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Reklam alanı 2

Sosyal medya yönetimi günümüzde markalar ve kişiler için büyük önem taşımaktadır. İlk zamanlarda sadece kişiler için bu durum görülüyor olsa da son dönemlerde markalarda aktif olarak sosyal medyada yer almaktadır. Bireysel olarak sosyal medya hesaplarının yönetimi ile markalar için yapılacak yönetim arasında büyük farklar yer almaktadır. Markaların tüketiciler ile birebir buluşma noktası olan sosyal medyalarını yönetmek de haliyle zor bir iş haline gelmiştir. Kurumsal kimliği destekleyen, kullanıcıların ilgisini çeken, kaliteli ve merak uyandırıcı bir şekilde markaların hesapları yönetilmelidir. Markalar sosyal medya hesapları için kişi ve kurumlardan özel hizmetler almaktadır. En doğrusu da bu olacaktır.

markaların sosyal medya yönetimi

Markaların Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Eski usule yöntemlerde markalar direkt olarak kullanıcıları ile iletişime geçemiyordu. Sosyal medyanın ve akıllı cihazların hayatımızda fazlasıyla yer edinmesi sonucunda bu durum değişti. Markaların internette olan aktifliği artık son dönemde kullanıcılar ile arasında bağını güçlendirmektedir. Kullanıcılar hızlı bir şekilde isteklerini ve şikayetlerini bu şekilde iletme şansı elde etmişlerdir. Sosyal medya yönetimi doğru bir şekilde yapıldığında soru ve sorunlara da hızlı bir şekilde kullanıcılar cevap almaktadır. Bu durum kullanıcıların markanın sosyal medya hesaplarını takip etmeye itmektedir. Öyle ki bazı markalar sosyal medya hesapları ile milyonlarca takipçi tarafından takip edilmektedir. Güçlü ve özgün bir sosyal medya ile markalar ön plana çıkmayı başarmaktadır.

sosyal medya yönetimi

Markaların Sosyal Medya Yönetimine Dair İpuçları

Sosyal medyaya olan ilgi aynı zamanda bu işi yapanlar için de bir meslek haline gelmiştir. Neredeyse her şehirde sosyal medya uzmanlığı için eğitimler verilmektedir. Markaların hesaplarının yönetimi de çoğunlukla uzmanlık almış olan kişiler ya da kurumlar tarafından yönetilmektedir. Doğru ve güçlü bir sosyal medya yönetimi için eğitimli kişiler ile çalışmak önemlidir. Burada yapılacak olan hatanın getirisi takipçi sayısında net bir şekilde görülecektir. Doğru adımlar ile marka hesabı yönetimi markaları büyük ölçüde etkilemektedir.

  • Markanın temasına göre farklı sosyal medya platformlarında kontrol sağlanabilir. Sadece İnstagram ve Facebook gibi platformlar düşünülmemelidir. Örneğin bir seyahat markası Tripadvisor’da var olmalıdır.
  • İletişim dili yine markanın duruşuna göre farklılık kazanmaktadır. Ancak tamamı resmi bir üslup ile paylaşım yapıldığında kullanıcılar üzerinde etkili olunamayabilir. Markanın duruşuna göre kullanılacak olan dil belirlenmelidir.
  • Takipçiler ile sürekli iletişim halinde olmalısınız. Yazılan yorumlara cevap vermeniz ve iletişimde olmanız markanıza olumlu dönüşlerin olmasını sağlayacaktır.
  • Paylaşımlarda sürekli olarak reklam havası olmamalıdır. Bu durum olumsuz bir tepkiye sebep olacaktır.
  • Kurumsal bir sosyal medya hesabında yer alan fotoğrafların kalitesi de buna göre ayarlanmalıdır. Kalitesiz fotoğraflar sayfa genelinde olumsuz bir görünüm yaratacaktır.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap